Strona główna / Aktualności / O tych, co nie mają domu

O tych, co nie mają domu

Zima jest trudnym okresem dla tych, którzy z różnych powodów nie mają gdzie się schronić. Pozbawieni domu – w obliczu zimy, zdarza się wychłodzeni i osłabieni, narażeni na zamarznięcie, starają się przetrwać zimowy czas.

Bez wątpienia problem bezdomności istnieje. Jego przyczyn upatruje się m.in. w: braku wystarczającej liczby mieszkań z zasobów komunalnych, eksmisjach „na bruk”, malejącym poczuciu odpowiedzialności za własny i swoich najbliższych los, w braku lub rozpadzie więzi rodzinnych, nadużywaniu alkoholu, czy też opuszczaniu zakładów karnych bez możliwości powrotu do mieszkania.

(PAW)

 

Osoby bezdomne – jak pomóc?

Bezdomni – ludzie wyrzuceni poza społeczny nawias, których sytuacja zimą wydaje się być szczególnie beznadziejna. Według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Luboniu kryzys bezdomności dotyczy 18 osób w naszym mieście. Są to informacje najbardziej aktualne. Według stanu na 27 listopada 2023 roku właśnie tyle osób zostało skierowanych do schronisk.

Z pewnością wielu z Państwa zastanawia się, jak pomóc osobie bezdomnej?

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, obowiązek udzielania schronienia, zapewnienia posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom bezdomnym należy do zadań gmin. W Luboniu taką pomoc osobom bezdomnym świadczy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z siedzibą przy ul. Źródlanej 1. Przypominamy, że w związku z remontem przyjmujemy w budynku Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Sikorskiego 3. Wystarczy zatem osobę bezdomną skierować do ośrodka pomocy społecznej lub zadzwonić. Pracownicy MOPS udadzą się we wskazane miejsce. Można też powiadomić Straż Miejską. Każdy bezdomny, który wyrazi chęć zamieszkania w schronisku, zostanie do niego skierowany.

Osoby bezdomne najczęściej kierowane są do placówek zlokalizowanych na terenie Poznania, prowadzonych przez Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne oraz Stowarzyszenie Monar Wielkopolskie Centrum Pomocy Bliźniemu Mar-Kot. W przypadku wystąpienia potrzeby wsparcia opiekuńczego oraz medycznego osoby kierowane są do schroniska Stowarzyszenia „Dom Pomocna Dłoń” w Błońsku. Wymienione ośrodki zapewniają skierowanym: nocleg, wyżywienie, odzież, podstawowe środki czystości, pomoc socjalną, prawną, psychologiczną i terapeutyczną, a czasem również medyczną (opiekę pielęgniarską) oraz usługi opiekuńcze.

Osoby, które nie chcą pójść do schroniska, mogą korzystać bez skierowania i załatwiania formalności z noclegowni przy ul. Krańcowej 10 w Poznaniu (tel. 61 879 28 98). Można tam spędzić noc, skorzystać z łaźni, otrzymać ciepłą odzież, spożyć ciepły posiłek.

MOPS

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *