Strona główna / Aktualności / VII Kongres Krajoznawstwa Polskiego

VII Kongres Krajoznawstwa Polskiego

W dniach 15 do 17 września w Łodzi odbywał się VII Kongres Krajoznawstwa Polskiego, zorganizowany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. 

VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego odbył się w 2010 roku w Olsztynie i dokonał analizy sytuacji polskiego krajoznawstwa w zmieniających się uwarunkowaniach kulturowych kraju oraz wytyczył główne kierunki działania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na następne dziesięciolecie. VII Kongres pod hasłem: „Krajoznawstwo wobec tradycji i wyzwań współczesności”, miał zostać zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, wspólnie z Instytutem Geografii Miast i Turyzmu Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego we wrześniu 2020 roku w Łodzi. Ze względu na pandemię COVID-19 i inne uwarunkowania polityczne to ważne wydarzenie krajoznawcze odbyło się dopiero we wrześniu tego roku. Nawiązując do kongresowego przesłania sprzed trzynastu lat dokonano podsumowania działalności naszego Towarzystwa w zakresie upowszechniania krajoznawstwa, ochrony krajobrazu przyrodniczego i kulturowego, edukacji krajoznawczej społeczeństwa, wychowania patriotycznego, wkładu Polski do europejskiego dziedzictwa kulturowego, przemian cywilizacyjnych, rozwoju kultury, nauki i techniki oraz kształtowania tożsamości kulturowej. Przewodnictwo Komitetu Naukowego Kongresu powierzono prof. dr. hab. Januszowi Zdebskiemu, a funkcję Sekretarza Komitetu – dr. Józefowi Partyce. W Kongresie wzięły udział 244 osoby, a uczestnicy byli zakwaterowani w Centrum Kongresowym UŁ oraz w uniwersyteckich akademikach. W ciągu dwóch dni odbyło się pięć sesji poświęconych problemom polskiego krajoznawstwa, na których wygłoszono 18 referatów, a obrady zakończono dyskusją panelową. Tematyka wygłoszonych referatów obejmowała zarówno wątki historyczne, aktualne problemy i zadania krajoznawstwa, jak również ukazywała perspektywy rozwoju krajoznawstwa w zmieniającej się rzeczywistości. Wiele miejsca poświęcono problematyce krajobrazu, jego przemian, ochronie i rekonstrukcji, wspominając o dorobku PTTK w tym zakresie. Zainteresowanie wywołały wystąpienia dotyczące perspektyw krajoznawstwa w nowej rzeczywistości, w dobie społeczeństwa mediatyzowanego, wobec rozwoju technologicznego. Organizatorzy przygotowali także dla uczestników szereg wycieczek fakultatywnych autokarowych po regionie łódzkim: „Co nowego u Księżaków, czyli najnowsze klejnoty Ziemi Łowickiej” , czy „Z wizytą u Diabła Boruty i w łęczyckim grodzie” oraz pieszych i autokarowych po Łodzi: „Łódzkie judaika”, „Śladami kultury niemieckiej po Łodzi”, „Łódź rewitalizuje, Łódż rozkwita”, „Z Kanonem Krajoznawczym Polski przez Łódź”, „Śladami imperium Izraela Poznańskiego i średniowiecznej Łodzi”, „Ulica Piotrkowska – wielkomiejski salon Łodzi” oraz „Księży Młyn”, „Skansen architektury miejskiej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi” . Luboński Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego reprezentowali Instruktorzy Krajoznawstwa Polski PTTK – Maria i Jan Błaszczak

Maria i Jan Błaszczak

Foto. Jan Błaszczak i B. Korzeniewski

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Policjant, który mi pomógł – konkurs

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji organizuje konkurs „Policjant, który mi pomógł”. Ideą konkursu jest wyróżnienie …

Wiosenny sezon grzybowy

Internauci publikują zdjęcia z wiosennego grzybobrania. Trwa wymiana informacji na temat miejsc i okresu zbiorów. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *