Strona główna / Aktualności / Festiwalowo, kolorowo…

Festiwalowo, kolorowo…

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w lubońskim Ośrodku Kultury odbył się XX Światowy Przegląd Folkloru – INTEGRACJE, który pokazał, jak różnorodne i często odległe kultury mogą zbliżyć do siebie całe narody i poszczególnych ludzi. Pokazał także, jaką siłę integrującą ma folklor. Warto wspomnieć, że od 2001 roku INTEGRACJE gościły 114 zespołów z 41 krajów, a na scenach różnych miast prezentowało się blisko 6 000 artystów, którzy dali ponad 118 koncertów.

W niedzielę,14 sierpnia Ośrodek Kultury gościł w Luboniu artystów biorących udział w XX Światowym Przeglądzie Folkloru INTEGRACJE. Imprezę objęliśmy patronatem medialnym.

Tegoroczna edycja była szczególna, ponieważ świętowano 20. jubileusz INTEGRACJI w Wielkopolsce. Ośrodek Kultury w Luboniu już po raz piąty brał udział w tym barwnym przedsięwzięciu. Uroczysty koncert odbył się po raz pierwszy w 2016 r. na Wzgórzu Papieskim. Tam też miały miejsce jego dwie kolejne edycje. W 2019 r. imprezę przeniesiono na plac za budynkiem Ośrodka Kultury. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Historia jak z obrazka” i nawiązywało nie tylko do opowieści prezentowanych przez artystów na scenie, ale także do dwudziestoletniej tradycji Przeglądu. Barwne stroje, ludowe przyśpiewki i tańce prezentowały w tym roku zespoły z Ekwadoru, Kolumbii, Serbii, Słowenii, Turcji oraz Polski. „To wielkie muzyczne święto jest za każdym razem wspaniałym przeżyciem nie tylko dla publiczności, ale i dla samych uczestników. Przegląd Folkloru INTEGRACJE był szczególnym wydarzeniem. Ośrodek Kultury gościł zespoły po raz piąty. To dla nas ogromna przyjemność i zaszczyt. Dzięki współpracy z dyrektorem artystycznym – Dariuszem Majchrowiczem Luboń gościł w ramach przeglądu ponad 20 zespołów z całego świata. Doceniając nasze działania w tym zakresie, organizatorzy przyznali nam w 2019 roku tytuł „Anioł Kultury”, co cieszy nas niezmiernie. Już dziś zapraszamy Państwa na kolejną – 21. edycję Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE 2023” – powiedziała dyrektor lubońskiego Ośrodka Kultury – Regina Górniaczyk.

Pogoda dopisała, nastroje publiczności, która licznie przybyła do Ośrodka Kultury również. Na koniec nikt nie mówił do widzenia, lecz do zobaczenia w przyszłym roku.

PAW

Pięknie się prezentował najstarszy studencki zespół folklorystycznym w Polsce – „Krakus”. Gościnnie z nimi dziewczynki z zespołu tańca przy Ośrodku Kultury
fot. Paweł Wolniewicz
Aplauz wśród publiczności wzbudził Akademicki Zespół Tańca Ludowego „Študent” ze Słowenii
fot. Paweł Wolniewicz
Prowadząca Przegląd Regina Górniaczyk podziękowała Dariuszowi Majchrowiczowi za współpracę i wespół z dziewczynkami z zespołu tańca funkcjonującego przy Ośrodku Kultury, wręczyła mu kwiaty
fot. Paweł Wolniewicz
Dobry kontakt z publicznością nawiązała również grupa młodych, zakochanych w muzyce i tańcu ludzi z Ekwadoru, którzy założyli zespół „Makrani Ecuador”
fot. Paweł Wolniewicz
Serbię reprezentował Zespół Folklorystyczny „Djido”
fot. Paweł Wolniewicz
Zachwycały kolorowymi strojami tancerki z Kolumbii z Zespołu Artystycznego „Danza Colombia”
fot. Paweł Wolniewicz
Była to świetna integracja. Członkowie tureckiego Zespołu Tańca Ludowego, działającego przy Centrum Badań nad Folklorem Uniwersytetu Anadolu zaprosili do wspólnego zdjęcia tancerza z Krakowa
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *