Strona główna / Aktualności / Sondaż – Czy w Luboniu czuje się Pani/Pan bezpiecznie?

Sondaż – Czy w Luboniu czuje się Pani/Pan bezpiecznie?

Sondaż nawiązuje do przedstawianych co miesiąc w naszym periodyku kronik służb mundurowych funkcjonujących w Luboniu: Policji, Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Kroniki odzwierciedlają w pewnym wymiarze stan bezpieczeństwa w naszym mieście, zawierając w swoich treściach informacje o zjawiskach niepożądanych przez lubońską społeczność, ale też przestrzegają przed pewnymi zachowaniami i reakcjami. Niewątpliwie plagą dzisiejszych czasów stały się tzw. przestępstwa w sieci – przestępstwa internetowe. Byliśmy ciekawi jak respondenci ocenią stan bezpieczeństwa w Luboniu?

 

Zdecydowana większość respondentów – 84% – odpowiedziała twierdząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Mieszkam tu od urodzenia, więc znam każdy zakamarek”, „Nie mam powodów, by się czegoś obawiać”, „Nigdy nie wydarzyło się coś, co spowodowałoby, że czułabym, że jest niebezpiecznie”, „Jest tu po prostu bezpiecznie”,

„Mieszkam tu od dawna i wszystkie służby działają tak jak powinny”,

„Jest bardzo bezpiecznie. Policja i Straż Miejska stają na wysokości zadania, a najbardziej to było widać, kiedy obostrzenia były największe. Bardzo się starali, żeby każdy przestrzegał zasad”, „Nie mieszkam w Luboniu, ale jak tutaj przyjeżdżam, to czuję się bezpiecznie”, „Zawsze znajdzie się ktoś żeby pomógł. Jak nie sąsiedzi, to władze miasta, czy Policja i Straż Miejska”, „Mieszkam tu ponad 70 lat i zawsze czułam się tutaj bezpiecznie”, „Nie jest to np. Poznań, więc nie ma tutaj, jak na razie, ekstremalnych przypadków niebezpieczeństwa, więc czuję się bezpiecznie”, „Czuję się bezpiecznie, ponieważ trenuję sporty walki”.

 

Dużo mniejsza grupa respondentów – 12% – nie miała zdania, argumentując swoje wypowiedzi m.in. tak: „Nie mam zdania na ten temat, z niektórych względów tak, a z niektórych nie”, „Nie jestem w stanie stwierdzić jednoznacznie”, „Nie potrafię określić jednoznacznie, ponieważ pojęcie bezpieczeństwa jest bardzo szerokie, więc wolę wstrzymać się od wyrażenia swojej opinii”, „Czuję się bezpiecznie, póki nie wychodzę wieczorami, wtedy człowiek nie wie co może się wydarzyć i czuje się niekomfortowo”.

 

Najmniejsza grupa respondentów – 4% – odpowiedziała przecząco. Niektórzy dodawali: „Nie czuję się bezpiecznie, w szczególności na pasach dla pieszych. Kierowcy jeżdżą strasznie nierozważnie”,

„Niebezpiecznie jest na osiedlach, kierowcy jeżdżą stanowczo za szybko”, „Tutaj gdzie jesteśmy (w pobliżu Ośrodka Kultury) jest jeszcze bezpiecznie, ale tam na osiedlach już nie. Cały czas jakieś awantury, Policja jest wzywana”, „W dzień jest tu spokojnie, ale wieczorem schodzą się wokół tego pomnika (na placu Edmunda Bojanowskiego) i spożywają alkohol”, „Jako kierowca nie czuję się bezpiecznie przez stan niektórych dróg w Luboniu”, „W wielu miejscach brakuje oświetlenia, przez co spacery wieczorem są niebezpieczne”, „Nie czuję się bezpiecznie, Straż Miejska nie reaguje wystarczająco szybko, a nawet zdarza się, że wcale. Ostatnio zgłosiłam, że samochody są zaparkowane w nieodpowiednich miejscach i nic z tym nie zrobiono”, „Mój mąż jeździ na wózku inwalidzkim, niektóre krawężniki są za wysokie, przez co wjazd wózkiem jest utrudniony, a czasem, niemożliwy. Nie czujemy się wtedy bezpiecznie”.

 

Sondaż przeprowadziła Magdalena Wende

Oprac. Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *