Strona główna / Aktualności / Badania studentów UAM w NCL

Badania studentów UAM w NCL

W dniach 7-9 lipca studenci Wydziału Socjologii UAM w Poznaniu przeprowadzali badanie w Nowym Centrum Lubonia.

Było anonimowe, skierowane do osób mieszkających w Nowym Centrum Lubonia, w różnym wieku, o różnych profesjach i doświadczeniach życiowych. Miało pomóc odpowiedzieć na dwa pytania: kim jesteśmy, jako mieszkańcy NCL oraz co robimy i co można wspólnie zrobić w NCL, by lepiej się tu żyło? Studenci prosili o odpowiedzi na pytania kwestionariuszowe dotyczące NCL. W wywiadach pogłębionych i podczas spacerów badawczych pytali o pomysły na rozwój tego rejonu naszego miasta.

Badanie zorganizował Wydział Socjologii UAM w Poznaniu pod batutą prof. Marka Nowaka we współpracy z Urzędem Miasta i radnymi RML. Marek Nowak jest socjologiem związanym z poznańskim ośrodkiem socjologicznym od lat 90. XX w. Obecnie pracuje jako profesor UAM, na Wydziale Socjologii. Wywodzi się z tzw. Starego Grunwaldu. Dzielnicy Poznania, która została zaprojektowana i w większej części powstała w XX-leciu międzywojennym. Po wojnie, w latach 60. XX w. uzupełniono ją o modernistyczne blokowiska ulokowane obecnie przy ulicy Marcelińskiej i Grochowskiej, co stworzyło bardzo szczególne połączenie społeczności przedwojennej inteligencji (związanej choćby z nowopowstałym Uniwersytetem Poznańskim) oraz osób przesiedlanych z Świętego Marcina (budowa wieżowców Alfy lata 50. i 60. XX w.). Stworzyło to niezwykle ciekawy tygiel społeczny inspirujący socjologów i jak widać mogący tworzyć inspirację do kariery zawodowej w najstarszym ośrodku socjologicznym w kraju.

Elementem specyfiki socjologii, jaką od lat praktykuje, jest amerykańska koncepcja „socjologii publicznej” lub „socjologii klinicznej”, zakładająca nie tylko odkrywanie praw rządzących rozwojem społecznym, ale również konstruktywistyczny wpływ socjologa na społeczne otoczenie. Skądinąd było to obecne również w socjologii Floriana Znanieckiego, nestora socjologii poznańskiej, który w latach 20. XX w. w pionierskim badaniu próbował odpowiedzieć na pytanie, czym dla poznaniaków i poznanianek jest ich miasto. Z tego źródła wprost wynikają również zainteresowania związane ze społecznym aktywizmem i wolontariatem w Poznaniu, a także wieloletnie zainteresowanie problematyką rewitalizacji centrum Miasta Poznania. Szczególnie inspirującym i jednocześnie ambitnym projektem (nie do końca zrealizowanym), była rewitalizacja Śródki.

Zbliżone do tych źródeł jest również zainteresowanie Luboniem, jako fenomenem i przykładem miasta satelitarnego wokół Poznania, z jego historią sięgająca przełomu XIX i XX wieku.

„Bezpośrednią inspiracją do zajęcia się Luboniem było wiele lat temu zorganizowanie w ramach Festiwalu książki miejskiej Stowarzyszenia „Prawo do Miasta” dyskusji na temat kondycji miast funkcjonujących w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania. Uczestnicy spotkania mieli możliwość udziału w dyskusji na temat tożsamości miast w obliczu procesu ekspansji metropolii. Spotkanie to bezpośrednio doprowadziło do nawiązania kontaktu z Panią Doktor Anną Bernaciak, radną lubońską i realizacji w ramach tygodniowych praktyk studenckich badania w pandemicznym 2021 roku. W tym roku (2022) na podstawie wniosków z wcześniejszego badania zajęliśmy się badaniem mieszkańców Nowego Centrum Lubonia. Interesowało nas to jaki potencjał drzemie w mieszkańcach dzielnicy, dostrzegając, że ma on podstawowe znaczenie dla przyszłości miasta. Wstępne wnioski z naszego tegorocznego badania są „słodko-kwaśne”, jak doskonała azjatycka kuchnia jednej z restauracji ulokowanych w NCL przy Wschodniej. Z jednej strony mieszkańcy są otwarci i zainteresowani tym, co się dzieje wokół nich.

Z drugiej jednak stosunkowo słaba jest infrastruktura społeczna współpracy pomiędzy mieszkańcami i mieszkankami. Ma to zapewne związek ze słabościami, nazwijmy je: urbanistycznymi NCL, ale także brakiem instytucji, które ułatwiałyby kooperację i współpracę mieszkańców i mieszkanek. Sporo jest tutaj obszarów/zagadnień, w których wspólnie można wiele zdziałać. Co więcej, najwyraźniej jest zapotrzebowanie na tego rodzaju działania” – powiedział Marek Nowak.

 

Kilka spostrzeżeń i refleksji prof. Marka Nowaka

  1. „Dzielnica jak pączek z dziurką” – plac, przy ul. Wschodniej i Al. Jana Pawła II ma niewątpliwie ogromny potencjał w obecnej formie prawie całkowicie niewykorzystany. Oczywiście, ze względu na plany miasta, w grę wchodzą jedynie rozwiązania tymczasowe, np. wykorzystanie obszaru na wielofunkcyjny miejski rynek, i/czy np. miejsce organizacji letniego kina, bądź festiwalu kuchni z food trackami etc.
  2. „Plac zabaw jako szansa i ślepa uliczka”, z jednej strony pozwala się spotkać dzieciom i ich opiekunom, z drugiej jest uciążliwym sąsiadem dla całej reszty.
  3. „Archipelag grodzonych osiedli” – dzielnica po której trudno się chodzi, bo idąc w którymkolwiek kierunku trafiamy na szlaban. Oczywiście płot działa jak miecz obosieczny, nie tylko chroni przed niechcianym gościem, ale nade wszystko oddziela.

(PAW)

Profesor Marek Nowak od lat praktykuje amerykańską koncepcję „socjologii publicznej” lub „socjologii klinicznej”, zakładającą nie tylko odkrywanie praw rządzących rozwojem społecznym, ale również konstruktywistyczny wpływ socjologa na społeczne otoczenie
fot. Zb. Marka Nowaka

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *