Strona główna / Aktualności / Komunikat Burmistrza Miasta Luboń

Komunikat Burmistrza Miasta Luboń

Drodzy mieszkańcy, w ostatnim czasie otrzymuję od was liczne sygnały dotyczące uciążliwości zapachowych z zakładów Luvena. Podjęłam już stosowne kroki, aby wyjaśnić przyczyny powstania niedogodności.

26 sierpnia br. zwróciłam się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) z prośbą o przeprowadzenie na terenie zakładu LUVENA S.A. kontroli w zakresie identyfikacji źródeł emisji do powietrza oraz w sprawie uciążliwości zapachowych z terenu spółki. Tego samego dnia WIOŚ wysłał swoich inspektorów do zakładów LUVENA S.A., którzy na podstawie raportów technologicznych i zeznań przedstawicieli spółki stwierdzili, że nie odnotowano awarii związanej z emisją gazów i pyłów do powietrza. Za przyczynę większych uciążliwości zapachowych uznano wykorzystanie fosforytu pochodzącego z Algierii, który to ma swoim składzie znaczną zawartość związków organicznych i może powodować uciążliwość zapachową. 

W odpowiedzi na moje pismo do WIOŚ otrzymałam do wiadomości pismo skierowane do Marszałka Województwa Wielkopolskiego (jako do instytucji, która wydała pozwolenie na prowadzenie instalacji przeznaczonych do wytwarzania nawozów sztucznych) z informacją o ujęciu zakładu LUVENA S.A. w planie kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu w 2023 roku wraz z informacją o zaplanowanych pomiarach emisji do powietrza z emitorów znajdujących się na jego terenie. Skan odpowiedzi Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu https://lubon.pl/news/content/3998

Zwróciłam się również bezpośrednio do spółki LUVENA o wyjaśnienie przyczyn uciążliwości zapachowych i zamieszczenie komunikatu informacyjnego na stronie przedsiębiorstwa. Dalszych informacji mogą udzielić Państwu przedstawiciele firmy LUVENA S.A. Dane kontaktowe znajdują się na stronie https://luvena.pl/.

(Burmistrz Miasta Luboń)

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Z życia Biblioteki Miejskiej

Zanikający Luboń – Gospodarstwo w Lasku

Na skutek ciągle postępującej urbanizacji w naszym mieście nie ma już wielu takich uroczych miejsc …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *