Strona główna / Aktualności / U babci „jest słodko i świat pachnie szarlotką”?

U babci „jest słodko i świat pachnie szarlotką”?

Jeśli wsłuchać się w rządowe media, to seniorzy w Polsce są najbardziej dofinansowaną grupą społeczną: 13. emerytura, 14. emerytura, emerytury bez podatku do 2 500 zł, 500+ dla seniora, dodatek osłonowy. Wybory jeszcze przed nami, więc może jeszcze coś do emeryckiego koszyka wpadnie.

Tyle przekaz medialny – a rzeczywistość?

Drożyzna w aptekach (ulgi na niektóre leki przysługują dopiero po 75. roku życia), kolejki do lekarzy-specjalistów na NFZ, drogie wizyty prywatnych medyków, brak oddziałów opieki geriatrycznej w szpitalach, brak lekarzy-geriatrów, którzy otoczyliby kompleksową opieką starzejące się polskie społeczeństwo.

Jednak dla seniorów dostępnych jest wiele ulg cenowych. To np. Ogólnopolska Karta Seniora. Prawo do niej mają osoby po 60. roku życia. Karta daje prawo do zniżek w 2500 punktach w całej Polsce, między innymi w uzdrowiskach, sanatoriach, hotelach, restauracjach czy instytucjach kultury. Dokument jest darmowy, bezterminowy i wydaje go urząd miasta lub gminy. Po 60. roku życia uzyskuje się prawo do ulgi abonamentu radiowo-telewizyjnego, a po ukończeniu 75 lat można korzystać z mediów za darmo; mając 65 lat można skorzystać z ulgowego Biletu Seniora na poznańsko-luboński transport autobusowo-tramwajowy, a po ukończeniu 70. roku – bilety w ZTM są darmowe. To tylko niektóre zniżki senioralne.

Są blaski i cienie wieku podeszłego.

Pogarszająca się z wiekiem kondycja fizyczna, deficyty zdrowotne, nierzadka depresja osób starszych   – to niestety także smak starości. Nie zawsze pieniądze są remedium na bolączki seniora. Najcenniejsze są rzeczy najprostsze – poczucie bycia potrzebnym i kochanym, rozmowa i zainteresowanie najbliższych, a także kontakt z otoczeniem. Czyli to wszystko, czego nie dostanie się na receptę w żadnej aptece. Niezależnie od instytucjonalnych ulg i dopłat, dbajmy o seniorów w rodzinie i najbliższym otoczeniu. Bądźmy uważni na ich potrzeby, bo nie zawsze „wesołe jest życie staruszka”.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy wszystkim Seniorom, aby czuli się otoczeni życzliwością i  troską, aby w dobie inflacji nie musieli martwić się o codzienne potrzeby i żeby świat pachniał im słodko, może szarlotką?

red. GL

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Uczestnicy jednej z poprzednich edycji biegu fot. Anna Strojna

Bieg Tropem Wilczym

W niedzielę, 3 marca w Lasku Majońskim przy ul. Armii Poznań 51 B Stowarzyszenie Odra-Niemen …

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *