Wiosną wszystko budzi się do życia, podobnie jak wyrwani z zimowego odrętwienia miłośnicy fortyfikacji szukający przygody. Korzystając ze sprzyjającej pogody najlepiej więc w tym czasie zaplanować wyprawę historyczną do nietypowych miejsc położonych z dala od utartych szlaków turystycznych. Najciekawsze są jednak te, gdzie przyroda współgra z coraz bardziej docenianą nie tylko w naszym kraju „architectura militaris”. Dla członków Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia jednym z nich jest od wielu lat Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk zlokalizowany nad Odrą w pobliżu Zielonej Góry.
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej konieczna stała się reorganizacja systemu obronnego Niemiec, gdyż część dawnych twierdz znalazła się na terenach przydzielonych sąsiadom na mocy Traktatu Wersalskiego podpisanego 28 czerwca 1919 roku. Niepodległej Polsce przypadły umocnienia w Poznaniu, Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu. Kolejnym powodem było wprowadzanie stref zakazu istnienia jakichkolwiek fortyfikacji lub też budowy nowych, sprawdzanych przez Międzyaliancką Wojskową Komisję Kontroli. Modernizacja była jednak ograniczona ponieważ liczebność armii niemieckiej zredukowano do stu tysięcy żołnierzy, nie mogła też posiadać ciężkiej artylerii, broni pancernej, lotnictwa oraz dużych okrętów. Sytuację pogarszał pogłębiający się kryzys gospodarczy związany z koniecznością płacenia ogromnej kontrybucji.
Straty terytorialne były dla Republiki Weimerskiej nie do zaakceptowania i od początku w planach strategicznych zakładano w przyszłości wojnę z Francją mającą zmyć upokorzenie i hańbę Traktatem Wersalskiego. Obawiano się reakcji Polski związanej od 1921 roku umowami sojuszniczymi gwarantującymi nie tylko współpracę i wymianę wojskową, ale również wspólne prowadzenie działań zbrojnych przeciwko ewentualnemu agresorowi. Nie bez znaczenia były także obawy przed bitnością armii koalicjanta sprawdzonej w trakcie zwycięskich powstań oraz wojny z bolszewikami 1919-1921. Mogło to doprowadzić do dość ryzykownej walki na dwóch frontach, która podczas Wielkiej Wojny doprowadziła do klęski Cesarstwa Niemieckiego. Konieczne stało się więc zabezpieczenie „tyłów” relatywnie niewielkimi siłami, w większości zaangażowanymi do szybkiego złamania oporu Francuzów. Jednak zakrojona na szeroką skalę budowa fortyfikacji wzdłuż ówczesnej granicy z Polską rozpoczęła się dopiero po dojściu do władzy Adolfa Hitlera w 1933 roku. Najpierw umocniono skrzydła budując Pozycję Odrzańską (Oderstellung) i Wał Pomorski (Pommernstellung). Następnie w Bramie Lubuskiej powstał najsilniejszy oraz najlepiej uzbrojony Międzyrzecki Rejon Umocniony (Front Ufortyfikowany Łuku Odry i Warty).