Strona główna / Aktualności / Jubileusz ZHP Żabikowo

Jubileusz ZHP Żabikowo

Szczep ZHP Żabikowo obchodził 10-lecie swojego istnienia. Powspominajmy!

 Chociaż nasz szczep powstał stosunkowo niedawno, to lubońskie harcerstwo ma długą tradycję. Od lat 50. był tu szczep, w którego skład wchodziła 5 DH, powstała w 1933 r. Z tej drużyny wykształciła się jeszcze przed wojną 7 DH im. Jana Karola Chodkiewicza, a następnie działająca do dziś w Lasku 18 DH im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Niestety, szczep został rozwiązany w latach 70.

Na początku XXI wieku, jeszcze przed założeniem Szczepu ZHP Żabikowo, w Żabikowie działały: drużyna wielopoziomowa 34 LDH Draco oraz gromada zuchowa 15 GZ Dzielni Słowianie. Draco powstało w 2003 roku na Świerczewie, skąd przeniosło się do Lubonia. Dziś zwyczajem drużyny jest organizowanie urodzinowych biwaków. Gromada Dzielnych Słowian również powstała w podobnym czasie, a jej zbiórki do dziś odbywają się w SP1 w Luboniu.

Druhna Aleksandra Nowak, w latach 2009-2011 drużynowa Draco, tak wypowiedziała się o tamtym okresie: Dwie jednostki niby obok siebie, a jednak prawie w ogóle nie działaliśmy razem. Zauważyliśmy, że staje się to coraz trudniejsze od strony metodycznej i praktycznej oraz że nie daje nam możliwości rozwoju. Bardzo trudno jest prowadzić drużynę wielopoziomową tak, aby wynieśli z niej tyle samo i młodsi, i starsi. Pomysł szczepu, o którym myśleliśmy już od kilku miesięcy, zaczął stawać się bardzo realny. Widzieliśmy też, że starsze osoby z Draco chciałyby robić coś więcej, zaangażować się bardziej jako kadra i w ten sposób z wielopoziomówki miała zostać wydzielona drużyna harcerska.

W 2010 r. pomysł został zrealizowany: z Draco została wydzielona nowa 5 DH, dla harcerzy i harcerek w wieku 10-12 lat. Nazwa, a także barwy drużyny nawiązywały do jednostki działającej w Luboniu od 1933 r. Pierwszym drużynowym został dh Zbigniew Nowak. Dzięki temu harcerze mogli uczestniczyć w zbiórkach lepiej dostosowanych do ich wieku. Draco zaangażowało się również w pomoc w prowadzeniu nowej drużyny.

Tuż przed założeniem szczepu, w dniach 25-27.02.2011 miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, czyli biwak Jamboree w Luboniu. Wydarzenie było okazją do integracji instruktorów w Hufca Poznań-Rejon (do którego należy Szczep ZHP Żabikowo) oraz wspólnego świętowania Dnia Myśli Braterskiej – harcerskiego i skautowego święta przyjaźni, obchodzonego w dniu urodzin Roberta Baden-Powella. Pomysłodawczynią i komendantką biwaku była dh. Aleksandra Nowak, a drużyną sztabową – 34 LDH Draco. W tej pierwszej edycji wzięło udział 115 uczestników z okolic Poznania. Biwak Jamboree w Luboniu jest organizowany od tego czasu co roku i przez ten czas stał się wydarzeniem kultowym w hufcu, a wielu stałych uczestników czeka na niego cały rok.

Na tym etapie pomysł założenia szczepu stawał się coraz bardziej realny i dzięki zaangażowaniu drużynowych: Aleksandry Nowak (Draco), Zbigniewa Nowaka (5 DH) i Wenesy Araszkiewicz (Dzielni Słowianie) 30 kwietnia 2011 r. oficjalnie powstał Szczep ZHP Żabikowo. Jego pierwszą komendantką została dh Aleksandra Nowak.

