Strona główna / Aktualności / Mural prof. Tomasza Kalitko w FACTORY Poznań

Mural prof. Tomasza Kalitko w FACTORY Poznań

W outlecie FACTORY w podpoznańskim Luboniu powstał wielkoformatowy mural obrazujący codzienne życie mieszkańców. Jego autorem jest lubonianin prof. Tomasz Kalitko – artysta plastyk, muzyk i dziekan na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Podobne prace stworzył już w wielu krajach na świecie. Mural w FACTORY połączy dwa z pozoru odległe światy – galerię sztuki i świątynię zakupów.

Mural przedstawia zwyczajną sobotę w mieście, tworząc opowieść o ludziach, którzy w wolnym czasie poszukują swojego sposobu na jego wykorzystanie. Część z nich uprawia sport, inni grają na instrumentach, jeżdżą na hulajnogach, czy spędzają czas z bliskimi, spacerując i podziwiając otoczenie. Na twarzach postaci widać emocje – radość, śmiech, skupienie i pozytywną energię. To sylwetki ludzi niemal w każdym wieku, w których każdy może odnaleźć siebie. Warto również wspomnieć, że wszystkie postaci przedstawione są na tle najbardziej charakterystycznego miejsca w Poznaniu jakim jest Stary Rynek. Mural został namalowany na parkingu podziemnym centrum. 

Opowieść o zwyczajnym życiu ludzi to efekt formy malarskiej, którą Tomasz Kalitko rozwija w swojej twórczości. Jak podkreśla, ludźmi i miastem zajmuje się od czasu swojego dyplomu magisterskiego, a inspiracji poszukiwał na całym świecie, choć największy wpływ wywarł na nim czas spędzony w Nowym Jorku. 

Mural w FACTORY wpisuje się w koncepcję wychodzenia artystów do przestrzeni publicznych, dając przechodniom, czy w tym przypadku klientom outletu, szansę na chwilę refleksji i obcowania ze sztuką. Podobne prace autorstwa artysty powstały już w przestrzeniach miejskich w Chicago, w Czechach, w hiszpańskiej Granadzie, a w Polsce m.in. w Gorzowie Wielkopolskim i właśnie w Luboniu. Kolejne realizacje planowane są w Nowym Jorku. 

„Ta inicjatywa jest niesamowita, ponieważ poprzez takie działanie FACTORY przybliża dwa odległe światy – galerie sztuki i galerie handlowe. Wydaję mi się, że możliwość doświadczania sztuki podczas obecności w centrum handlowym jest niezwykle cenna dla klientów, bo wielu z nas nie jest stałymi bywalcami galerii sztuki. Wielkie dzięki za taką inicjatywę” – mówi Tomasz Kalitko, twórca muralu, profesor i dziekan na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. „Inspiruje mnie miasto, ludzie w nim oraz narracja. Sposoby budowania narracji. Narracja linearna, szkatułkowa, symultaniczna. Te wszystkie sposoby opowiadania historii wymagają użycia innej formy malarskiej, co za tym idzie głębokiego namysłu. I tak powstawał również mural w FACTORY” – wyjaśnia Tomasz Kalitko.

„Cieszymy się, że kolejny raz mamy okazję współpracy z cenionym artystą, który wprowadza sztukę do przestrzeni komercyjnych outletów FACTORY, a temat jego pracy i forma malarska mają szansę dobrze wpisać się w oczekiwania i wrażliwość naszych klientów w każdym wieku” – mówi Agata Chudzińska, koordynator marketingu w FACTORY Poznań z NEINVER, zarządcy największej sieci outletów w Polsce. „FACTORY to nie tylko miejsce atrakcyjnych marek w dobrych cenach, ale komfortowa przestrzeń zakupów i spędzania wolnego czasu. Jak pokazują nasze badania i doświadczenia naszych klientów, obecność w outlecie jest dla nich źródłem przyjemności, wynikającej zarówno z poszukiwania okazji w salonach naszego centrum, jak i przyjemnych, funkcjonalnych wnętrz, możliwości relaksu i korzystania z szeregu funkcji dodatkowych” – wyjaśnia Agata Chudzińska.

 

Mural autorstwa Tomasza Kalitko w FACTORY zajął powierzchnię około 100 m² i można go oglądać w dowolnej porze otwarcia outletu, od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 21, w soboty 9 – 21, a w niedziele handlowe 9 – 20.

Tekst i foto. NEINVER

Poniżej zamieszczamy link do filmu pokazującego mural w FACTORY przy ul. Dębieckiej w Luboniu z wypowiedzią prof. Tomasza Kalitko:

 FILM POZIOM v3.mp4

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Nieprawdziwe zarzuty jednego z lubońskich KWW – banery w sądzie

Oświadczenie Komitetu Wyborczego Wyborców Forum Obywatelskiego Luboń W związku z wytoczonym przez pana Jakuba Jackowskiego …

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

W piątek 1 marca 2024 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji władze …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *