Strona główna / Aktualności / Czy Twoim zdaniem bł. E. Bojanowski jest dobrym kandydatem na patrona Lubonia? – wyniki sondażu

Czy Twoim zdaniem bł. E. Bojanowski jest dobrym kandydatem na patrona Lubonia? – wyniki sondażu

Sondaż nawiązuje do postaci założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Od ponad 90 lat w naszym mieście jest jego grób, a po jego beatyfikacji w 1999 r. kaplica, w której jest pochowany, stała się Sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego. Byliśmy ciekawi, jak respondenci odniosą się do kandydatury tego ziemianina, wielkopolskiego organicznika, człowieka renesansu i poety w jednej osobie.

Większość respondentów – 67% – odpowiedziała twierdząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „ Z całą pewnością tak, Luboń potrzebuje godnego patrona”, „Tak, to był dobry człowiek, społecznik i patriota”, „Oczywiście, bł. Edmund Bojanowski zrobił dużo dobrego dla potrzebujących pomocy, zwłaszcza dzieci i młodzieży”, „Myślę, że sobie na to zasłużył dobrymi uczynkami i troską o biednych”, „Są w Luboniu nazwane jego imieniem: plac, szkoła, ławeczka i Sanktuarium, myślę, że jest również odpowiednim kandydatem na patrona naszego miasta”, „Tak, myślę, że trudno o lepszego”, „Uważam, że tak, swoje życie poświęcił na niesienie pomocy duchowej i materialnej drugiemu człowiekowi”, „Znam jego życiorys, myślę, że byłby odpowiednim patronem naszego miasta, którego zwłaszcza w dzisiejszych czasach potrzebujemy”.

Dużo mniejsza grupa respondentów – 25% – nie miała zdania, argumentując swoje wypowiedzi m.in. tak: „Trudno mi odpowiedzieć, bo nie wiem, kto to jest”, „Nie mam zdania, może znalazłby się inny kandydat?”, „Trudno powiedzieć, a czy Luboń musi mieć patrona?”, Nie wiem, musiałabym się dłużej zastanowić”, „Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, bo dopiero od kilku miesięcy mieszkam w Luboniu”, „Nie znam się na polityce – nie mam zdania”.

Najmniejsza grupa respondentów – 8% – odpowiedziała przecząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Uważam, że nie, ale odpowiedź pozostawiam dla siebie”, „Nie, myślę, że znaleźliby się lepsi kandydaci”, „Nie, a dlaczego nie np. Sługa Boży ks. Stanisław Streich?”, „Wolałbym, żeby byli jeszcze inni kandydaci”, „Nie byłoby to zgodne z moim światopoglądem”.

Sondaż przeprowadził i opracował Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

13 komentarzy

 1. czy WY już wszyscy się z pewnymi częściami ciała na łby pozamienialiście???? w czasach gdy KK jest kojarzony z pedofilią, a na świecie są osoby, które godnie mogą być kojarzone z postępem i normalnością, Wy wolicie wywyższać dalej osobę kojarzoną z regresem mentalnym i ludzkim, która nigdy w życiu nie zaznała uczciwej pracy, a instytucji, do której przynależał (mentalnie przynależy) zarzuca się tylko przewały na skale światową, która w dniach ostatnich kryzysów: aborcyjnych, sejmowych, o wojennych, gdzie ludzie cierpią i umierają nie wspominając, dawać jeszcze patronat…..Gdzie wy do ku…nędzy te ankiety robicie????? kto na te pytania odpowiada???? ….Jeśli ma dojść do takiego absurdu jak powołanie, takiego człowieka na patrona: ŻĄDAM REFERENDUM…!!!

  • Co do ww. pytania nie mam zdania.. Ale @Kris, jeśli każda osoba duchowna kojarzy ci się z pedofilia to chyba Ty masz jakiś problem i właśnie Tobie pewne części Ciała się pozamieniały…

  • zgadzam się w 100%
   w obecnej ankiecie by oddać głos trzeba podać PESEL

   tu widać, że urzędnicy UM w Luboniu poradzili się pralki, bo z pewnością nie skorzystali z dobrych praktyk dotyczących używania i podawania danych wrażliwych

 2. Czy nie ma jakiegoś rodowitego lubonianina godnego tego zaszczytnego miana?
  Takiego związanego z naszym miastem sercem i swoim życiem?
  Tak na prawdę, to nikt nie wie kim był Bojanowski. A i jego związek z naszym miastem jest marny, bo
  w żadnej publikacji nie wspomina się o jego pobycie w Luboniu.

  • Najlepszy kandydat, właśnie dlatego ,ze mało znany….i ja przeprowadzając się do Lubonia nie miałam pojęcia jak bliski jest mi Bł. Edmund Bojanowski. Warto moze zapoznać się z Nim zamiast odrazu negować. Tylko mając na względzie dobro ,edukację dzieci można myśleć o przyszłości. Pozdrawiam słonecznie.

   • ale dlaczego na patrona wybierać kogoś powiązanego z instytucją, z która wielu nawet nie chce się utożsamiać, o byciu częścią jego “dziedzictwa (?!?) być…..ja nie chcę być kojarzony z miastem, które promuje jako patrponactwo, instytucję, która nadal nie chce się rozliczyć z pedofilią

 3. Wniosek o patrona dla miasta złożyły siostry Służebniczki ze zgromadzenia związanego z Bojanowskim. W Luboniu mamy już plac Bojanowskiego, sanktuarium, ławeczkę i szkołę jego imienia. Bojanowski w Luboniu nigdy nie był.
  Teraz spoczywają tu jedynie szczątki doczesne, sprowadzone przez zgromadzenie z Jaszkowa.W tym kontekście nie jest to postać związana z Luboniem.
  Nie wyobrażam sobie, żeby taką decyzję miała podjąć Rada Miasta bez szerokiej konsultacji społecznej.Zgadzam się z KRISEM – tylko referendum. Taki sondaż to kompletnie niemiarodajne narzędzie.

 4. Agresja słowna osób niezwiązanych z wiarą w Boga (? Kościołem?) jest BARDZO WYMOWNA. Przez tą agresję – to nie jest dyskusja, rozmowa, dialog z zachowaniem szacunku dla drugiej osoby, to jest “wymiana ciosów”.
  Osoba błogosławionego Edmunda Bojanowskiego jest znana wielu osobom, niektórzy przyjeżdżają tu spoza Lubonia, żeby poznać jego osobę i dzieło, więc twierdzenie, że “nikt nie wie kto to był” jest fałszywe. Może “to Ty” nie wiesz, kto to był?
  Edmund zrobił wiele dla dzieci z obszarów wiejskich, niezależnie od tego, czy się wierzy w Boga i chodzi do Kościoła. Poczytajcie o jego systemie wychowania, jak się – w sumie – poświęcił dzieciom.
  Zaproponujcie jakiegoś kontrkandydata, zamiast ciepać błotem w Kościół, bo może się coś przylepi. Naprawdę, na razie część adwersarzy prezentuje poziom jaskini (Kris).

  • Co Edmund zrobił dla Lubonia? Dziwnym trafem komentarze pod artykułem nie potwierdzają ankiety. Czyżby była zrobiona po mszy pod kościołem. Mamy bardziej zasłużonych świeckich mieszkańców np. Cieszkowski. Gdzie tu obiektywizm. Ps. W ankiecie brakuje informacji na temat badanej grupy respondentów.

 5. Ankieta jest tendencyjna.
  Dodatkowo obraża moje uczucia religijne. W Luboniu narzuca się jedno tylko wyznanie.
  Można na siłę forsować takich patronów i tak to nie pomoże upadającemu już koscolowi, który upada pod swoimi grzechami.

 6. Bojanowski nigdy nie był mieszkańcem Lubonia, prawdopodobnie nigdy nie był w naszym mieście. Spokojnie można powołać na patrona: Regana, Piłsudskiego czy Witosa, którzy może mniej kontrowersyjni. Na początku lat 60-tych ub.w. jako młody mieszkaniec wtedy Żabikowa, przypominam sobie, że sprawa kanonizacji Bojanowskiego już była dyskutowana ale ówczesny Papież nie dał zgody. Powodem były zarzuty o pedofilię, później sprawa ucichła i już o niej nie słyszałem. Może spece od historii, różni bajkopisarze zamiast górnolotnych słów wychwalających zalety Bojanowskiego wyjaśnią ten epizod o co wtedy chodziło. Jestem bardzo ciekawy i chłonny informacji nie sensacyjnych ale prawdziwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *