Strona główna / Aktualności / Ślady lodowca na wyciągnięcie ręki. Zwiedzaj polodowcowy krajobraz naszego regionu!
Ślady lodowca na wyciągnięcie ręki. Zwiedzaj polodowcowy krajobraz powiatu poznańskiego!
Ślady lodowca na wyciągnięcie ręki. Zwiedzaj polodowcowy krajobraz powiatu poznańskiego!

Ślady lodowca na wyciągnięcie ręki. Zwiedzaj polodowcowy krajobraz naszego regionu!

Czy wiecie, że wał nad jeziorem Budzyńskim oraz pagórki zwane Szwedzkimi Górami to pozostałości po działalności lodowca skandynawskiego?

Te i wiele innych fascynujących faktów można odkryć dzięki nowej interaktywnej mapie stworzonej przez pracownika Instytutu Geologii UAM. Mapa ta umożliwia wirtualną podróż po regionie, ukazując, jak zlodowacenia kształtowały krajobraz naszego “podwórka”.

Mapa, dostępna pod adresem zywaplaneta.pl/powiat-poznanski, obejmuje ponad 170 miejsc wartych odwiedzenia. – Na rozpoczynające się wakacje przygotowałem dostępną w internecie interaktywną mapę powiatu poznańskiego, na której można zobaczyć, jak zlodowacenia ukształtowały jego krajobraz – mówi nam Paweł Wolniewicz, pracownik Instytutu Geologii UAM

– Na mapie umieszczonych jest ponad 170 miejsc, które warto odwiedzić, by zobaczyć pamiątki po lądolodzie skandynawskim. Można też sprawdzić, jakie formy terenu pozostawiły zlodowacenia, jak były one później przekształcane przez Wartę, a także dowiedzieć się, jakie osady polodowcowe znajdują się w dowolnym miejscu powiatu – tłumaczy autor.

Jak dodaje Paweł Wolniewicz, mapa ma na celu pokazanie, w jaki sposób wygląd naszego otoczenia zależy od wydarzeń, które miały miejsce około 20 tysięcy lat temu, i uzmysłowienie, że krajobraz powiatu, w tym jego jeziora, wzgórza, rzeźba Wielkopolskiego Parku Narodowego i Puszczy Zielonki jest naszym nieodnawialnym zasobem, a zmiany wprowadzane przez człowieka są właściwie nieodwracalne. Taka wiedza jest przydatna zwłaszcza w czasach, gdy miasto rozrasta się bardzo szybko, zajmując tereny powiatu, gdzie w wielu miejscach ciągle można obserwować niemal nienaruszone efekty pracy lądolodu.

Mapa jest idealnym narzędziem na rozpoczynające się wakacje, zachęcającym do odwiedzenia ogólnodostępnych punktów o wyjątkowym polodowcowym krajobrazie. – Niektóre z nich znajdują się w miejscach, które są powszechnie znane ze swojego polodowcowego krajobrazu, na przykład w Wielkopolskim Parku Narodowym. Inne lokalizacje są mniej oczywiste. Są też wśród nich miejsca “pospolite”, jakie jak parki i place zabaw, które jednak powstały w miejscach szczególnie hojnie kształtowanych przez lądolód – zwraca uwagę Paweł Wolniewicz.

Interaktywna “Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie” to nie tylko narzędzie edukacyjne, ale również doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, poznając historię regionu przez pryzmat jego unikalnego krajobrazu. Zachęcamy do odkrywania tych fascynujących miejsc i doceniania geologicznej przeszłości, która ukształtowała miejsca, w których żyjemy.

Link do mapy: tutaj.

Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie
Na mapie znajdziemy bardzo dużo opisywanych szczegółowo miejsc, znajdujących się w naszym regionie
Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie - klikając na znaczniki otrzymamy wiele ciekawych informacji wraz z fotografiami opisywanych form
Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie – klikając w znaczniki otrzymamy wiele cennych informacji wraz z fotografiami
Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie obejmuje ponad 170 miejsc wartych do odwiedzenia
“Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie” obejmuje ponad 170 miejsc wartych do odwiedzenia
Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie
Mapa powiatu poznańskiego: pamiątki po lądolodzie oferuje wiele interesujących informacji z dziedziny geologii i nie tylko
Szwedzkie Góry, Wielkopolski Park Narodowy
Szwedzkie Góry, Wielkopolski Park Narodowy
Szwedzkie góry - rzeżba terenu (LIDAR - geoportal.gov.pl)
Szwedzkie góry – rzeźba terenu (LIDAR – geoportal.gov.pl)

 

Panorama Mosiny - widok z wieży widokowej na Pożegowie (WPN)
Panorama Mosiny – widok z wieży widokowej na Pożegowie (WPN)

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Na Jasną Górę z grupą BUK

Pomysł pójścia na pielgrzymkę był w mojej głowie od dobrych paru lat. Mimo to, co …

Dyżury radnych RML we wrześniu

W I i III poniedziałek miesiąca od godz. 16 do 18 we wszystkich rejonach Lubonia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *