Strona główna / Aktualności / Wyniki sondażu

Wyniki sondażu

15 października referendum. Czy Pani/Pan weźmie w nim udział?

Ciekawi byliśmy, jak na zaplanowane wraz z wyborami do Sejmu i Senatu referendum, zapatrują się lubonianie. Na początku lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym, która miała umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory parlamentarne, prezydenckie lub do Parlamentu Europejskiego. W czwartek, 17 sierpnia Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum na 15 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych. Tak więc po raz pierwszy w historii III RP referendum odbędzie się jednocześnie z wyborami parlamentarnymi.

W referendum padną cztery pytania:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

 

Wyniki sondażu wypadły następująco:

Najwięcej respondentów – 47% odpowiedziało twierdząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Oczywiście, ponieważ referendum jest formą demokracji”, „Jak najbardziej, gwarantuje mi to Konstytucja”, „A dlaczego nie, w demokracji głos należy do społeczeństwa”, „Tak i z całą świadomością odpowiem cztery razy nie, ja jestem na emeryturze, ale mąż ma zamiar przejść na nią za rok”, „Jasne przecież nie ulegnę propagandzie głoszonej przez folksdojcza”, „Owszem, ponieważ w krajach demokratycznych jest to podstawowe narzędzie poznawania woli obywateli”, „Tak, przy okazji oddania głosu wyborczego wezmę udział także w referendum”, „Tak, po 10 latach nieobecności w kraju, chętnie wezmę w nim udział”.

Nieco mniejsza grupa respondentów – 36% – odpowiedziała przecząco, argumentując swoje wypowiedzi m.in. tak: „W głupocie nie biorę udziału”, „Po co?”, „W żadnym wypadku, przecież to nie ma sensu”, „W wyborach tak, natomiast w referendum nie”, „Nie będzie mnie w tym czasie w Polsce”, „Nie, jestem z Ukrainy”, „Absolutnie, kaczor znów sobie coś wymyślił”, „Nie będę odpowiadał na tendencyjnie zadane pytania”, „Po co ten cały cyrk?”, „Potrzebne jest jak dziura w moście”.

Najmniejsza grupa respondentów – 17% – jeszcze nie wiedziała. Komentarze, które odnotowaliśmy to: „Jeszcze się nad tym nie zastanawiałem”, „Za wcześnie na odpowiedź, jeszcze jest czas”, „Pomyślę o tym w październiku”, „Muszę to przedyskutować z mężem, który interesuje się polityką”, „Jeszcze nie wiem, czy w tym czasie będę w Polsce”, „Muszę to jeszcze przemyśleć”, „Jeszcze nie wiem, najpierw muszę przeanalizować pytania”.

Sondaż przeprowadził i opracował Paweł Wolniewicz

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *