Strona główna / Aktualności / BohaterON dla Anity Plumińskiej-Mieloch

BohaterON dla Anity Plumińskiej-Mieloch

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 r. przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera, film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasie II  wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Gala

Podczas uroczystej Gali ogłoszono laureatów Nagrody BohaterONy 2023 im. Powstańców Warszawskich. Już po raz piąty przyznano nagrody dla osób i instytucji w szczególny sposób promujących wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm. Wśród nich znalazła się dyrektor Zespołu Szkół im. Kryptologów Poznańskich (SP3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Dwujęzyczne LO w Luboniu) – Anita Plumińska-Mieloch, która otrzymała Brązowego BohaterONa w kategorii „Nauczyciel”. Prestiżową nagrodę przyznała kapituła za propagowanie historii wśród młodego pokolenia poprzez współautorstwo podręczników do historii, pisanie poradników metodycznych, scenariuszy filmów i inscenizacji historycznych, a także współpracę z Fundacją Kochania Poznania w zakresie propagowania wiedzy o powstaniu warszawskim.

Wydarzeniu towarzyszyło niezwykłe widowisko muzyczne „Szczęśliwy, krótki sen”. Piosenki z serca Powstańców w reżyserii Haliny Przebindy – przygotowane na podstawie rozmów z dziesięcioma Powstańcami Warszawskimi. Na scenie zabrzmiały utwory wybrane przez bohaterów walk o stolicę, mające dla nich wartość sentymentalną.

„Czwartek, 12 października był dla mnie niesamowitym dniem. Dostałam Brązowego BohaterONa. Dziękuję Sławomirowi Wojciakowi, który wpadł na pomysł nominacji i przygotował wniosek. Dziękuję także Radosławowi Potracowi i Rafałowi Klebańskiemu za wspólne przeżywanie wzruszeń podczas koncertu przedwojennych piosenek w wykonaniu Roberta Janowskiego, Magdaleny Kumorek i innych gwiazd estrady. W sali koncertowej Polskiego Radia w pierwszym rzędzie zasiedli powstańcy warszawscy, zaawansowani wiekiem, ale żywo reagujący na piosenki z lat ich młodości. To była szansa spotkać Tych, którzy, gdy było trzeba, zachowali się tak, jak trzeba – żywe legendy swoich czasów.

Dziękuję także wszystkim członkom naszej grupy filmowo-rekonstrukcyjnej. Wiem, że bez Was, bez naszej wspólnej pracy nic by z tego nie było! Działanie każdego z Was przy filmach, czy inscenizacji w Warszawie, jest tak samo cenne, tak samo mnie motywuje do działania. Dziękuję za wszystkie dobre słowa i gratulacje…” – powiedziała Anita Plumińska-Mieloch.

Paweł Wolniewicz

Foto. Zb. Anity Plumińskiej-Mieloch

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *