Strona główna / Aktualności / Wielka polityka w Luboniu

Wielka polityka w Luboniu

W niedzielę, 15 października będziemy mieli kolejną możliwość wybrania naszych przedstawicieli do Parlamentu. W głosowaniu do Sejmu Luboń wraz z Poznaniem i powiatem poznańskim tworzy okręg wyborczy numer 39, któremu przyporządkowanych jest 10 mandatów. Z kolei do Senatu sam powiat poznański tworzy okręg numer 90. Tu wybierać będziemy tylko jednego kandydata. Znamy już listy wyborcze wszystkich komitetów. Niestety wśród kandydatów nie ma żadnego mieszkańca Lubonia.

Liderzy list

Listę Koalicji Obywatelskiej, którą przypomnę, tworzą, oprócz Platformy Obywatelskiej, także Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni, otwiera młody, ale doświadczony Adam Szłapka – przewodniczący Nowoczesnej, który dotychczas dał się poznać jako skuteczny adwersarz partii rządzącej. Drugie miejsce przypadło Katarzynie Kierzek-Koperskiej, byłej wiceprezydentce Poznania, a trzecie Marcinowi Bosackiemu, byłemu ambasadorowi RP w Kanadzie, a obecnie senatorowi.

Trzecia Droga (koalicja Polska 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego) na „jedynce” wystawiła Ewę Schaedler, średzką przedsiębiorczyni i wiceprzewodniczącą Polski 2050 w Wielkopolsce. Kolejne miejsca zajmują Jacek Tomczak poznański poseł o bogatej przeszłości partyjnej oraz Dobrosław Rola – społecznik z Piły.

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość postawiło na historyka Piotra Tuczyńskiego z Nowej Nadziei, „dwójką” będzie mecenas Piotr Wawrzyniak z Ruchu Narodowego, a trzecią pozycję na liście zajmie również prawnik mecenas Dariusz Szyndler z Korony Grzegorza Brauna.

Z kolei KW Nowa Lewica (Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy i Socjaldemokracja Polska) na liderki wybrał sprawdzone kobiety: posłankę Katarzynę Ueberhan i poznańską radną, a obecnie także posłankę Katarzynę Kretkowską. Pierwszy mężczyzna na liście to fotograf Dawid Majewski.

KW Bezpartyjni Samorządowcy wystawili kandydatów spoza Wielkopolski. Listę otwiera Tomasz Jeger – Prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie, a kolejne miejsce zajmuje warszawianka Iwona Kuchta. Z „trójką” startuje Aurelia Klonowska, prezes firmy informatycznej z Kaźmierza.

Na liście partii rządzącej nastąpiła zmiana w porównaniu z poprzednimi wyborami. Dotychczasowa liderka, krakowianka Jadwiga Emilewicz w wyniku sporów wewnątrzpartyjnych spadła na trzecią pozycję, a nowym liderem został Szymon Szynkowski vel Sęk, minister do spraw Unii Europejskiej, a wcześniej wieloletni radny Miasta Poznania. Drugie miejsce zajmuje poseł Bartłomiej Wróblewski.

O fotel Senatora z okręgu poznańskiego zawalczy weteran z Tarnowa Podgórnego Waldy Dzikowski (Koalicja Obywatelska) z przedstawicielką Prawa i Sprawiedliwości Dorotą Barełkowską z Przeźmierowa.

Luboń a sprawa Polska

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Luboń raczej nie cieszy się zainteresowaniem polityków z pierwszych stron gazet. Oprócz posła Wróblewskiego (PiS), który pojawia się w naszym mieście przy okazji podpisywania różnych umów na dofinansowanie z rządowych programów, partyjni liderzy omijają nasze miasto. Ta obojętność wydaje się odwzajemniona, ponieważ w Luboniu funkcjonuje jedynie koło Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe partie rezydują w Poznaniu. I to zapewne bliskość metropolii sprawia, że tam przenosi się punkt ciężkości życia politycznego.

Obiektywnie rzecz biorąc, taka sytuacja wydaje się korzystna, ponieważ nie jesteśmy wmieszani w „wojnę na górze” i możemy skupić się na lobbowaniu o interesy miasta niezależnie od rządzącej opcji. Niemniej ponad 30-tysięczny elektorat mieszkańców Lubonia stanowi łakomy kąsek, o który politycy będą chcieli zawalczyć, co pokazały wizyty w naszym mieście m.in. Adama Szłapki (KO).

Rozstrzygnięcie w październiku

W wyborach w 2019 r. pięć miejsc przypadło Koalicji Obywatelskiej, trzy Prawu i Sprawiedliwości, a dwa Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. Jak będzie w tym roku? Czy KO uda się utrzymać stan posiadania? Czy nowi gracze na scenie politycznej (Konfederacja, Trzecia Droga, Bezpartyjni Samorządowcy) przekonają do siebie wyborców i wywalczą mandat? A jak wypadnie lewica? No i jak zagłosują mieszkańcy Lubonia? Dowiemy się już 15 października. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu.

Jakub Jackowski

Burmistrz Miasta Luboń spotkała się z posłem Adamem Szłapką (KO), przewodniczącym Nowoczesnej. Tematem rozmów były między innymi możliwości wsparcia starań władz samorządowych, by poprawić sytuację komunikacyjną mieszkańców Lubonia, Puszczykowa i Mosiny, w tym poprzez modernizację drogi wojewódzkiej nr 430   Źródło: https://www.facebook.com/adamszlapka

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Wiosenny sezon grzybowy

Internauci publikują zdjęcia z wiosennego grzybobrania. Trwa wymiana informacji na temat miejsc i okresu zbiorów. …

Rozpocznij służbę w Policji

Jesteś spostrzegawczy, dociekliwy i masz wykształcenie wyższe? Rozpocznij swoją służbę jako śledczy. Mamy dla Ciebie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *