Strona główna / Aktualności / Awanse lubońskich harcerzy

Awanse lubońskich harcerzy

W sobotę, 18 listopada na XXIII Zjeździe Hufca Poznań-Rejon dotychczasowy Komendant Szczepu ZHP Żabikowo hm. Bartosz Wilczek został wybrany Komendantem tego hufca na 4-letnią kadencję. Zanim to nastąpiło – 3 września przekazał żabikowski szczep w ręce dotychczasowej zastępcy – pdh. Natalii Troszczyńskiej.

Komendant Bartosz Wilczek

Bartosz Wilczek ma 27 lat i od urodzenia mieszka w naszym mieście. Jest absolwentem lubońskich Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 2. Będąc uczniem trzeciej klasy szkoły podstawowej, wstąpił do harcerstwa, a na pierwszą zbiórkę poszedł dzięki młodszej siostrze – Patrycji. Obecnie posiada najwyższy stopień instruktorski – harcmistrza (był pierwszym harcmistrzem w Szczepie ZHP Żabikowo).

„Swoją przygodę kadrową zaczynałem jako przyboczny (pomocnik drużynowego) w 5 Lubońskiej Drużynie Harcerzy ORION im. Tadeusza Kościuszki. Następnie w latach 2012-2018 pełniłem najważniejszą funkcję w ZHP – drużynowego. Było to dla mnie niezwykłe doświadczenie, to miłe, kiedy na ulicach spotykam już dorosłych moich harcerzy” – powiedział Bartosz Wilczek.

Przed siedmiu laty został powołany na funkcję Komendanta Szczepu ZHP Żabikowo i tę funkcję pełnił do września tego roku. Był to ważny okres dla jego rozwoju harcerskiego, ale przede wszystkim dla rozwoju Szczepu. Uporządkowano sytuację finansową Szczepu, a pan Bartosz stworzył wraz z swoją komendą odpowiednie warunki dla rozwoju kadry. Początkowo w Szczepie było kilku instruktorów, obecnie jest ich ponad 20.

W ostatnich latach na przykładzie corocznych obozów można zaobserwować rozwój harcerstwa w Luboniu. W roku 2011 na obozie w Rybojedzku uczestniczyło około 20 osób, dziś z samego Lubonia w obozach bierze udział około 200 zuchów i harcerzy.

W 2023 r. został wybrany Metodykiem Roku w plebiscycie instruktorskim Chorągwi Wielkopolskiej. Ponadto w tym roku otrzymał Brązowy Krzyż za zasługi dla ZHP przyznany przez Przewodniczącego ZHP z Warszawy.

W skład hufca, którego jest nowym komendantem wchodzą gromady zuchowe i drużyny harcerskie z Dopiewa, Komornik, Puszczykowa, Swarzędza, Lubonia, Nekli i Miłosławia.

„Moje drobne osiągnięcia nie byłyby możliwe, gdy nie moja kadra, to w niej zawsze mam oparcie i razem możemy więcej. Podjąłem nowe wyzwanie, ale nie jestem sam, mam świetny zespół” – powiedział Bartosz Wilczek

Komendant Natalia Troszczyńska

Natalia Troszyńska ma 24 lata i od urodzenia mieszka w naszym mieście. Jest absolwentką lubońskich Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 2. W szkole podstawowej widziała, jak drużyny harcerskie mają zbiórki, spotykają się, natomiast brakowało jej pewności siebie i odwagi, aby wstąpić do jednostki. „Pewnego razu w szkole odbyła się zbiórka naborowa, odebrałam to jako szansę, ale stchórzyłam, natomiast mój brat Szymon nie. Rozpoczął swoją przygodę jako Zuch, a ja mu zazdrościłam. Po roku uczestnictwa w zbiórkach gromady zuchowej chciał jechać na obóz. Mama postanowiła zapisać również mnie. Pojechałam jako pomocnica przy Zuchach i wtedy w końcu mogłam poczuć się prawdziwą harcerką i pracować z młodszymi ode mnie, spełniło się moje marzenie” – wspomina Natalia Troszczyńska.

We wrześniu 2012 r. została przyboczną 25 Lubońskiej Gromady Zuchowej (LGZ) „Ogniste Orlęta”. Pełniła tę funkcję przez cztery lata. Gdy usłyszała, że czas stworzyć nową gromadę, podjęła wyzwanie i założyła 15 LGZ „Słoneczne Jagódki”. Gromada była liczna i prężnie działała. W zbiórkach uczestniczyło około 40 dzieci. Sprawiało to jej ogromną radość i satysfakcję z efektów pracy. Była odpowiedzialna za wszystkie gromady zuchowe w Luboniu, spełniając swoje marzenia i czuła się doceniona oraz potrzebna. Starała się być dostępna dla drużynowych, kadry i dzieci, pomagać w każdej zarówno tej najmniej, jak i najbardziej ważnej sprawie.

„Przez ponad 10 lat nabyłam ogromnego doświadczenia i wiedzy. Dostałam szansę na dalszy rozwój – zostałam Komendantką Szczepu ZHP Żabikowo. Jest to dla mnie ogromne wyzwanie, które podjęłam i z którego bardzo się cieszę, szczególnie dlatego, że wiem co ono mi da. Moja wiedza znowu zostanie wzbogacona o nowe doświadczenia, poznam więcej wspaniałych osób i będę mogła dalej z satysfakcją pracować. Uważam, że gdyby nie harcerstwo, nie byłabym taką osobą i tu gdzie teraz jestem, dlatego pragnę rozwijać się dalej, tworzyć wydarzenia dla dzieci i młodzieży tak, aby mieli szansę rozwoju i mogli przeżyć tak jak ja swoją wspaniałą harcerską przygodę” – powiedziała Natalia Troszczyńska.

Świeżo upieczonym Komendantom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na niwie służby harcerskiej, będącej dla nich pasją i bardzo ważnej w ich życiu. Czuwaj!

Paweł Wolniewicz

 

Foto. Zb. Natalii Troszczyńskiej i Bartosza Wilczka

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Bezpłatna mammografia 

Profesjonalni elektroradiolodzy, nowoczesny sprzęt cyfrowy i komfortowe mammobusy już od czerwca będą dostępne dla pań …

70-lecie Miasta Luboń – fotorelacja

W sobotę  22 czerwca na ogrodzie Dziennego Domu „Senior-Wigor” świętowaliśmy siedemdziesiąte urodziny miasta. Pełna relacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *