Strona główna / Aktualności / Wizyta w „spalarni” odpadów

Wizyta w „spalarni” odpadów

W kwietniu pracownicy lubońskiego magistratu, dyrektor firmy Kom-Lub i przedstawiciele Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Rozwoju i Infrastruktury Rady Miasta Luboń odwiedzili Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu (ITPOK), do której od początku tego roku trafiają niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne z Lubonia.

W Europie

Przez niemal całą Europę płynie prąd i ciepło wytworzone z odpadów w ponad 450 instalacjach. Termiczne przekształcanie to jeden z elementów nowoczesnego systemu gospodarki odpadami w dynamicznie rozwijających się aglomeracjach. Na naszym kontynencie, pod względem liczby spalarni przoduje Francja. Większość z ponad 120 obiektów posiada odzysk ciepła. Szwedzki system gospodarki odpadami jest oparty o zasadę maksimum recyklingu i odzysku energii, minimum wysypisk śmieci. W ponad 30 spalarniach zagospodarowuje się 46% odpadów, z których odzyskiwana jest energia. Warto podkreślić, że największa instalacja funkcjonuje tu w sercu parku narodowego. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów funkcjonuje blisko 70 instalacji termicznego przekształcania, a ich łączna moc przerobowa wynosi około 19 000 000 ton rocznie.

O „spalarni” w stolicy Wielkopolski

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu, potocznie zwana „spalarnią”, która jako paliwa do produkcji energii cieplnej i elektrycznej używa frakcji resztkowej zmieszanych odpadów komunalnych z Aglomeracji Poznańskiej, funkcjonuje na najmniejszym powierzchniowo terenie z ośmiu spalarni w Polsce (przetwarzają rocznie ok. 1 mln ton odpadów) i plasuje się na drugim miejscu pod względem wydajności. Została zaprojektowana w ten sposób, aby przynosiła maksimum korzyści mieszkańcom – bezpiecznie spalając odpady (emitując do atmosfery praktycznie całkiem oczyszczone powietrze). Tym samym rozwiązano tu problem odpadów komunalnych, jednocześnie dostarczając energię elektryczną i cieplną wytworzoną w tym procesie. Warto zauważyć, że pozostałości po termicznym przekształcaniu (m.in. żużel, popiół) są wykorzystywane przez firmy budujące drogi np. w Niemczech. Strumień odpadów do poznańskiej ITPOK pochodzi z obszaru dziesięciu gmin (Poznań i dziewięć okolicznych gmin – w tym Luboń) skupiających około 742 000 mieszkańców.

Wizyta

W pierwszej dekadzie kwietnia włodarze Lubonia – Małgorzata Machalska i Michał Popławski wraz z grupą pracowników lubońskiego magistratu: Anną Wieczorek, Kamilą Mazurek, Dorotą Starzak, Luizą Szaj, Anną Mieloszyńską, Michałem Stromczyńskim, Mateuszem Mikołajczakiem, Michałem Rusinem i Michałem Prażyńskim, dyrektorem firmy Kom-Lub – Igorem Szymkowiakiem oraz radnymi: Andrzejem Okupniakiem, Bogdanem Tarasiewiczem i Pawłem Wolniewiczem odwiedzili na zaproszenie Dyrektor Katarzyny Kruszki-Pytlik (WGK UM Poznań) zakład ITPOK przy ul. Energetycznej w Poznaniu, gdzie od stycznia tego roku trafiają odpady komunalne z terenu naszego miasta. Gości przywitał Dyrektor Zakładu – Szymon Cegielski. Najpierw mogli zapoznać się z prezentacjami dot. funkcjonowania poznańskiej „spalarni” przygotowanymi przez Szymona Cegielskiego i Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania – Katarzynę Kruszkę-Pytlik. W spotkaniu uczestniczyli również: Łukasz Musieliński – Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej, Barbara Dąbrowska – Główny Specjalista w Wydziale Gospodarki Komunalnej oraz Mateusz Dziurlikowski – Specjalista w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMP. Następnie gospodarz zakładu oprowadził gości po terenie instalacji, informując na czym polega jej funkcjonowanie. Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję zobaczyć specjalny samochód z Kom-Lubu wyposażony w ruchomą podłogę, przeznaczony do przewożenia odpadów. Ponadto można było przyjrzeć się, jak wygląda rozładunek 90 m3 (24 tony) odpadów pochodzących z Lubonia, które przyjechały do spalarni (rocznie do poznańskiej „spalarni” docelowo ma trafiać ok. 8 000 ton odpadów z Lubonia).

Na koniec Małgorzata Machalska podziękowała Szymonowi Cegielskiemu za umożliwienie zapoznania się z funkcjonowaniem instalacji, wyrażając zadowolenie z dotychczasowej współpracy.

(PAW)

Po terenie poznańskiej „spalarni” oprowadził nas Dyrektor Zakładu – Szymon Cegielski
fot. Paweł Wolniewicz
Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję zobaczyć w akcji specjalny samochód z Kom-Lubu wyposażony w ruchomą podłogę, przeznaczony do przewożenia odpadów
fot. Paweł Wolniewicz
Mieliśmy również możliwość zapoznania się z miejscem zarządzania i monitorowania procesów technologicznych zachodzących w instalacji, z prawej Burmistrz Małgorzata Machalska i jej Zastępca – Michał Popławski
fot. Paweł Wolniewicz
Interesujące było zapoznanie się z funkcjonowaniem turbinowni, w której produkowane są energia cieplna i elektryczna
fot. Paweł Wolniewicz
Na początku wizyty mogliśmy zapoznać się z prezentacjami dot. funkcjonowania poznańskiej „spalarni” przygotowanymi przez Szymona Cegielskiego i Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania – Katarzynę Kruszkę-Pytlik
fot. Paweł Wolniewicz
Fragment instalacji termicznego przekształcania odpadów
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *