Strona główna / Aktualności / Chwała Bohaterom

Chwała Bohaterom

Powstanie, które wybuchło w 1918 r. rozpoczęło się w Poznaniu 27 grudnia, jako odpowiedź na niemieckie demonstracje przeciw przyjazdowi Ignacego Jana Paderewskiego. Jest drugim po wielkopolskim z 1806 r. udanym zrywem wolnościowym Polaków.

Po 125 latach pruskiej władzy (nie licząc Księstwa Warszawskiego) uniezależniło Wielkopolskę od Niemiec. Do 15 stycznia 1919 r. powstańcze wojska wyzwoliły praktycznie całą Wielkopolskę (za wyjątkiem południowych i północno-zachodnich obrzeży poznańskiej prowincji), tocząc wyjątkowo ciężkie walki, między innymi pod Rawiczem oraz Lesznem. Wśród walczących było ponad czterystu lubonian.

Przed 104 laty, 27 grudnia 1918 r., wybuchło powstanie wielkopolskie – jedyna tak duża udana insurekcja w naszej historii, która doprowadziła do wyzwolenia spod władzy pruskiej niemal całej Wielkopolski. W naszym mieście główne uroczystości w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Starym Luboniu.

We wtorek, 27 grudnia, na skwerze przy Krzyżu Milenijnym u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Puszkina, przy obelisku upamiętniającym lubonian – powstańców wielkopolskich, biorących udział w zwycięskim zrywie przeciwko pruskiemu zaborcy, lubońscy Strzelcy wystawili wartę honorową. „Rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego po raz drugi jest obchodzona jako święto państwowe. Od ubiegłego roku 27 grudnia to Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” – powiedziała na wstępie prowadząca uroczystość dyrektor lubońskiego Ośrodka Kultury – Regina Górniaczyk. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego okoliczną mowę wygłosiła burmistrz Małgorzata Machalska, po czym składano kwiaty i zapalano znicze przy obelisku ku czci powstańców. Uczynili to: władze miasta, przedstawiciele: Ośrodka Kultury, Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku (ULTW), nauczyciele, uczniowie lubońskich szkół, Strzelcy i nieliczni mieszkańcy naszego miasta. W uroczystych obchodach uczestniczyły także poczty sztandarowe Miasta, Lubońskiego Bractwa Kurkowego i lubońskich szkół. Bracia kurkowi oddali okolicznościowe salwy z wiwatówki. O godz. 18, w kościele św. Jana Bosko wikariusz Tomasz Rogoziński odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. Przed uroczystym nabożeństwem, podobnie jak co miesiąc (27 dnia miesiąca) modlono się o beatyfikację Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, natomiast po jego zakończeniu w świątyni odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Kapeli góralskiej SMEREK w składzie z muzykami z Podhala, Orawy i Krakowa. Artyści zaprezentowali kolędy i pastorałki z góralskim sznytem. Dobrze i mniej znane kolędy, pastorałki oraz muzyka z gór wręcz urzekły swoją głębią i różnorodnością.

Tekst i foto. Paweł Wolniewicz

 

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Uczestnicy jednej z poprzednich edycji biegu fot. Anna Strojna

Bieg Tropem Wilczym

W niedzielę, 3 marca w Lasku Majońskim przy ul. Armii Poznań 51 B Stowarzyszenie Odra-Niemen …

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *