Strona główna / Aktualności / XLIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta

XLIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta

W dniu 4 marca na wniosek radnych klubu Forum Obywatelskie Luboń zwołana została XLIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta. Głównym punktem obrad było przyjęcie stanowiska w sprawie solidarności z Ukrainą wobec agresji Federacji Rosyjskiej.

Treść stanowiska została odczytana przez Pana Piotra Izydorskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miasta:

Rada Miasta Luboń wyraża solidarność z Ukrainą i jej społeczeństwem, w związku z dokonanym przez Federację Rosyjską aktem agresji, stanowiącym bezprecedensowe pogwałcenie zasady suwerenności oraz prawa do samostanowienia narodów zgodnie z demokratycznymi wartościami cywilizacji zachodniej.

Ukraina jako niepodległe i suwerenne państwo posiada pełne prawo do wolności, integralności granic oraz poczucia bezpieczeństwa wyrażanego w podążaniu własną drogą rozwoju oraz integracji z demokratycznymi państwami, instytucjami gospodarczymi i społecznymi. Brutalne naruszenie tych zasad przez Federację Rosyjską budzi nasz głęboki niepokój, oburzenie i sprzeciw, którego symboliczny wyraz stanowi niniejsze stanowisko. Jednocześnie, jako Rada Miasta Luboń reprezentująca społeczność lokalną naszego miasta, deklarujemy swoje pełne wsparcie dla obywateli Ukrainy. Poprzez dotychczasowe i przyszłe działania poszczególnych szczebli samorządu, z masowym udziałem mieszkańców, organizacji społecznych, wolontariuszy, służby publicznej i wszystkich ludzi dobrej woli, pragniemy wyrazić pełną solidarność, przekonanie oraz ogromną nadzieję, że dramatyczna sytuacja na ziemi ukraińskiej zostanie wkrótce zażegnana, a naród ukraiński, ramię w ramię z wolnymi krajami wspólnoty międzynarodowej przystąpi do odbudowy i modernizacji swojej ojczyzny.

Pragniemy jednocześnie raz jeszcze przekazać naszym przyjaciołom i partnerom z  Ukrainy słowa wsparcia oraz deklarację dalszej pomocy, na przekór tyranii, w imię walki o wolność, pokój i niepodległość.

Na wniosek Radnego Marka Samulczyka stanowisko przyjęte zostało przez aklamację, przy pełnej zgodzie wszystkich radnych.

W drugiej części posiedzenia Pani Burmistrz Małgorzata Machalska przedstawiła informacje na temat działań podjętych przez Miasto związanych z pomocą Ukrainie. Omówiono również ogólne zasady przyjmowania i rejestracji pobytu Ukraińców w naszym kraju. Pani Burmistrz podziękowała wszystkim mieszkańcom jak i instytucjom za ogromne zaangażowanie w niesienie pomocy poszkodowanym przez wojnę. W Luboniu prowadzona jest miejska zbiórka, w której dary można składać m.in. w siedzibie OSP oraz szkołach podstawowych. Koordynatorem akcji jest dyrektor MOPS w Luboniu Pani Katarzyna Andrzejczak.

Jakub Jackowski

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Zawody wędkarskie dla dzieci i dorosłych

Dnia 1 czerwca (sobota) na zalewie „Kocie Doły” w Luboniu, Zarząd Koła PZW „Lubonianka” organizuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *