Strona główna / Aktualności / Otwarto nowy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Otwarto nowy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

13 sierpnia br. został uruchomiony nowy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Dębieckiej 2a w Luboniu (naprzeciwko dyskontu Lidl, obok punktu zlewnego Aquanet). Ten nowoczesny, funkcjonalny obiekt, który powstał przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z budową punktu tymczasowego magazynowania odpadów został zrealizowany w celu poprawy funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na terenie Miasta Luboń.  

Wartość całkowita inwestycji: 6 951 069,00 zł
Dofinansowanie: 2 732 072,00 zł

Pożyczka: 2 732 072,00  zł (umarzalna w wysokości 30% udzielonej kwoty)

Obiekt został wyposażony w nowoczesne udogodnienia, w tym odpowiednio przygotowaną drogę dojazdową z nowym zjazdem z ulicy Dębieckiej, gdzie znajduje się waga samochodowa oraz biuro PSZOK. Plac o powierzchni ok. 1 200 m² jest podzielony na trzy strefy magazynowe. Największa strefa znajduje się przy rampie, gdzie mieszkańcy mogą wrzucać odpady bezpośrednio do 17 kontenerów hakowych (13 sztuk o pojemności 9 m³ oraz 4 sztuk o pojemności 12 m³). Samochodem wjeżdżamy wówczas na specjalnie wybudowaną w tym celu betonową rampę rozładunkową, z której w łatwy, bezpieczny i komfortowy sposób wrzucamy nasze śmieci do poszczególnych opisanych frakcjami kontenerów. Dwie mniejsze strefy wyposażone są w kontenery żarowo-ocynkowane o pojemności 1,1 m³ (19 sztuk). Dodatkowo, na placu znajduje się kontener tzw. drugiego życia, do którego można odkładać przedmioty nadające się do dalszego użytkowania. Pod wiatą ustawiono również baniak z czystą wodą do mycia rąk. W ramach funkcjonowania PSZOK mieszkańcy mogą selektywnie zbierać aż 37 rodzajów odpadów. Na terenie PSZOK zachowana jest prawidłowa logistyka, jest czysto, bezzapachowo, a każda frakcja ma swoje miejsce.

Nowy obiekt, podobnie jak stacja przeładunkowa odpadów komunalnych przy ul. Chemików (oddana do użytku w październiku 2023 r.), zostały wybudowane przez firmę MTM Budownictwo Sp. z o.o. Na ten cel Miasto Luboń pozyskało dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki częściowo umarzalnej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na potrzeby realizacji projektu zakupiono także dwie śmieciarki oraz ciężarówkę typu hakowiec.

Pracownicy wraz z kierownikiem PSZOK-u służą fachową pomocą przy selekcji odpadów, wskazują odpowiednie kontenery i sposób ich obsługi, np. różnego rodzaju oleje zlewa się do 200-litrowych stalowych niebieskich beczek, a same opakowania (plastikowe) wrzuca się do kontenerów o pojemności 1,1 m³ ustawionych pod wiatą opisaną jako „odpady niebezpieczne”. Pracownicy PSZOK-u nie wyjmują przywiezionych odpadów z pojazdu, wskazują jedynie miejsce, gdzie należy je złożyć. Osoby niepełnosprawne i starsze mogą liczyć na pomoc.

Godziny otwarcia PSZOK:

Od wtorku do piątku: 14-18 oraz w soboty: 8-14. W dni ustawowo wolne od pracy PSZOK będzie nieczynny.

Główna siedziba spółki KOM-LUB wraz z zapleczem administracyjnym oraz całą flotą samochodowo- sprzętową, nadal mają swoją siedzibę na ul. Niepodległości 11 w Luboniu.

Co to jest PSZOK? 

Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest miejscem, gdzie mieszkańcy Lubonia mogą w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przekazać wytwarzane przez siebie, zbierane w sposób selektywny odpady komunalne. W celu weryfikacji pracownik PSZOK-u może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wniesienie opłaty w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta Luboń. Dokumentem potwierdzającym może być kopia deklaracji śmieciowej lub harmonogram płatności. Odpady dostarczone do PSZOK muszą być posortowane, tak aby mieszkaniec przewożący kilka rodzajów odpadów mógł je w łatwy sposób umieścić w odpowiednich pojemnikach i kontenerach.

Jakie odpady można zawieźć do PSZOK?

Papier i makulaturę, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metale, szkło opakowaniowe, przepracowane oleje silnikowe, opakowania po środkach niebezpiecznych bądź z ich zawartością (np. farby, lakiery, rozpuszczalniki, kleje), zużyte baterie i akumulatory, opakowania z drewna (np. skrzynki drewniane), opony od pojazdów osobowych (maksymalnie osiem sztuk na rok z jednego gospodarstwa domowego), rowerów, motocykli i motorowerów, tonery i kartridże z drukarek domowych, beton oraz gruz betonowy (maksymalnie 700 kg rocznie z jednego gospodarstwa domowego), odpady biodegradowalne, żarówki i świetlówki, leki (pozbawione papierowych opakowań) oraz odpady pochodzące z iniekcji czyli igły, strzykawki i igłostrzykawki, sprzęt elektryczny i elektroniczny (jedynie kompletny), odpady wielkogabarytowe np. meble, duże zabawki, wanienki, papa odpadowa, materiały izolacyjne (np. styropian budowlany, wata izolacyjna), odpady budowlane i poremontowe, glebę, ziemię i kamienie, zużyty sorbent, materiały filtracyjne (np. filtry olejowe), czyściwa, odzież i tekstylia.

Czego PSZOK nie odbierze?

Zmieszane odpady komunalne, materiały zawierające azbest i eternit, gaśnice i butle gazowe, szyby samochodowe, części samochodowe (np. zderzaki, reflektory, części karoserii), odpady nieoznaczone bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (brak etykiet), odpady w opakowaniach cieknących, sprzęt budowlany, urządzenia przemysłowe, odpady poprodukcyjne, w tym z działalności rolniczej, odpady z działalności gospodarczej, substancje łatwopalne.

Mobilny PSZOK

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych uwzględnia również odbiór odpadów wielkogabarytowych oraz elektroodpadów dla poszczególnych rejonów tj.: zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz zużytych opon, pochodzących z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Odpady te należy wystawiać przed posesję najpóźniej do godz. 6 w dniu wskazanym w harmonogramie.

Beata Spychała

Droga wjazdowa do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Luboniu    fot. Beata Spychała
Kilkanaście kontenerów hakowych pod rampą, służących do selektywnego składowania odpadów    fot. Beata Spychała
Dwie niebieskie beczki 200-litrowe, służące do zlewania substancji oleistych, stojące w strefie „odpadów niebezpiecznych”     fot. Beata Spychała
Siedem kontenerów o poj 1,1 m³, służących do selektywnego zbierania odpadów komunalnych     fot. Beata Spychała
Rampa rozładunkowa nad kontenerami hakowymi    fot. Kom-Lub Sp. z o.o.
Punkt z czystą wodą do umycia rąk po opuszczeniu strefy „odpadów niebezpiecznych”     fot. Beata Spychała
Kontenery o poj 1,1 m³, służące do selektywnego zbierania odpadów niebezpiecznych, stojące pod wiatą    fot. Beata Spychała

Beata Spychała

Sprawdź również

„Na straży czystej ziemi od 1994 r.”

To hasło, pod którym odbyła się tegoroczna, już 31. Akcja Sprzątania Świata. W sobotę 21 …

Konkurs z okazji 70-lecia Miasta Luboń

7 października 1954 roku trzy wsie: Luboń, Lasek i Żabikowo otrzymały prawa miejskie, natomiast Rozporządzenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *