Strona główna / Aktualności / Z życia Biblioteki Miejskiej

Z życia Biblioteki Miejskiej

SOWA – aplikacja obowiązkowa dla każdego mola – po wielu miesiącach testów aplikacja SOWA jest gotowa i dostępna do pobrania na telefony. Wystarczy zalogować się swoim kontem Czytelnika, wybrać BM w Luboniu i śledzić rezerwacje, biblioteczne nowości, a nawet samodzielnie prolongować wypożyczone pozycje. Doskonały sposób na komunikację z Biblioteką. Testując aplikację, byłyśmy pod wrażeniem, jak bardzo jest intuicyjna, prosta w obsłudze i wygodna. 

Od kilku miesięcy lubońscy Seniorzy mogą cieszyć się usługą „Kurier dla Seniora”, obsługiwaną przez naszą Filię 4. Seniorzy, których stan zdrowia nie pozwala samodzielnie korzystać z oferty BM, mogą skorzystać z Kuriera i czekać aż dostarczymy książki do ich domu. Usługa skierowana jest do mieszkańców Lubonia powyżej 70. roku życia.  

Od kilku tygodni co poniedziałek, od godz. 10 do 12, grupa uczestników uczy się u nas szycia od podstaw. Staramy się udowadniać, że Biblioteka to nie tylko książki, ale i szereg różnych ciekawych zajęć i warsztatów. Panie (grupa na razie składa się z samych kobiet) wszywają zamki, konstruują torby, a maszyny do szycia, co tydzień przez dwie godziny, pracują niemal nieprzerwanie.

Na początku czerwca Mobilne Centrum Edukacji Eduland zorganizowało u nas warsztaty tworzenia makram dla dzieci i młodzieży. (Makrama z jęz. arabskiego oznacza tyle, co wiązana ozdoba” i definiuje sztukę zaplatania sznurków bez użycia drutów, szydełka czy igieł red.). W Bibliotece zebrała się spora grupa chętnych i pracowali przez kilka godzin, aby stworzyć idealne dla siebie makramy. Największą zaletą takich zajęć jest to, że można swoje własne dzieło zabrać do domu. 

„Morska Opowieść” – taki był tytuł spektaklu familijnego, który wystawił u nas Teatr Krokodyl z Poznania. Przygody pirata oraz marynarza obfitowały w muzyczne przerywniki i nie tylko bawiły, ale i dały cenną lekcję na temat przyjaźni. Od września chcielibyśmy rozpocząć stałą współpracę z Teatrem Krokodyl, tak aby spektakle odbywały się u nas regularnie. 

Już 17 lipca (niedziela) o godz. 20 mieszkańcy Lubonia będą mieli okazję być świadkami czegoś niezwykłego. W tym dniu odbędzie się spektakl iluzji w wykonaniu Michaela Allena oraz Marcina Kaczmarka. Bilety dostępne są na stronie Empik.

BM postanowiła upomnieć się o swoje książki. Wysłaliśmy listy do ponad 150 osób, które przez wiele miesięcy, a nawet lat nie oddały nam ponad 300 wypożyczonych pozycji. Ważne jest dla nas, by zguby wróciły, ponieważ będą mogły cieszyć kolejnych Czytelników.

Napływają do nas pytania odnośnie do organizowanych w Bibliotece półkolonii letnich. Pragniemy poinformować, że BM nie organizuje w okresie letnim półkolonii, a jedynie zapewniamy wynajem sal dostępnych w naszym budynku. Wszelkie pytania prosimy kierować bezpośrednio do organizatorów.

Biblioteka wraca na Plażę Miejską w okresie wakacyjnym, z Bibliotecznymi Zaczytajkami. Dzięki lekkiej formie zajęć dla dzieci (Teatrzyk Kamishibai, prace plastyczne, czytanie bajek) zachęcimy je do czytania książek i częstszych odwiedzin w bibliotekach. Zapraszamy dzieci w każdy wakacyjny wtorek o godz. 16 na Plażę Miejską w Luboniu.

Znany jest laureat „Pióra Poetów im. Andrzeja Sobczaka 2022”– Rada Literacka pod przewodnictwem Marka Dutkiewicza ogłosiła, że laureatką konkursu za tekst „Nowe brzmi lepiej” została Pani Zuzanna Wiśniewska z Warszawy. W 2021 r. wydała debiutancką płytę „Lusterka” (MTJ). Koncertuje w całej Polsce. Pisze teksty i kompozycje dla artystów takich jak Karolina Lizer czy Sigals.

Spotkania Klubu Promyk wróciły na stałe zarówno do kalendarza Biblioteki, jak i Klubowiczów. W drugi wtorek czerwca radosny ton spotkania spowodowany był nie tylko dawno niewidzianymi przyjaciółmi, ale i stołem, który wręcz uginał się od pyszności. Jak zwykle nie zabrakło poezji, śpiewu i muzyki.

(BM)

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Dni Gminy Mosina 2024

Dni Mosiny, odbędą się w terminie od 24 do 26 maja 2024. Mosina przygotowała dla …

Lubońska Amatorska Liga Siatkówki - mecz

Zakończenie XVII sezonu Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki

XVII sezon Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki 2023/24 za nami. I to kolejny rekordowy: – 56 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *