Strona główna / Aktualności / Jubileusz lubońskich harcerzy

Jubileusz lubońskich harcerzy

Rok 2022 jest bardzo ważny dla lubońskich harcerzy. Dokładnie 90 lat temu, w 1932 r. na terenie Lubonia założona została 5 Lubońska Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki (dziś znana jako 5 LDH Orion), która dała początek harcerstwu w naszym mieście.

Silnie związany z harcerstwem w Luboniu był hm. Kazimierz Grenda ps. „Gruda”, „Granica” (1906-1959), nauczyciel geografii i kierownik Szkoły Powszechnej w Luboniu oraz założyciel Harcerskiej Poczty Polowej. To jego nazwisko widnieje w pełnej nazwie Szczepu ZHP Żabikowo, zapisał się on bowiem w historii harcerstwa w naszym mieście. Warto też wspomnieć o Druhu Eugeniuszu Kowalskim, który w latach 60. był komendantem szczepu z Żabikowa, drużynowym oraz opiekunem sztandaru 5 Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki, która jest z nami do dziś od 1947 roku. Wróćmy do naszej 5 LDH im. Tadeusza Kościuszki. W latach 70. rozdzieliła się na dwie drużyny; męską i żeńską. Barwy tej drużyny po dziś dzień noszą harcerze z Oriona i Liry – zielone z czarnym obszyciem. Warto wspomnieć również o phm. Bogdanie Pietrzaku, byłym drużynowym 5 LDH, który znacznie przyczynił się do rozwoju harcerstwa w Luboniu-Żabikowie. Impulsem do rozwoju harcerstwa w Luboniu-Żabikowie było powstanie 34 LDH Draco w roku 2003, a niedługo po niej, w 2011 r., Szczepu ZHP Żabikowo im. hm. Kazimierza Grendy pod komendą dh. Aleksandry Nowak wraz z reaktywowaniem 5 Lubońskiej Drużyny Harcerskiej. Teraz oba lubońskie środowiska: Szczep ZHP Żabikowo oraz Szczep ZHP Luboń-Lasek prężnie się rozwijają, na terenie Lubonia działają cztery gromady zuchowe, pięć drużyn harcerskich, dwie drużyny starszoharcerskie, dwie drużyny wędrownicze oraz krąg instruktorski.

W piątek 21.10.2022 r. w SP5 odbyło się uroczyste, jubileuszowe świecznisko, na którym obecni byli goście: Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska, Komendant Hufca ZHP Poznań – Rejon phm. Przemysław Gładysiak oraz była komendantka Szczepu ZHP Żabikowo phm. Kamila Bąkowska. Warto też wspomnieć o obecności wieloletniej Komendantki Ośrodka ZHP Luboń – phm. Aleksandrze Lorenc, która przez ponad 30 lat stała na czele lubońskiego harcerstwa. Wspólnie z gośćmi, rodzicami świętowaliśmy 90-lecie harcerstwa w Luboniu, śpiewając harcerskie piosenki, wspominając stare czasy i grając w gry, dzięki którym zuchy i harcerze poznali się jeszcze lepiej. Cieszymy się ogromnie, że możemy obchodzić kolejną, okrągłą rocznicę i widzieć, jak lubońskie harcerstwo rośnie i rozwija się, pamiętając o naszej długiej historii i tradycji. Dziękujemy wszystkim harcerzom, instruktorom, gościom i przyjaciołom harcerstwa za przybycie i z niecierpliwością wyczekujemy setnych urodzin za 10 lat!

Małgorzata Wojsz

Świętujący harcerze w holu Szkoły Podstawowej nr 5
fot. Maria Frąckowiak

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Uczestnicy jednej z poprzednich edycji biegu fot. Anna Strojna

Bieg Tropem Wilczym

W niedzielę, 3 marca w Lasku Majońskim przy ul. Armii Poznań 51 B Stowarzyszenie Odra-Niemen …

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *