Strona główna / Aktualności / Rozmowa „GL”

Rozmowa „GL”

O swojej pracy i pasji opowiada Anita Plumińska-Mieloch – Dyrektor Zespołu Szkół im. Kryptologów Poznańskich (SP3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Dwujęzyczne LO w Luboniu), która pracą na co dzień realizuje misję pedagogiczną i zawodowe powołanie.

„GL”: Kierowane przez panią w ramach Zespołu Szkół lubońskie liceum przesunęło się w rankingu Perspektyw z 38 miejsca na 24 w Wielkopolsce, natomiast w rankingu krajowym z 440 awansowało na 336. Jest to niewątpliwie powód do satysfakcji i radości dla „Dyrektora z Pasją”.

Anita Plumińska-Mieloch: Tak, bardzo się cieszymy z wyników matury, które są podstawą do budowania rankingu. Ogromna praca uczniów i nauczycieli, zdobywanie przez pedagogów uprawnień egzaminatorów, bardzo dobra atmosfera w szkole, wszystko to wpłynęło na sukces. Chciałabym jednak podkreślić, że choć stuprocentowa zdawalność matury w roku szkolnym 2021/22 przyniosła nam radość, to o charakterze szkoły decyduje nie tylko poziom nauczania.

„GL”: Co ma pani na myśli?

Anita Plumińska-Mieloch: Ranking rankingiem, za rok możemy mieć inną młodzież, będzie tzw. nowa matura, w związku z czym nasze miejsce może być inne. Ranking nie pokazuje tego, czy uczeń w szkole jest spokojny, czy czuje się w niej dobrze, stąd nigdy nie będzie pokazywał tego, jak faktycznie pracuje dana placówka. Dla całej naszej kadry ważne jest, aby w szkole panowały jak najlepsze relacje między uczniami, a nauczycielami. Wszystkie prowadzone w tym kierunku badania, potwierdzają, że są one naszą mocną stroną. Inna kwestia, to działania, które proponujemy uczniom poza godzinami lekcji: fantastyczne, wiele razy nagradzane koło teatralne, zajęcia filmowe i produkcja filmów, akcja „Biegam bo lubię”, działalność grupy rekonstrukcyjnej, działania wolontariatu. Bardzo dobra opieka psychologiczno-pedagogiczna oraz doradztwo zawodowe. Zwłaszcza to ostatnie przynosi zarówno uczniom klas VIII, jak i maturalnych świetnie dobrany wybór szkoły średniej, czy kierunku studiów.

„GL”: Co najczęściej wybierają?

Anita Plumińska-Mieloch: Przy wielu godzinach j. angielskiego w tygodniu, dwóch przedmiotach w j. angielskim łatwo dostają się na anglistykę, czy lingwistykę. W ubiegłym roku bardzo popularna była także mocno oblegana psychologia.

„GL”: Jakie klasy będą otwierane w nadchodzącym roku szkolnym?

Anita Plumińska-Mieloch: Planujemy dwie klasy pierwsze. Przedmioty rozszerzone to do wyboru: historia, geografia, j. polski, matematyka. Ich dobór otwiera drogi na wiele kierunków studiów. Niektórzy uczniowie zdają na maturze np. biologię, choć nie prowadzimy tego przedmiotu w rozszerzeniu. Oczywiście każda klasa z uwagi na dwujęzyczność ma sześć godzin j. angielskiego w tygodniu, a także biologię i historię częściowo w j. angielskim. Zapraszamy na Drzwi Otwarte w dniach 30.03. oraz 20.04!

„GL”: Co podpowiedziałaby pani rodzicom i uczniom klas VIII, którzy będą wybierali szkołę średnią?

Anita Plumińska-Mieloch: Najważniejsze to nie brać wszystkich szkół średnich na tym samym poziomie. Wybierając np. tylko LO nr VIII, Marynkę, czy Marcinka, uczeń może mieć za mało punktów i nie dostać się do żadnej szkoły. Co roku słychać o sytuacji, że dziecko nie dostało się do ani jednej szkoły średniej z tego właśnie powodu. Druga kwestia to wybranie szkoły zgodnie z zainteresowaniami i predyspozycjami. Nie można wybrać np. technikum gastronomicznego tylko dlatego, że wybrała je najlepsza przyjaciółka. Inną sprawą jest dojazd do szkoły. Wielu uczniów koniecznie chce uczyć się w Poznaniu. Jest to w pewien sposób zrozumiałe, młodzież chce rozwinąć skrzydła, być bardziej anonimowym, korzystać z tego co duże miasto oferuje. Jednak w praktyce wyjazd do szkoły o 6.50, czyli pobudka o 5.50, powrót około godziny 16, czy nawet 17, sprawiają, że młodzież jest bardzo zmęczona i nie ma czasu na odpoczynek, a później naukę. To sprawia, że uczeń po pierwszym okresie euforii, szuka szkoły jednak bliżej domu. 

„GL”: Liceum jest częścią Zespołu Szkół im. Kryptologów Poznańskich, w jego skład wchodzi także szkoła podstawowa. Jak pracuje się w szkole składającej się z dwóch różnych placówek?

Anita Plumińska-Mieloch: Jest to praca bardzo specyficzna. Prowadzimy np. cztery rekrutacje: do zerówki, klasy pierwszej, klasy siódmej dwujęzycznej, liceum. Ta ostatnia trwa właściwie przez całe wakacje! Maj jest dla nas miesiącem egzaminów. Matury pisemne trwają przez wiele dni, czasami zaczynają się o 9 rano, czasami o 14. W tym roku uczniowie zdają także matury ustne z j. polskiego oraz j. angielskiego. Razem będzie pracowało siedemdziesiąt komisji. Po maturach, zaczną się egzaminy klas VIII. Inaczej rok szkolny kończy się dla maturzystów, którzy także w innych miesiącach mają klasyfikację, inaczej kończą pozostali uczniowie. Trzeba wydać wyniki egzaminów klas VIII, a także odebrać i wydać wyniki matur. Organizacja matur jest nie lada wyzwaniem, trudno bowiem zachować wymaganą ciszę, gdy maluszki chcą biegać po boisku, czy bawić się na placu zabaw.

„GL”: Czym wyróżnia się szkoła podstawowa?

Anita Plumińska-Mieloch: Na pewno dwujęzycznością. Już w klasach I-III szkoły podstawowej uczniowie mają więcej j. angielskiego. Po klasie VI chętni uczniowie piszą sprawdzian predyspozycji językowych i na jego podstawie kwalifikowani są do klas dwujęzycznych. Mają one po sześć godzin j. angielskiego w tygodniu, a także biologię i historię z elementami j. angielskiego. Do tych klas przyjmowani są uczniowie spoza rejonu SP 3. Organizujemy także powiatowy konkurs j. angielskiego. Cyklicznie organizujemy koncerty charytatywne, wieczornice dla seniorów, uczniowie od zerówki występują w filmach które kręcimy, bierzemy udział w ogólnopolskich projektach np. w certyfikowanej Szkole Myślenia Pozytywnego, czy Poznań-Warszawa – wspólna sprawa. Jestem także bardzo dumna z ilości innowacji pedagogicznych, które w szkole są realizowane – od gamifikacji (w edukacji zakłada wykorzystanie jednego lub kilku elementów gry w procesie nauki), poprzez neurodydaktykę (nauczanie przyjazne mózgowi), aż po język migowy. Bardzo wielu naszych uczniów zostaje laureatami i finalistami konkursów ogólnopolskich i wojewódzkich. Prowadzimy nietypowe zajęcia takie jak, koło chemiczne dla uczniów kl. I-III, koło fotograficzne, grupa rekonstrukcyjna, wykorzystujemy platformę pixblocks do nauki programowania. 

„GL”: Dziękujemy bardzo za rozmowę.

Z Anitą Plumińską-Mieloch rozmawiał Paweł Wolniewicz

„Ogromna praca uczniów i nauczycieli, zdobywanie przez pedagogów uprawnień egzaminatorów, bardzo dobra atmosfera w szkole, wszystko to wpłynęło na sukces…” – powiedziała Anita Plumińska-Mieloch. Na zdjęciu w niedawno wyremontowanym holu, na II piętrze budynku lubońskiego liceum fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Z życia Biblioteki Miejskiej

Zanikający Luboń – Gospodarstwo w Lasku

Na skutek ciągle postępującej urbanizacji w naszym mieście nie ma już wielu takich uroczych miejsc …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *