23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Pamiętajmy, że to nie tylko okazja do wręczenia prezentów czy składania życzeń, ale przede wszystkim to czas na refleksję nad rolą ojców w naszym życiu oraz na celebrowanie więzi rodzinnych. Kim jest dla nas tata? Jaką rolę pełni w polskiej rodzinie? Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań.
Ile lat ma przeciętnie młody ojciec? Obecnie średni wiek, w którym mężczyźni zostają ojcami to około 33 lata, podczas gdy na początku XXI wieku było to około 30 lat. Zatem nasi ojcowie są coraz starsi…
Co bardzo pozytywne, ojcowie w znakomitej większości uważają, że matka i ojciec w podobnym stopniu powinni rozmawiać z dzieckiem o jego problemach (85%) oraz podejmować ważne decyzje dotyczące dziecka (83,7%).
Jeszcze do niedawna, role rodziców w polskiej rodzinie wyglądały zupełnie inaczej niż teraz: to głównie matka odpowiedzialna była za zajmowanie się dzieckiem, a ojciec utrzymywał rodzinę. Teraz większość ojców opowiada się za równym podziałem zadań we wszystkich obszarach związanych z opieką nad dzieckiem, jednak przede wszystkim przy zabawie (81,6%) i pomocy w nauce (78,2%). Co ciekawe, 28,3% tatusiów uważa, że uprawianie sportów z dzieckiem to jedyny obszar zarezerwowany tylko dla ojca! A ile czasu przeciętny ojciec poświęca swoim pociechom? Ci, którzy pracują, spędzają z dziećmi średnio 3,5 godz. w dniu roboczym i 5 godz. w dniu wolnym od pracy.
W jaki sposób polscy ojcowie przygotowują się do roli rodzica? Najczęściej przez rozmowę z partnerką (82,2%) i z rodziną/przyjaciółmi (75,7%), szukanie informacji na ten temat w internecie (64,1%), ale też częściej niż w badaniu sprzed ośmiu lat deklarują, że biorą udział w szkole rodzenia (28,8%) lub warsztatach rodzicielskich (28%).
Co jest dla naszych ojców najtrudniejsze? Badania mówią, że największą trudność w rodzicielstwie stanowi dla nich zmęczenie i brak czasu dla siebie (67,2%), ale również brak cierpliwości wobec dzieci (31,5%) oraz różnice zdań z matką dziecka (22,4%).
Wiemy już, że rola ojca w polskiej rodzinie nabiera coraz szerszego znaczenia. Przestała ograniczać się jedynie do przynoszenia pieniędzy do domu i dbania o dobrobyt rodziny: ojcowie trzeciej dekady XXI wieku chcą być aktywnymi, kochającymi i obecnymi rodzicami.
Drodzy Tatusiowie! Z okazji Waszego święta życzymy Wam siły w codziennych trudnościach rodzicielskich i nie tylko – pamiętajcie, jak ważni jesteście dla swoich dzieci, niezależnie od tego, czy macie lat 30 czy 70. Jesteście autorytetami i najważniejszymi osobami w życiu wielu młodych ludzi!
Oprac. Małgorzata Wojsz na podstawie: Tata 2022. Raport z badania polskich ojców – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz raportu Głównego Urzędu Statystycznego