Strona główna / Aktualności / Badacze w NCL

Badacze w NCL

W dniach 7-9 lipca br. w centrum NCL stanął dobrze znany mieszkańcom namiot Miasta Luboń. Choć można było w nim otrzymać aktualne numery Informatora Miejskiego i gadżety promocyjne Miasta, wyjątkowo nie pracowali pod nim urzędnicy miejscy.

W ramach współpracy Urzędu Miasta Luboń i Wydziału Socjologii UAM w Poznaniu odbyła się w naszym mieście kolejna tura badań socjologicznych. Tym razem młodzi badacze skupili się na społeczności NCL. Pod czujnym okiem organizatora przedsięwzięcia – prof. Marka Nowaka studenci próbowali odpowiedzieć na pytanie: Co moglibyśmy wspólnie zrobić, by lepiej żyło ci się w Nowym Centrum Lubonia? Jak sami napisali w ogłoszeniu zapraszającym do wzięcia udziału w badaniu dotyczyło ono „Twojej opinii na temat Nowego Centrum Lubonia, pomysłów na rozwój tego miejsca i poszerzenie zakresu jego działalności, w oparciu o Twoje potrzeby. Dzięki Twojemu głosowi dowiemy się jak skutecznie wpływać na Luboń, by było to miasto przyjazne wszystkim mieszkańcom”. Badanie skierowane było do wszystkich osób mieszkających w Nowym Centrum Lubonia, w różnym wieku, o różnych profesjach i doświadczeniach życiowych. Propozycja rozmowy w swobodnej atmosferze, poznania opinii i obserwacji mieszkańców miało pomóc socjologom stworzyć realne rozwiązania dla Nowego Centrum Lubonia oraz odpowiedzieć na realne potrzeby mieszkańców.

W ramach badania młodzi socjologowie zapraszali lubonian do wypełnienia kwestionariusza badawczego, a wybrane osoby zapraszano także na spacery badawcze i do wzięcia udziału w wywiadach pogłębionych. Cieszy duże zainteresowanie mieszkańców i ich życzliwość względem badaczy. Wbrew pozorom, mieszkańcy NCL bardzo chętnie wychodzą zza metalowych ogrodzeń swoich wspólnot mieszkaniowych, spędzając czas w przestrzeniach wspólnych osiedla, korzystając z jego stale rozwijających się usług i polepszającej się infrastruktury. Pierwsze wnioski płynące z badania są zatem optymistyczne – udało się przeprowadzić badanie ankietowe wśród niemal 200 lubonian z NCL, poznając nieco bliżej ich potrzeby i oczekiwania. Część z nich traktuje Luboń jako tymczasową przystań na swoje życiowej drodze, inni jednak dość mocno identyfikują się z miastem, planując tu swoje dalsze życie. Doceniają rozwijającą się infrastrukturę drogową, rekreacyjną i wypoczynkową, choć zgłaszają też szereg potrzeb i obaw. Chyba jedną z dominujących jest rosnące zagęszczenie mieszkań w ich sąsiedztwie i braki w zakresie utwardzenia ul. Mizerki czy liczby miejsc parkingowych.

Anna Bernaciak

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *