Strona główna / Aktualności / Z życia Biblioteki Miejskiej

Z życia Biblioteki Miejskiej

Zapraszamy do udziału w konkursie „Pióro Poetów im. Andrzeja Sobczaka 2024”. Jeżeli chcesz stworzyć tekst do melodii Mietka Jureckiego, zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu. W tym roku przesłane teksty będzie oceniał Rafał Podraza – polski dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, dramaturg, juror konkursów muzycznych dla dzieci i młodzieży w kraju i zagranicą, animator kultury. Na Wasze propozycje czekamy do 20 maja 2024 r. Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz melodia, do której należy napisać tekst, znajdują się na stronie Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w zakładce Pióro Poetów 2024.

Urszula Nieborak – artystka, od dłuższego czasu mieszkanka Lubonia, która rozpoczęła swoją przygodę z malarstwem w latach 90. Zaczęła od tworzenia gobelinów, by później malować na szkle, a na końcu znaleźć swoje „ja” w malarstwie sztalugowym. Była to ogromna przyjemność móc organizować wernisaż p. Urszuli. Od 12 marca „Roślinne impresje” cieszą oko gości i zdobić będą ściany bibliotecznej galerii jeszcze do końca kwietnia. Jeżeli więc nie mogliście pojawić się na rozpoczęciu wystawy – nic straconego.

fot. Zb. BM

 

Bazie, kolorowe jajka, babka oraz wazony pełne tulipanów – tak w skrócie można opisać śniadanie wielkanocne Klubu Promyk, które odbyło się dwa tygodnie przed świętami. Nie zabrakło również drobnych upominków, które rozdane zostały seniorom. Spotkanie minęło w serdecznej, a nawet można rzec rodzinnej atmosferze. Klubowiczów odwiedziła również Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska.

fot. Zb. BM

 

Jest Polką, która od lat mieszka na jednej z najpiękniejszych greckich wysp – Krecie – mowa oczywiście o Karolinie Krajnik, będącej również autorką książki „Kawa na ławę. Kreta od środka”. Już 3 kwietnia będziecie mogli poznać Polkę na Obczyźnie na żywo – będzie ona gościem naszej biblioteki. Na uczestników spotkania czekają nie tylko greckie anegdotki, ale również smaki prosto z Krety!

fot. Zb. BM

 

Podstawy tańca towarzyskiego (solo) dla seniorów ruszyły z początkiem lutego w naszej bibliotece! W każdy poniedziałek o godz. 16 uczestnicy warsztatów poznają kroki samby, cha-chy, jive’a, ale również salsy czy bachaty. Cena za godzinę zegarową zajęć to 10 zł. Seniorzy co tydzień zapoznają się z nowymi krokami, dlatego dołączyć można w każdej chwili.

 

W naszej bibliotece odbyły się warsztaty z technik palenia w piecu węglowym. Przeprowadzono pokaz palenia „od góry” i „od dołu”, dzięki czemu uczestnicy wydarzenia na własne oczy mogli zobaczyć różnicę. W dalszej części spotkania poruszony został temat smogu, spalania w kotłach węglowych w świetle zapisów uchwały antysmogowej, określono rodzaje paliwa stałego i omówiono dokumenty, jakie kupujący powinien otrzymać przy zakupie kotła węglowego, poinformowano również wszystkich, gdzie mogą szukać informacji o klasie kotła węglowego. Omówiona została kontrola palenisk indywidualnych w teorii, czyli aspekty prawne oraz w praktyce z perspektywy pracy strażnika miejskiego.

fot. Zb. BM

 

Od września 2023 r. w bibliotece odbywały się spotkania „Paleontologia dla najmłodszych”, które prowadził dr Kamil Gruntmejer. Teraz będą one kontynuowane. Gwarantujemy ogrom paleontologicznej wiedzy. Dzieci nie tylko zapoznają się z historią, skamieniałościami, megabestiami, ale dowiedzą się, ile naukowej prawdy było w Parku Jurajskim!

Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godz. 17.

fot. Zb. BM

Biblioteka Miejska

 

GODZINY OTWARCIA:

 

Biblioteka Główna ul. Żabikowska 42,

tel. (061) 813-09-72

Poniedziałek, Wtorek – 12.00 – 19.00

(przerwa tech. 15.00 – 15.20)

Środa, Czwartek, Piątek, Sobota – 8.00 – 15.00

(przerwa tech. 12.00 – 12.20)

 

Filia nr 3 ul. Romana Maya 1 (Luvena), 

tel. 785 874 382

Pon. – 11.00 – 19.00

Śr. – 8.00 – 16.00

Pt. – 8.00 – 16.00

 

Filia 4 ul. Sobieskiego 80,

tel. 607 874 382

Pon. – 8.00 – 16.00

Wt. – 8.00 – 16.00

Śr. – 11.00 – 19.00

Czw. – 8.00 – 16.00

Pt. – 11.00 – 19.00

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Zawody wędkarskie dla dzieci i dorosłych

Dnia 1 czerwca (sobota) na zalewie „Kocie Doły” w Luboniu, Zarząd Koła PZW „Lubonianka” organizuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *