Strona główna / Aktualności / Utalentowana kajakarka

Utalentowana kajakarka

Lubi chodzić, a raczej pływać własnymi ścieżkami… Młoda, utalentowana lubonianka nie spoczęła na laurach. Paulina Grzelkiewicz, bo o niej mowa, uhonorowana w maju statuetką „Siewca Roku 2021” w kategorii „sport” odnosi kolejne sukcesy. W lipcu, na Mistrzostwach Europy w maratonie kajakowym w duńskim Silkeborgu, położonym na Półwyspie Jutlandzkim, zdobyła brązowy medal. Miała również szansę na drugi medal, ale w konkurencji C1 Short Race na dystansie 3,4 km otarła się o podium, zajmując czwartą lokatę.

Lubońskie korzenie

Paulina Grzelkiewicz, podobnie jak jej mama – Katarzyna, od urodzenia mieszka w Luboniu, natomiast ojciec – Krzysztof pochodzi ze Stęszewa. Paulina ma dwie starsze siostry: również mieszkającą w naszym mieście – Agnieszkę oraz Natalię, która kilka lat temu przeprowadziła się z mężem do Gdańska.

Edukacja

Paulina jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu, później ze względu, że już trenowała kajakarstwo kontynuowała naukę w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu, gdzie ukończyła najpierw gimnazjum, a następnie liceum. Od 2018 r. jest studentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W ubiegłym roku ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie (specjalność dietetyka sportowa), a obecnie studiuje psychodietetykę (studia II stopnia). Przed czterema laty ukończyła również kurs na instruktora kajakarstwa, dzięki czemu jest nie tylko zawodniczką, ale również trenerką w poznańskiej „Warcie”.

Kajakarstwo

Paulina nie od razu zainteresowała się kajakarstwem. Gdy uczęszczała do 5 klasy szkoły podstawowej, na zajęciach pojawiła się trenerka z klubu „Warty” – Ewa Bresińska-Krawiec i zachęcała młodzież do trenowania kajakarstwa. „Początkowo na treningi poszły moje koleżanki i po jakimś czasie zdobyły pierwsze medale. Zazdrościłam im, poszłam na pierwszy trening i tak pozostałam w klubie do dziś” – wspomina Paulina Grzelkiewicz.

Warto wspomnieć, że kajakarstwo to nie tylko kajaki (czyli wiosłowanie z dwóch stron), ale też kanadyjki (czyli klęczenie na jednym kolanie i wiosłowanie tylko z jednej strony). Przez pierwsze cztery lata była kajakarką, ale nie szło jej za dobrze. W związku z tym w 2015 r. chciała skończyć z trenowaniem i skupić się na nauce. „Minął miesiąc i odezwała się do mnie trenerka Ewa Bresińska-Krawiec (trenerka kanadyjkarzy-młodszej grupy) i zapytała czy chciałabym spróbować przyjść na kanadyjki. W tamtym czasie kobiece kanadyjki dopiero się rozwijały, tak naprawdę w Polsce było nas bardzo mało, a poziom był niski. Na początku odmówiłam, ale po kolejnej rozmowie z trenerką Ewą dałam się namówić i tak zostałam pierwszą kanadyjkarką w „Warcie” Poznań” – mówi młoda lubonianka. Od razu poczuła, że to jest coś dla niej – coś, co chce robić. Dzięki temu, że wcześniej była kajakarką, miała już podstawy potrzebne do uprawiania tego sportu. Po niedługim czasie, ze względu na wiek (miała wówczas 16 lat), przeszła do starszej grupy i od tamtego momentu trenuje ją Dariusz Bresiński.

Pierwszy znaczący sukces odniosła w 2015 r., zdobywając srebrny medal na Długodystansowych Mistrzostwach Polski. Rok później wygrała eliminacje do Kadry Narodowej Juniorów, dzięki czemu reprezentowała Polskę na Międzynarodowych Regatach w Piestanach, gdzie zdobyła dwa medale. Zaliczyła pierwsze starty w Mistrzostwach Europy, a później na Mistrzostwach Świata. W 2018 r. przeszła do wyższej kategorii wiekowej czyli młodzieżówki. Co prawda nie udało się jej wywalczyć miejsca w kadrze narodowej sprintu, ale dzięki zdobyciu złotego medalu na Długodystansowych Mistrzostwach Polski mogła reprezentować Polskę podczas Mistrzostw Europy w maratonie kajakowym w Chorwacji, gdzie zajęła dobre, 8. miejsce. Od tego czasu zdobyła wiele medali Mistrzostw Polski (aktualnie ma ich 27, w tym 11 złotych). Po zeszłorocznym dobrym występie na Mistrzostwach Polski Seniorów i zmianie trenera kadrowego, który powołał szerszą kadrę, luty i marzec spędziła na obozach treningowych w Portugalii. Z trenerem klubowym ustaliła, że w tym roku warto spróbować sił ponownie w maratonie kajakowym. W związku z tym w maju udała się na eliminacje do kadry maratonu. Następnie wygrała Długodystansowe Mistrzostwa Polski, co dało możliwość reprezentowania Polski podczas Mistrzostw Europy w Danii (28-31.07.2022 r.), gdzie udało się jej zdobyć brązowy medal w konkurencji seniorek (15,4 km) oraz 4. miejsce w konkurencji short (3,4 km).

Brązowa medalistka Mistrzostw Europy trenuje sześć dni w tygodniu, niedziele (jeśli nie wypadną zawody) ma wolne. Tygodniowo odbywa dziewięć treningów – po 2,5 godz. każdy. „Kajakarstwo to nie tylko pływanie na wodzie, ale też: bieganie, treningi na siłowni, treningi na basenie. W okresie zimowym, również na obozach dużo czasu spędzamy na nartach biegowych. Okres, kiedy przygotowujemy się do następnego sezonu (październik-kwiecień), spędzamy na Warcie, a sezon najczęściej na Malcie. W międzyczasie jeździmy na obozy klubowe do Lusowa” – mówi Paulina, która obecnie przygotowuje się do Mistrzostw Polski w maratonie kajakowym, które odbędą się 17 i 18 września pod Opolem, natomiast po nich, w dwóch pierwszych dniach października będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Portugalii.

Pasje

Sport dla Pauliny jest całym życiem i wszystkie jej zainteresowania kręcą się wokół niego. Na studiach wybrała dietetykę sportową, ponieważ ma świadomość, że wiecznie nie będzie trenować. Po zakończeniu kariery sportowej ze sportem nadal chce być związana. Interesuje się również innymi dyscyplinami sportu, między innymi skokami narciarskimi.

„Kajakarstwo wiele mnie w życiu nauczyło i wiem, ile może dać dzieciom chcącym zacząć przygodę z tym sportem, sportem mało promowanym, ale pokazującym, jak ciężko trzeba pracować na sukces w życiu. Kajakarstwo uczy systematycznej pracy, często monotonnej. Wzmacnia również charakter, musimy wykorzystywać swoje mocne strony i walczyć z tymi słabszymi. Dzieci w naszym klubie uczą się tego wszystkiego w większości poprzez zabawę. Zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej, basenie oraz siłowni. Nieprzerwanie prowadzimy nabory do „Warty” Poznań przy ul. Wioślarskiej 71. Zapraszamy dzieci szkół podstawowych z klas 4-6” – powiedziała Paulina Grzelkiewicz.

Niezwykle utalentowanej i ambitnej kajakarce – Paulinie Grzelkiewicz gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy kolejnych.

(PAW)

Paulina Grzelkiewicz z brązowym medalem zdobytym na Mistrzostwach Świata na Półwyspie Jutlandzkim
fot. Zb. Pauliny Grzelkiewicz
Utalentowana lubońska kajakarka podczas startu w maratonie kajakowym w duńskim Silkeborgu
fot. Zb. Pauliny Grzelkiewicz
Utalentowana lubonianka jak przystało na kajakarkę odwiedza także starą przystań kajakową w Luboniu nad Wartą. Przed wielu laty funkcjonował tu klub kajakowy „Warta”, którego obecnie pani Paulina jest zawodniczką i trenerką
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *