Od 90 lat

„Stowarzyszenie Ministrantów było założone przez ks. Wikariusza Czesława Grzonkę dnia 19 sierpnia 1932 r. Pomocnikiem jego był p. Wachowski, były uczeń 8-smej  klasy gimnazjalnej. Prezesem pierwszym był Strąka z Żabikowa. Kółko to liczyło na początku 10-ciu członków. Następnie zostało powiększone przez ks. Proboszcza Stanisława Streicha dnia 19 września 1933 r. Na pierwszem zebraniu mianował ks. Dyrektor prezesem Czesława Sikorskiego, sekretarzem Czesława Andrzejewskiego, a skarbnikiem Antoniego Nawrockiego”. Tak wyglądały początki ministrantów parafii św. Barbary w Luboniu, o czym można przeczytać w Księdze protokółów Kółka Ministrantów w Żabikowie.

19 sierpnia przypadła 90. rocznica istnienia ministrantów parafii św. Barbary w Luboniu. Na Mszy świętej o godz. 18, na sztandarze ministrantów został umieszczony pamiątkowy gwóźdź, a prezes Koła Ministrantów z parafii św. Floriana w Wirach przyznał i wręczył złotą odznakę ministrancką lubońskim ministrantom.

17 września, w Katolickiej Szkole Podstawowej nr 6 w Luboniu odbyło się spotkanie ministrantów. Podczas przeglądu fotografii można było się dowiedzieć, jakie stroje nosili ministranci, jak wyglądał ich sztandar, którzy z nich zostali kapłanami, kto się nimi opiekował, gdzie wyjeżdżali i w jakich rozgrywkach sportowych albo inscenizacjach brali udział, jak zmieniał się wystrój i wyposażenie kościoła… Odnalezienie siebie lub znajomych na fotografiach, czasami w zabawnych pozach czy stroju, wzbudzało emocje wśród zgromadzonych. Było to 90 lat w telegraficznym skrócie – około 250 fotografii. Wszystkich udało się zebrać ponad 6300 (większość przedstawia wydarzenia po 1999 r.). Są one już dostępne pod linkiem – https://bit.ly/90_LAT    posegregowane latami i wydarzeniami. Z wielu lat niestety nie ma żadnej fotografii.

W szkolnej świetlicy można było przejrzeć kroniki i artykuły historyczne oraz eksponaty pośrednio lub bezpośrednio związane ze służbą ministrancką, takie jak: odznaka ministrancka z lat 80. i współczesna, pierwszy Mszał Rzymski na własność parafii z 1932 r., drzwi balustrady komunijnej z 1947 r., fragment kościelnej ławki z imienną rezerwacją miejsc, krzyż procesyjny z lat 70., fragment ołtarza MB Nieustającej Pomocy niewykorzystany podczas odtworzenia ołtarza, laska Marszałka – osoby utrzymującej porządek podczas uroczystości kościelnych, drzewiec i głownia sztandaru Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, wzmacniacz mikrofonowy z mikserem używany do 2001 r., przenośny żłóbek pana kościelnego Romana Krzyżostaniaka, puszki do zbierania ofiary w czasach poprzedniego proboszcza, tabliczka z drzwi Biura parafialnego, krzyż znad wejścia nieistniejących już salek katechetycznych, krzyż wieńczący wieżę kościelną do 2018 r., jarzmo proste od mniejszego dzwonu, odważniki napędzające zegar na wieży, płytki pokrywające podłogę kościoła do 2012 r., klucz do głównych drzwi używany do 2022 r., lampa oświetlająca prezbiterium oraz żarówka rtęciowa z lampy sufitowej używane do 2012 r., atrapy świec ołtarzowych czy ruszty kościelnego pieca.

Na podstawie Księgi protokółów Kółka Ministrantów w Żabikowie opisującej zebrania ministranckie w latach 1933-49 (dostępnej pod linkiem), Kroniki ministranckiej z lat 1959-60 (dostępnej pod linkiem), Zeszytu obecności ministrantów w roku 1988 (dostępnego pod linkiem), kronik parafialnych od 1999 roku do czasów współczesnych oraz fotografii i informacji uzyskanych od ministrantów, ich rodzin i innych ludzi udało się stworzyć spis ministrantów zawierający ponad 500 nazwisk. Niestety, przez wiele lat historia ministrantów nie była zapisywana. A księgi z reguły wymieniają jedynie ministrantów pełniących jakieś funkcje albo zawierają same fotografie bez nazwisk.

Jeśli posiadasz jakieś stare zdjęcia ministrantów (sprzed 1999 r.), wydarzeń lub kościoła św. Barbary w Luboniu, skontaktuj się:  r.wojtyniak@gmail.com

Rafał Wojtyniak

Ministranci z ks. Bogdanem Kończakiem oraz ks. Arkadiuszem Boryczką w roku 1957
fot. zbiory Danieli Kaczmarek
Procesja Bożego Ciała w roku 1972
fot. zbiory parafii św Barbary
Ministranci-kolędnicy z kościelnym Romanem Krzyżostaniakiem
fot. Stefan Krukowski
Obłóczyny ministrantów w roku 2009
fot. Rafał Wojtyniak
50. rocznica konsekracji kościoła św. Barbary w roku 2013
fot. Stefan Krukowski
Wielki Czwartek w roku 2017
fot. Rafał Wojtyniak
90. lecie istnienia ministrantów w roku 2022
fot. Studio Krukowscy-Bisaga

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *