Strona główna / Aktualności / Miejskie klimaty

Miejskie klimaty

Dziewięćdziesiąta rocznica to dobry powód do świętowania. Dokładnie 90 lat temu, w Poznaniu wydana została książka Floriana Znanieckiego pt. „Miasto w świadomości jego obywateli”. Była ona pokłosiem konkursu „Czym było i jest dla Ciebie miasto Poznań?”, ogłoszonego w 1928 roku z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. Jego twórca – Florian Znaniecki był filozofem i socjologiem, którego międzynarodowa kariera rozwijała się w pierwszej połowie XX wieku. Zamiarem Znanieckiego było zbadanie miasta, zanalizowanie jego zindywidualizowanego odbioru, postrzegania przez mieszkańców. W tym roku, w Poznaniu, z okazji tej okrągłej rocznicy, ogłoszono kolejną edycję konkursu. A w Luboniu?

 

Wprawdzie nie było to miasto podlegające kiedykolwiek badaniom Znanieckiego, jednak jego następcy, naukowcy i studenci z Wydziału Socjologii UAM, postanowili przyjrzeć się bliżej Luboniowi i jego specyfice. W obszernej ankiecie udostępnianej w wersji elektronicznej i papierowej można zabrać głos w wielu sprawach dotyczących Lubonia. W pewnej części, przygotowany kwestionariusz kontynuuje badania prowadzone już dwukrotnie w mieście, na potrzeby opracowania strategii rozwoju. W dużej mierze jednak, jest autorskim założeniem badaczy. Próbują oni odpowiedzieć na pytania – Jak się żyje w Luboniu? Jak postrzegana jest przestrzeń miasta? oraz Jakie relacje panują między jego mieszkańcami? Kwestionariusze dostępne były w siedzibach jednostek miejskich (Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska, Dom Senior-Wigor, Centrum Organizacji Pozarządowych czy Urząd Miasta), a także wciąż dostępne są w wersji elektronicznej (linki na portalu „GL”, na stronach www i na Facebooku Miasta).

Dlaczego to badanie jest ważne? Stanowi niepowtarzalną szansę dowiedzenia się co mieszkańcy sądzą o mieście, jego przestrzeni, włodarzach, a także o swoich sąsiadach. Odpowiada na pytania jak bardzo ich codzienność związana jest z Luboniem, czy traktują miasto jako przystanek, zarówno w życiu codziennym jak i w perspektywie swojej przyszłości? Jak długo mieszkają w Luboniu i skąd czerpią wiedzę na jego temat? Czy postrzegają to miasto jako bezpieczne, przyjazne, a może uważają, że wiele w nim brakuje i są w stanie określić, w których obszarach te braki są najistotniejsze. Patrząc po wpisach w mediach społecznościowych wielu jest malkontentów. Osób, które mieszkają w mieście krótko i oceniają je bardzo krytycznie. Jednocześnie rzadko wybrzmiewa głos rodowitych mieszkańców, często osób starszych, mieszkających tu od pokoleń, które nie są aktywne w przestrzeni Internetu. Jak jest zatem naprawdę… Jak widzimy to miasto i co ono nam oferuje? Pokażą wyniki.

Pojawia się zatem pytanie co Luboń będzie z tego miał? Właśnie wspomniane wyniki. Raport z badań zostanie zaprezentowany zarówno władzom miasta jak i jego mieszkańcom. W różnych formach – od pełnego opracowania po skrótowe zestawienie kluczowych obserwacji, badacze podzielą się zebranymi informacjami. Pokażą, jak rysuje się portret miasta w oczach jego mieszkańców. Być może będzie to gorzka pigułka, a może kojąca niepokój, rzeczowa synteza. Trudno na tym etapie wyrokować. Osoby, które jeszcze nie miały szansy wypowiedzieć się na ten temat, zapraszamy do internetowej wersji ankiety, do której adres zamieszczamy poniżej, tym, którzy już dołożyli swoją cegiełkę, w imieniu badaczy serdecznie dziękuję.

https://uamlubon.webankieta.pl

dr Anna Bernaciak

Autorka tekstu, radna RML – Anna Bernaciak
fot. Zb. Anny Bernaciak
Luboń z lotu ptaka
fot. Rafał Wojtyniak

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *