Dzień Psa

W Polsce Dzień Psa obchodzony jest 1 lipca, natomiast 26 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Psa. Nasi czworonożni przyjaciele obchodzą też swoje święta w dniach 23 marca – Międzynarodowy Dzień Szczeniaka oraz 25 października – Dzień Kundelka. Często mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy człowiek jest w stanie to docenić i w jakiś sposób odwzajemnić? – bywa z tym różnie…

Czasy się zmieniają…

Cofając się pamięcią o kilkadziesiąt lat, można ogólnie powiedzieć, że stosunek człowieka do zwierząt bardzo się zmienił. Niegdyś pies siedząc przy budzie pilnował posesji i żywił się najczęściej tym, co pozostało po obiedzie. O opiece weterynaryjnej raczej nie mogło być mowy, a obowiązkowym było jedynie szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pies był wtedy traktowany w wielu domach na równi z innymi zwierzętami gospodarskimi. Na przestrzeni lat człowiek nauczył się jednak inaczej traktować i postrzegać zwierzęta. Właśnie teraz nastał ten czas, kiedy możemy pozwolić sobie na korzystanie z całego wachlarza usług, chcąc zapewnić naszemu ukochanemu czworonogowi wszystko co najlepsze!

W dzisiejszych czasach przychodnie weterynaryjne często „pękają w szwach”, oblegane przez zatroskanych właścicieli czworonogów, zabiegających o to, by stan zdrowia ich pupila się poprawił. Leczenie bywa czasochłonne, a przy tym też bardzo kosztowne, dochodząc nawet do kilku tysięcy złotych, obejmując rozmaite zabiegi i leczenie farmakologiczne. Ale czy da się w jakiś sposób wycenić „ich” miłość, lojalność czy przyjaźń w stosunku do nas? Oczywiście zdarza się, że koszt leczenia może znacznie przekroczyć nasze możliwości finansowe, ale wtedy pozostaje nam jeszcze zorganizowanie internetowej zbiórki pieniędzy na rzecz naszego pupila, chyba że ubezpieczyliśmy go na wypadek choroby i wtedy koszty leczenia pokryje za nas ubezpieczyciel (!). Sklepy i hurtownie zoologiczne posiadają na dzień dzisiejszy szeroką gamę produktów dla zwierząt (m.in. karmy, kosmetyki, zabawki, ubranka, biżuterię), a producenci karm wciąż je wzbogacają o kolejne składniki odżywcze. Na rynku od dawna dostępne są przecież karmy specjalistyczne, chociażby dla psów z problemami trawiennymi, psów otyłych czy tych mających skłonność do alergii. Jako właściciele czworonogów chętnie korzystamy z usług świadczonych przez salony pielęgnacyjne dla zwierząt, hoteli dla zwierząt, gdy wyjeżdżamy na wakacje czy pomocy behawiorysty przy ułożeniu psa. Wychodząc na spacer zabieramy naszego ulubieńca na wybieg (chociażby taki jak ten zlokalizowany na terenie Parku Papieskiego w Luboniu), aby nieco urozmaicić mu czas. W Poznaniu funkcjonują już nawet specjalne sale zabaw i eksploracji dla psów, w których znajdują się zabawki węchowe, intelektualne oraz sensoryczne, a przestrzeń stworzona jest w taki sposób, aby dostarczać psu maksimum możliwości do odkrywania czegoś nowego wokół niego. Istnieją także sale treningowe dla psów – miejsca wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego przygotowania psa na wystawy, wyposażone w lustra, głośniki, bieżnie, materace, pachołki, tunele i inne. W rzeczywistości każdy pies jest tu mile widziany, nie tylko ten rasowy. Niewątpliwie też w różnych lokalizacjach na terenie naszego kraju funkcjonuje już kilkanaście cmentarzy dla zwierząt (m.in. w Pile, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim), a zatrudnione tam osoby oferują nam kompleksową obsługę w zakresie transportu zwierzęcia, jego pochówku, utrzymania grobu, umożliwiając nam tym samym godne pożegnanie naszego ulubieńca. Właściciele zwierząt coraz częściej korzystają z usług krematorium i są obecni przy kremacji. Decydując się przy tym na kremację indywidualną zwierzęcia możemy poprosić pracowników zakładu o przygotowanie dla nas uroczystości w specjalnej sali pożegnań. Możemy też wybrać dla naszego pupila nagrobek bądź urnę wykonaną z użyciem rozmaitych materiałów (ceramiczną, drewnianą, eko, artystyczną, ze zdjęciem bądź bez) oraz inne artykuły funeralne, ozdoby z prochami, odciski łap. Urnę wewnętrzną z prochami pupila możemy przechowywać nawet w zaciszu własnego domu!

Rozmaitość i wielość oferowanych nam w tym zakresie usług przez różne firmy, w głównej mierze świadczą o tym, że w obecnych czasach coraz więcej osób przykłada bardzo dużą wagę do stanu zdrowia, jakości jedzenia, wyglądu, a nawet psychiki swojego faworyta, nie zapominając o nim również po jego odejściu.

 

Pieskie życie

Niestety nie każdy pies może wieść szczęśliwe życie kanapowca u boku swojego pana, a ludzie w swoich poczynaniach bywają wręcz okrutni. Bezdomne zwierzęta z terenu Lubonia od stycznia 2017 roku są pod opieką schroniska dla zwierząt w Poznaniu przy ul. Kobylepole 51. Od tego momentu z naszego miasta trafiło tam 90 psów i 34 koty, z czego 28 zwierząt (w przeważającej mierze psy) zostało odebranych z placówki przez swoich właścicieli, a do adopcji trafiły łącznie 23 koty i 58 psów. Niestety statystyki mówią, że z roku na rok liczba zwierząt przewożonych z Lubonia do schroniska rośnie. Tylko w roku 2023 trafiło tam 13 kotów i 18 psów, a w 2022 roku były to 3 koty i 10 psów. „W tej chwili w schronisku przebywa 331 kotów, 1 papuga, 7 królików i 143 psy. Przy zwierzętach, które trafiają tu w różnym stanie, są przestraszone, niekiedy z drobnymi urazami lub higienicznymi zaniedbaniami, pomaga nam obecnie ponad 60 wolontariuszy. Zdarza się, że trafiają do nas psy porzucone, przywiązywane do słupów lub drzew, przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Potrzebują one przede wszystkim nowego domu” – informuje pracownik schroniska. To brak wyobraźni człowieka sprawia, że nasi bracia mniejsi cierpią na różne schorzenia, są głodni i spragnieni, przykuci do budy na zbyt krótkim łańcuchu przez większość życia, pozostawieni sami sobie zimą na mrozie czy latem w nagrzanym do temperatury 60 stopni Celsjusza aucie.

Posiadanie czworonoga to wielka odpowiedzialność, ale też ogrom radości. Korzystajmy więc z dostępnych na rynku usług świadczonych na rzecz zwierząt przez rozmaite podmioty, jeżeli ma nam to przynieść spokój czy zadowolenie. Rozważmy jednak to, co naprawdę jest ważne w naszej relacji ze zwierzęciem i pod żadnym pozorem nie krzywdźmy zwierząt, które przywiązują się do nas, obdarzając nas ogromnym zaufaniem i bezgraniczną miłością. To szczęście mieć przyjaciela, który okazuje nam swoje podekscytowanie machając ogonem, za każdym razem, gdy wracamy do domu. Dlatego pamiętajmy o naszych pupilach nie tylko w dniu ich święta, ale niezależnie od tego kiedy ono przypada.

Paulina Korytowska

Denis, pies rasy beagle, który choć za młodu dał właścicielom nieźle do wiwatu, stał się ulubieńcem całego domu    fot. Paulina Korytowska
Niesforny szczeniak o imieniu Majlo na stałe zamieszkał w Luboniu, to energiczny indywidualista uwielbiający zabawę i spacery    fot. Paulina Korytowska
Schronisko dla zwierząt w Poznaniu przy ul. Kobylepole, gdzie trafiają bezpańskie psy i koty z terenu naszego miasta    fot. Paweł Wolniewicz

Paulina Korytowska

Sprawdź również

Ul. Kurowskiego w Luboniu - mapa

Rozbudowa ul. Kurowskiego w Luboniu na odcinku od ul. Rydla do ul. Dworcowej

Drodzy Mieszkańcy, w 2024 roku kontynuujemy modernizację dróg w naszym mieście. Po wyremontowaniu ul. Żabikowskiej …

Zbiórki żywności dla powodzian

W związku z dramatycznymi skutkami powodzi w południowo-zachodniej Polsce, Miasto Luboń rozpoczyna zbiórkę wody, żywności …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *