Strona główna / Aktualności / Olimpiada Senioralna

Olimpiada Senioralna

W piątek, 6 października w sali Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się Powiatowa Olimpiada Senioralna. W tegorocznej 4. edycji wydarzenia wystartowało blisko 160 uczestników. Było także 16 osób rezerwowych oraz 24 osoby organizujące zawody, olimpiadę zorganizował Uniwersytet Luboński Trzeciego Wieku (ULTW) przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Ceremonia otwarcia olimpiady rozpoczęła się od tradycyjnego uroczystego wejścia na płytę boiska 12 osobowych drużyn zawodników reprezentujących poszczególne gminy powiatu i 4-osobowej drużyny z DPS Lisówki. Wszystkich zebranych powitał w imieniu Starosty Poznańskiego Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Mirosław Wieloch. Wystąpiła także Zastępca Burmistrza Miasta Lubonia Dorota Franek, a także Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, który zachęcał seniorów do bezpłatnych badań profilaktycznych, natomiast prezes Stowarzyszenia ULTW Zbigniew Jankowski zapewniał, że jest to ważne wydarzenie sportowe adresowane do seniorów, które promuje zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Udział w olimpiadzie tak wielu osób jest dowodem na to, że seniorzy nie stronią od aktywności fizycznej i potrafią się doskonale bawić. Kierownikiem olimpiady był Maciej Kędziora. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w 10 konkurencjach, których nazwy potraktowano w nieco humorystyczny sposób, aby nadać imprezie charakteru wesołej zabawy. Były to: „Śwignięcie w dychę”, „Slalom z jajem”, „Ciepnięcie moherem”, „Gwóźdź Olimpiady”, „Bezpieczny senior”, „Wieża z puszek”, „Jednooki snajper”, „Bieg z książką na czas”, „Strażackie kręgle” oraz konkurs ze znajomości powiatu poznańskiego „Największy powiat w Polsce”. Każdy zawodnik mógł startować maksymalnie w trzech konkurencjach. Zgłoszenie na olimpiadę traktowano jako potwierdzenie odpowiedniej kondycji i stanu zdrowia uczestnika, umożliwiające udział w zawodach.

Największym zainteresowaniem cieszył się rzut moherowym beretem, koniecznie antenką do góry, bo w przeciwnym razie rzut był nieważny oraz układanie piramidy z puszek, choć wcale nie były takie proste. Okazało się, że pozostałe konkurencje również nie należały do łatwych. Duże emocje towarzyszyły seniorom strącającym kręgle przy pomocy węża strażackiego oraz pokonującym prosty odcinek drogi na czas w specjalnych okularach pokazujących drogę widzianą oczami osoby będącej pod wpływem alkoholu. W konkursie o powiecie poznańskim seniorzy wykazali się dużą znajomością tematu. Zawodnikom towarzyszyła zdrowa rywalizacja, a przede wszystkim wspaniała zabawa, uśmiech, wzajemna życzliwość oraz chęć obcowania z drugim człowiekiem. Po zakończeniu zawodów była wspólna zabawa. Do tańca przygrywał luboński zespół „TON”. Na koniec odbyła się uroczysta ceremonia przedstawienia zwycięzców i wręczenia im pucharów oraz dyplomów. Wyróżnienia wręczali Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska, Maciej Matuszewski – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, Tomasz Woźnica – Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz przedstawiciele komisji konkursowych. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali upominek. Gośćmi zawodów byli radni powiatu: Mirosław Wieloch, Marzena Fiedler, Dariusz Szmyt i Zbigniew Jankowski.

Oto wyniki poszczególnych konkurencji:

Nazwa konkurencji Nazwisko i imię Miejsce Gmina
Ciepnięcie moherem Fertsch Ryszard I Tarnowo Podgórne
Ciepnięcie moherem Martynowski Stefan II Murowana Goślina
Ciepnięcie moherem Frąckowiak Tadeusz III Kórnik
Wieża z puszek Kaczmarek Regina I Tarnowo Podgórne
Wieża z puszek Czerwińska Irena II Luboń
Wieża z puszek Stachowiak Mariola III Komorniki
Gwóźdź olimpiady Ogórkiewicz Eugeniusz I Kórnik
Gwóźdź olimpiady Mełeń Adam  II Swarzędz
Gwóźdź olimpiady Konieczny Piotr III Suchy Las
Jednooki snajper Roehr Barbara  I Luboń
Jednooki snajper Michałowski Piotr  II Puszczykowo
Jednooki snajper Hernes Ewa III Luboń
Największy Powiat w Polsce Laskowska Renata I Czerwonak
Największy Powiat w Polsce Kokocińska Danuta II Czerwonak
Największy Powiat w Polsce Kończak Aleksandra III Czerwonak
Slalom z jajem Kurasińska Danuta I Luboń
Slalom z jajem Rosik Lucyna II Luboń
Slalom z jajem Wiśniewska Renata III Swarzędz
Śwignięcie w dychę Molczyk Zofia I Kórnik
Śwignięcie w dychę Domagała Waldemar II Puszczykowo
Śwignięcie w dychę Mełeń Adam III Swarzędz
Bezpieczny senior Hulak Lucyna I Luboń
Bezpieczny senior Kryszewski Tadeusz II Tarnowo Podgórne
Bezpieczny senior Wiśniewska Renata III Swarzędz
Strażackie kręgle Michałowska Maria I Puszczykowo
Strażackie kręgle Łeszyk Beata II Kostrzyn
Strażackie kręgle Przydanek Janina III Komorniki
Bieg z książką Woźniak Danuta I Komorniki
Bieg z książką Majchrzak Kazimierz II Czerwonak
Bieg z książką Walczak Bolesław III Dopiewo

 

Zbigniew Jankowski

Foto. Zb. ULTW

Redakcja GL

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *