Wiosenne moda - Stary Browar

Berdychowski Volkswagen - Tiguan

Strona główna / Aktualności / Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony 1 listopada w powszechnej świadomości łączy się ze Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dniem Zadusznym obchodzonym 2 listopada, choć w Kościele katolickim pierwszego dnia listopada czci się tych chrześcijan, którzy dostąpili zbawienia i przebywają w niebie, natomiast Zaduszki to modlitewne wspomnienie wszystkich zmarłych. 

Tradycja listopadowego święta wykracza jednak poza dogmatycznie religijne formuły. Pamięć o zmarłych i uroczyste nawiedzanie miejsc ich pochówku to ważna część naszej polskiej tradycji, wyrosła na religijno-patriotycznej glebie. Jest nie tylko religijnym obrzędem, ale powszechnym obyczajem.

W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała w  listopadowe święto, więc tłumnie odwiedzaliśmy groby naszych zmarłych. Odgarnąwszy opadłe tu i ówdzie liście, zapalaliśmy znicze. Migocący blask niezliczonych cmentarnych lampionów rozświetlał listopadową ponurość wieczoru.  Zapalamy światełka na grobach naszych bliskich, znajomych i tych wszystkich, których pamięć chcemy uczcić. Światło to znak Boga, który sam siebie nazwał Światłością Świata i w Chrystusie odkupił świat. Jezus mówił o sobie: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12). Blask świecy to symbol życia i odrodzenia, zarówno w wymiarze wieczności jak i w naszym ziemskim losie. Tak więc wspominając zmarłych, zyskujemy nadzieję, że światło rozjaśni mrok przyszłości.

Aleksandra Radziszewska

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Dzień Rodziny w SP6 – fotorelacja

27 maja br. odbył się festyn rodzinny w Katolickiej Szkole Podstawowej nr 6 im. ks. …

Przyjmowanie wniosków na dofinansowanie

Do 16 czerwca 2023 roku trwa przyjmowanie wniosków na dofinansowanie do likwidacji wyrobów zawierających azbest. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *