Strona główna / Aktualności / Lawetka pana Stanisława

Lawetka pana Stanisława

„Miałem dość zakorkowanych ulic oraz tłoku przy szkole, do której odwożę i z której przywożę wnuczkę do domu” – powiedział lubonianin Stanisław Nowakowski, inżynier – emerytowany pracownik Politechniki Poznańskiej.

Pan Stanisław – zięć zmarłej w marcu tego roku najstarszej, 107-letniej lubonianki – Stanisławy Charmacińskiej, przedwojennej Starościny, która 83 lata temu „przewodniczyła” ostatnim przed II wojną światową dożynkom (czytaj: „GL” 04-2022, s. 19) zaprojektował i samodzielnie wykonał lawetkę do przewożenia roweru wnuczki. Do skonstruowania oryginalnej przyczepki wykorzystał koła od roweru dziecięcego. Lawetka z zamontowaną na podłodze szyną do mocowania przewożonego rowerka jest przyczepiana do osi roweru pana Stanisława. Jest oznakowana zgodnie z prawem ruchu drogowego (lampy, odblaski), funkcjonalna i praktyczna. Z dziadkowej konstrukcji jest bardzo zadowolona wnuczka Pana Stanisława – Izabella pierwszoklasistka Szkoły Podstawowej nr 1, która pod opieką i bacznym okiem dziadka dojeżdża na zajęcia lekcyjne i wraca z nich do domu swoim ulubionym rowerem, wzbudzając zainteresowanie i podziw szkolnej społeczności oraz mijanych po drodze lubonian. Z kolei pomysłowy, luboński inżynier jest zadowolony, że wracając po odwiezieniu Belli (tak mówią na Izabellę w domu) do szkoły i jadąc po nią na zakończenie zajęć lekcyjnych, rowerek wnuczki może przewozić na lawetce.

(PAW)

Pan Stanisław Nowakowski przed wyjazdem do szkoły po ukochaną wnuczkę Bellę
fot. Paweł Wolniewicz
Rower Belli może być bezpiecznie przewożony na lawetce skonstruowanej przez pana Stanisława
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

2 komentarze

  1. Bella jest wspaniałą absolwentka oddziału przedszkolnego oraz uczennicą szkoły podstawowej nr 5 w Luboniu, wkradł się błąd w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *