Strona główna / Aktualności / Czy odliczasz z PIT-u rocznego 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego? – wyniki sondażu

Czy odliczasz z PIT-u rocznego 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego? – wyniki sondażu

Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 2 maja, wykazując w PIT-ach nasze dochody i odprowadzone podatki. Od wielu lat mamy możliwość wskazania wybranej przez nas instytucji pożytku publicznego (organizacji pozarządowych: stowarzyszeń, fundacji i innych inicjatyw obywatelskich), na którą może być przekazany – w tym roku 1,5% – należnego dla skarbu państwa podatku. W ubiegłym roku 15 900 000 podatników przekazało OPP 1 114 000 000 zł. Byliśmy ciekawi jak lubońscy respondenci korzystają z takiej możliwości.

Zdecydowana większość respondentów – 79% – odpowiedziała twierdząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Tak, na Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę”, „Oczywiście, mamy taką organizację w pracy”, „Tak, w tym roku przekażę dla naszych Braci Mniejszych tzn. dla schroniska dla zwierząt”, „Tak, mam w rodzinie dziecko z porażeniem mózgowym”, „Jasne, jak co roku, dzięki temu mam wpływ na co pójdzie część odprowadzanego przeze mnie podatku”, „Tak, na pomoc potrzebującemu pieniędzy na operację choremu chłopcu”, „Tak, przekażę 1,5% na leczenie chorej na stwardnienie rozsiane sąsiadce”, „Na niepełnosprawne dziecko”, „Na Wspólną Drogę”, „Na Caritas Wielkopolska”, „Tak, mój kuzyn potrzebuje takiego wsparcia”.

Znacznie mniejsza grupa respondentów – 16% – odpowiedziała przecząco, argumentując swoje wypowiedzi m.in. tak: „Nie, ponieważ pracuję za granicą”, „Przez wiele lat przekazywałam, ale w tym roku już nie, ponieważ jestem emerytką i nie mam z czego, bo zmieniły się przepisy”, „Dotychczas nie przekazywałem”, „Nie wiedziałem, że jest taka możliwość”, „Jakoś o tym nie pomyślałam”.

Najmniejsza grupa respondentów – 5% nie wiedziała czy odlicza od należnych skarbowi państwa podatków 1,5% dla OPP. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Nie wiem, ponieważ za mnie rozliczenie robi ZUS”, „Nie mam pojęcia, zawsze rozliczenia robi mój mąż”, „Doprawdy nie wiem, bo rozliczenie z urzędem skarbowym zleciłem firmie podatkowej”.

Sondaż przeprowadził i opracował Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

“Okres buntu raczej nie usprawiedliwia wandalizmu”

Niedzielnego wieczoru grupa młodych ludzi postanowiła spędzić czas w okolicach lubońskiej kawiarni Studio 44 w …

Przystanek Europa w Luboniu

1 z 8 Przystanków Europa z okazji XX. – lecia Polski w UE odbędzie się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *