Strona główna / Aktualności / Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli

Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) czyli tradycyjne K+M+B pisane kredą na drzwiach to stary obyczaj związany ze świętem Objawienia Pańskiego czyli inaczej Trzech Króli. Trzyliterowy monogram interpretowany jest także jako imiona Kacper, Melchior i Baltazar, imiona trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przyszli oddać pokłon narodzonemu Dzieciątku. Dowiadujemy się o tym od ewangelisty Mateusza, choć imiona Mędrców to już późniejsza, pozabiblijna tradycja.

Obok Wielkanocy, to najstarsze chrześcijańskie święto, obchodzone od II wieku. Jego istotą jest teofania czyli przeżywanie tych momentów z życia Jezusa, w których Bóg objawił się każdemu człowiekowi i zapisał się w historii ludzkości, dał mu się poznać poprzez narodzenie, chrzest w Jordanie, pokłon Mędrców czy cud w Kanie Galilejskiej.

W ciągu wieków kultywowane były na terenach Rzeczpospolitej różnorodne tradycje, jak np. święcenie złotych pierścionków, żywicy i ziarenek jałowca jako rodzimych odpowiedników złota, kadzidła i mirry – darów złożonych przez Mędrców Dzieciątku. Ostatnimi laty upowszechniła się nowa formuła obchodzenia tego święta – orszaki Trzech Króli, które są rozbudowaną formą tradycyjnego kolędowania ludowych przebierańców – Turonia, Diabła, Anioła czy innych postaci skrojonych z ludowo-biblijnej wyobraźni, z nieodłączną gwiazdą betlejemską na czele. Wśród tych barwnych kolędników, odwiedzających domostwa i wypraszających pieśnią i figlem różne datki, często nie brakowało także Trzech Mędrców, których pomalowane twarze nawiązywały do wielokulturowości świata składającego pokłon Dzieciątku.

Dzisiejsze orszaki to bardzo liczne, bywa że kilkutysięczne, korowody przebierańców, złożone z całych rodzin, dzieci i dorosłych. To międzypokoleniowe sztafety chrześcijan, świadczących publicznie, że narodził się Chrystus czyli Bóg dał się poznać ludziom w ich ziemskim wymiarze. To, co boskie spotyka się z tym, co ludzkie. Misterium czyli Tajemnica zostaje objawiona.

Również lubonianie od kilku lat świętują Trzech Króli barwnym, międzyparafialnym orszakiem. W tym roku, 6 stycznia przejdzie on z kościoła św. Jana Pawła II przy ul. Źródlanej – ulicami Unijną i Poniatowskiego na pl. Edmunda Bojanowskiego – do Miejskiej Szopki Bożonarodzeniowej. Zakończenie – u Sióstr Służebniczek. Trzema królami będą wikariusze lubońskich parafii: pw. św. Jana Bosko, św. Barbary i św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Niech więc Chrystus błogosławi każdemu domowi.

Aleksandra Radziszewska

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Dni Gminy Mosina 2024

Dni Mosiny, odbędą się w terminie od 24 do 26 maja 2024. Mosina przygotowała dla …

Lubońska Amatorska Liga Siatkówki - mecz

Zakończenie XVII sezonu Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki

XVII sezon Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki 2023/24 za nami. I to kolejny rekordowy: – 56 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *