13 sierpnia zostanie uruchomiony nowy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Dębieckiej 2 w Luboniu, naprzeciwko dyskontu Lidl. Wyjątkowo w okresie od 13 do 20 sierpnia zarówno stary jak i nowy PSZOK będą czynne. Godziny otwarcia nowego punktu: od wtorku do piątku 14-18, oraz w soboty: 8-14.
13 sierpnia 2024 roku nastąpi otwarcie nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Dębieckiej 2 w Luboniu, naprzeciwko dyskontu Lidl. Ten nowoczesny obiekt, powstał dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem inwestycji, w tym budowy tymczasowego punktu magazynowania odpadów (stacji przeładunkowej), była poprawa funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w Luboniu.
W okresie od 13 do 20 sierpnia, zarówno stary PSZOK przy ul. Niepodległości 11, jak i nowy przy ul. Dębieckiej 2 będą czynne.
Godziny działania nowego PSZOK:
- od wtorku do piątku: 14-18
- w soboty: 8-14
W dni ustawowo wolne od pracy, PSZOK będzie nieczynny.
Co to jest PSZOK?
Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest miejscem, gdzie mieszkańcy Lubonia mogą w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przekazać wytwarzane przez siebie, zbierane w sposób selektywny odpady komunalne. W celu weryfikacji pracownik Punktu może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wniesienie opłaty w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta Luboń. Dokumentem potwierdzającym może być kopia deklaracji śmieciowej lub harmonogram płatności. Odpady dostarczone do PSZOK muszą być posortowane, tak aby mieszkaniec przewożący kilka rodzajów odpadów, mógł je w łatwy sposób umieścić w odpowiednich pojemnikach i kontenerach. Pracownicy Punktu nie wyjmują przywiezionych odpadów z pojazdu, wskazują jedynie miejsce gdzie należy je złożyć. Osoby niepełnosprawne i starsze mogą liczyć na pomoc.
Jakie odpady do PSZOK?
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (kompletny), meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane, papę, farby i opakowania po farbach, gruz w ilości do 700 kg rocznie z gospodarstwa domowego, oleje silnikowe, opakowania z drewna, papier i opakowania z papieru, opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania ze szkła, metale i opakowania z metali, bioodpady, przeterminowane leki, baterie i akumulatory, opony od samochodów osobowych w ilości do 8 sztuk rocznie z gospodarstwa domowego, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, inne odpady problemowe.
W PSZOK nie będą przyjmowane!
Zmieszane odpady komunalne, odpady zanieczyszczone, materiały zawierające azbest, gaśnice i butle gazowe, szyby samochodowe, części samochodowe (np. zderzaki, reflektory, części karoserii, itp.), odpady nieoznaczone, bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (brak etykiet), odpady w opakowaniach cieknących, sprzęt budowlany, urządzenia przemysłowe, odpady poprodukcyjne, w tym z działalności rolniczej, odpady z działalności gospodarczej, papa odpadowa, substancje łatwopalne, gleba i ziemia, w tym kamienie.
BS