Szczep bardzo szybko się rozwijał, powstawały nowe jednostki, a członków stale przybywało. Tuż po powstaniu szczepu 5 DH podzieliła się na drużyny męską i żeńską. Wtedy rozpoczęła się tradycja nadawania nowym jednostkom nazw pochodzących od gwiazdozbiorów. Drużyna męska przyjęła miano Oriona, a żeńska – Liry. W tym samym roku w Żabikowie pojawiła się kolejna gromada zuchowa – 25 GZ Ogniste Orlęta. Rok później z 34 LDH Draco został wydzielony patrol wędrowniczy, który w 2013 r. stał się pełnoprawną drużyną – 35 LDW Feniks. W ten sposób w szczepie działały jednostki dla każdego przedziału wiekowego: Dzielni Słowianie i Ogniste Orlęta dla zuchów (7-9 lat), Lira i Orion dla harcerzy(10-12 lat), Draco dla harcerzy starszych (13-15 lat) i Feniks dla wędrowników (17-21 lat).

W międzyczasie otrzymaliśmy swojego patrona – od 2012 r.  jesteśmy Szczepem ZHP Żabikowo im. hm. Kazimierza Grendy. Kazimierz Grenda był Szefem Komendy Głównej Szarych Szeregów od 1944 r., a także pomysłodawcą utworzenia Harcerskiej Poczty Polowej. Jako przedwojenny komendant Hufca Poznań-Powiat, sprawując swoją funkcję, przyczynił się do rozwoju harcerstwa w Luboniu, zarówno w Żabikowie, jak i Lasku. W 1946 został skazany na dożywocie za kierowanie łódzkim stowarzyszeniem „Wolność i Niezawisłość”. Zmarł w 1959 r., w wieku 53 lat. Jego grób można odwiedzić na cmentarzu przy ul. Bluszczowej w Poznaniu.

Harcerstwo w Żabikowie cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem, a dzięki zaangażowaniu coraz liczniejszej kadry szczep stale się powiększał. Dlatego w 2016 r. z gromady Ognistych Orląt została wydzielona nowa jednostka: 15 LGZ Słoneczne Jagódki. W szczepie powiększało się nie tylko grono zuchów i harcerzy, ale także instruktorów – dla nich od 2017 r. działa Krąg Instruktorski Ursa Minor.

Obecnie Szczep ZHP Żabikowo to trzy gromady zuchowe, dwie drużyny harcerskie, drużyna starszoharcerska i drużyna wędrownicza oraz krąg instruktorski. Organizujemy duże wydarzenia, takie jak Jamboree w Luboniu, rajd Zuchowe Jambo czy rajd Rodzinna Draca. Każdy może znaleźć tu miejsce dla siebie – do zabawy, rozwijania siebie i przeżycia przygody. Zainteresowanych naszymi zbiórkami zapraszamy na stronę na Facebooku „Szczep ZHP Żabikowo im. hm. Kazimierza Grendy”, gdzie znajdują się dokładne informacje o godzinach i kontakt do drużynowych. Z kolei dla zaciekawionych naszą historią mamy coś nowego – elektroniczną kronikę pod adresem https://readymag.com/zhp/zabikowo/. Strona ta jest cały czas uzupełniana, więc warto śledzić ją na bieżąco. Jak to powiedziała dh Ola – To niesamowite, że z tego małego, kilkunastoosobowego Draco, powstał tak wielki szczep, który wciąż się rozrasta.

 Aleksandra Kowańska

Obóz Rybojedzko 2010, pierwszy obóz 34 LDH Draco
ze Zb. Aleksandry Nowak
5 DH podczas występu na VI Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Zuchowej w Luboniu, 2011 r.
ze Zb. Aleksandry Nowak
34 LDH Draco na Złazie Ośrodka ZHP Luboń w maju 2011 r.
ze Zb. Aleksandry Nowak
4 Pierwsze Jamboree w Luboniu – 2011 r.
ze Zb. Aleksandry Nowak
25 LGZ Ogniste Orlęta na wiosennym rajdzie w 2012 r.
ze Zb. Aleksandry Nowak
35 LDW Feniks na obozie w 2014 r.
ze Zb. Aleksandry Nowak
Kazimierz Grenda stoi w środku – jedyny bez czapki – na kursie instruktorskim w 1934
źródło- https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/
Obóz w Wilczu w 2021 r.
fot. Mateusz Gawrysiak
Obóz w Wilczu w 2021 r.
fot. Mateusz Gawrysiak

 

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *