Strona główna / Aktualności / Zapomniane rejony – list od czytelnika

Zapomniane rejony – list od czytelnika

„Szanowni Państwo, zwracam się za Waszym pośrednictwem do włodarzy naszego miasta z pytaniem o planowane inwestycje w okolicach ulicy Ratajskiego. Teren wręcz krzyczy o jakieś usprawnienia: na ulicy nadal nie ma kanalizacji, droga jest gruntowa, więc jakikolwiek deszcz zamienia ją w wielkie bagno. Dookoła brak jakiegoś większego sklepu, apteki itp. (nie każdy ma samochód). Już nie wspomnę o tym, że prawdopodobnie jako jedyny przystanek, nadal ma jeszcze starą blaszaną wiatę. Nawet przystanek przy pobliskim Parku Siewcy został wyremontowany na wzór poznańskich przystanków. Żeby było ciekawiej – chodnik wzdłuż fabryki został wyremontowany, a bliżej wspomnianego przystanku nadal można „stracić zęby”. W dodatku kierowcy nic nie robią sobie z sygnalizacji świetlnej. Wierzę w moc prasy i byłbym ogromnie wdzięczny, gdybyście zainteresowali się tym tematem. Załączam również zdjęcie wspomnianego przystanku”.

List wpłynął do redakcji „GL” z końcem stycznia br., imię i nazwisko autora pozostaje do wiadomości redakcji. List przekazaliśmy do lubońskiego magistratu, z prośbą o odpowiedź.

Odpowiedź otrzymana z Urzędu Miasta dotyczy: ul. Armii Poznań oraz ul. Ratajskiego

„W odpowiedzi na pytanie czytelnika informuję, że ulica Cyryla Ratajskiego jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej Spójnia, w związku z powyższym jej budowa nie jest zadaniem miasta Luboń. Z informacji uzyskanej z Aquanet S.A. w tym roku ma rozpocząć się budowa kanalizacji sanitarnej wzdłuż ulicy Armii Poznań.

W kwestii przystanku oraz chodnika przy ulicy Armii Poznań informuję, że ulica Armii Poznań jest drogą wojewódzką. Za wszelkie remonty i inwestycje odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu (WZDW) podległy Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego. Miasto Luboń systematycznie monituje w sprawie przebudowy skrzyżowania przy przejeździe kolejowym. Z uwagi na trwające prace projektowe przez WZDW i planowany remont zatoki Miasto w roku 2018 odstąpiło od wymiany wiaty przystankowej we własnym zakresie. W związku z budową zielonego przystanku na ul. Poniatowskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki planuje się przeniesienie istniejącej wiaty z powyższego przystanku na przystanek przy ul. Ratajskiego.

Odnosząc się do kwestii usług, zgodnie z zapisami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego „Tereny po WPPZ” – etap I (Uchwała nr XXII/134/2016 z 21 lipca 2016 r.), w okolicy ul. Armii Poznań znajdują się tereny przeznaczone pod usługi. Tworzenie nowych punktów usługowych zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami nie leży w gestii gminy, gdyż nie jest to cel publiczny w rozumieniu ustawy, dlatego powstanie punktów usługowych zależy przede wszystkim od woli inwestorów i właścicieli nieruchomości przeznaczonych pod usługi”.

Z poważaniem

Mateusz Olejniczak

Kierownik Wydziału Spraw Komunalnych

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *