Strona główna / Aktualności / List do redakcji

List do redakcji

Inwestycja przy ulicach Poznańskiej i Polnej

„Prawdopodobnie przy ul. Poznańskiej i Polnej jest budowana kanalizacja. Stosunkowo nowy (kilkuletni) asfalt jest zrywany, będzie później łatany, i nie wróci już do swojej pierwotnej postaci. Czy nikt z włodarzy miasta nie pomyślał o takiej inwestycji przed wyasfaltowaniem drogi? Czy to nie podchodzi pod paragraf niegospodarności?”.

(List otrzymaliśmy w połowie kwietnia, imię i nazwisko autora pozostają do wiadomości redakcji).

 

Odpowiedź

Odpowiadając na pytanie czytelnika informuję, że decyzję o budowie ul. Polnej oraz Poznańskiej podjęto w roku 2009, w oparciu o przyznane dofinansowanie w ramach projektu: „Budowa obwodnicy miejskiej – modernizacja dróg gminnych w mieście Luboń na odcinku ulic Krętej-Polnej-Poznańskiej”, w ramach WRPO 2007-2013. Wartość projektu wyniosła 15 947 034,27 zł, w tym kwota dofinansowania z UE: 6 971 670,00 zł.

Budowa tych ulic dawała możliwość na odciążenie oraz umożliwienie objazdu ulicy Jana III Sobieskiego (również podczas budowy kanalizacji sanitarnej w ramach kolektora Wirskiego) i alternatywę dojazdu z powodu postępującej zabudowy w Lasku i sąsiednich Wirach.

Obserwując aktualny stan ul. Polnej oraz Poznańskiej zaczęły się już pojawiać miejscowe spękania nawierzchni i najpewniej w perspektywie kilku lat konieczny byłby remont cząstkowy nawierzchni ulicy Polnej oraz Poznańskiej (minął już okres gwarancji).

W roku 2022 spółka Aquanet przystąpiła do realizacji budowy sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w ciągu ulic Polnej oraz Poznańskiej w Luboniu. Zgodnie z artykułem 39 Ustawy o Drogach Publicznych Miasto nie może odmówić rozpoczęcia inwestycji. Miasto Luboń zaakceptowało przeprowadzenie inwestycji, jednak warto zaznaczyć, że uzgodniono odtworzenie nawierzchni jezdni na całej szerokości, mimo toczących się prac tylko na połowie jezdni.

Bartosz Wilczek

Wydział Spraw Komunalnych Urzędu Miasta Luboń

W trakcie budowy sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w ulicy Polnej
fot. Paweł Wolniewicz
Teren budowy u zbiegu ulic Poznańskiej i Polnej
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

2 komentarze

  1. Gdzie wy tam widzieliście spękaną drogę ? Ale skoro już idziemy w tym kierunku to może od razu wymienić całą drogę skoro za kilka lat i tak będzie trzeba to zrobić.

  2. Zobacz sobie na chodniki obok krawężników, jakie są popękane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *