Od 16 kwietnia 2022 do 15 maja 2022 Straż Miejska podjęła 622 różnego rodzaju działania i interwencje na terenie miasta.
Działania prewencyjne:
- Kontrola miejsc wypoczynku i rekreacji oraz patrole piesze i rowerowe – 82
- Kontrola placów zabaw – 55
- Kontrola ładu i porządku publicznego – 54
- Kontrola przestrzegania Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi (UWTPA) – 78
- Patrole szkolne – 48
- Patrole łączone/Asysty z pracownikami MOPS lub Urzędu Miasta – 22
Działania interwencyjne:
- Interwencje związane ze zwierzętami – 28
- Interwencje drogowe – 83
- Interwencje związane z ochroną środowiska – 61
- Interwencje związane z przestrzeganiem UWTPA oraz zakłócaniem ładu i porządku publicznego – 17
Warto wspomnieć, że na przełomie kwietnia i maja 27 osób ukarano mandatami, natomiast 21 osób pouczono. Prowadzonych jest 16 spraw o wykroczenie, 2 sprawy trafiły do sądu.
Na podstawie danych SM (PAW)
Co zrobić gdy znajdziemy na terenie Lubonia osłabionego, rannego ptaka?
Jeżeli widzisz ptaka, wymagającego pomocy człowieka, nie zabieraj go do domu, zadzwoń do Straży Miejskiej. Zranionego lub chorego ptaka, który wymaga pomocy weterynaryjnej, Straż Miejska dostarczy do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tzw. Azylu Ptasiego.
Ważne wskazówki – jeśli chcesz pomóc to:
- Sprawdź czy nie jest to osobnik młodociany (czyli podlot), który niedawno wyleciał z gniazda. Zostaw ptaka na miejscu, jego rodzice czuwają nad nim.
- Nie zabieraj ze środowiska młodych sów (są pokryte puchem), kosów, drozdów, kawek (mają krótsze ogonki) w obawie, że zostały porzucone przez rodziców. Można ewentualnie je przenieść do znajdujących się w pobliżu gęstych krzewów lub posadzić wyżej na pobliskim drzewie, by nie padły ofiarą wałęsającego się psa lub kota.
- Nie zabieraj do domu dzikich gatunków ptaków i nie karm ich na siłę. Ewentualnie można im podać w miejscu znalezienia wodę do picia. Jeśli jest to pisklę, to można je nakarmić np. jajkiem ugotowanym na twardo. Pisklęta sów i pustułek można nakarmić chudym mięsem (np. drób, wołowina).
Zabierając bez wyraźnego powodu ze środowiska naturalnego dzikie ptaki do domu robimy im nieświadomie krzywdę. Ptaki doskonale radzą sobie w warunkach naturalnych. W związku z tym, ważne jest aby w przypadkach zaistnienia takiej konieczności pomagać zawiadamiając odpowiednie instytucje.
(SM)