Strona główna / Aktualności / Czy Twoim zdaniem w Polsce powinny być budowane polskie elektrownie jądrowe? – wyniki sondażu

Czy Twoim zdaniem w Polsce powinny być budowane polskie elektrownie jądrowe? – wyniki sondażu

Sondaż nawiązuje do podpisanego pod koniec października listu intencyjnego spółki Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) z koreańskim koncernem energetycznym KHNP. Dotyczy on opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie – dzielnicy Konina. Byliśmy ciekawi, jak respondenci do tej kwestii się odniosą?

Większość respondentów – 53% – odpowiedziała twierdząco.

Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Tak, to jest dobry pomysł”, „Oczywiście prąd jest nam potrzebny”, „Jasne i tak jesteśmy o 30 lat spóźnieni”, „Tak, ale pod warunkiem, że będą w 100% bezpieczne”, „Oczywiście, już dawno powinniśmy je mieć”, „Moim zdaniem tak, wszyscy wokół już je mają”, „Myślę, że tak, już dawno miała powstać w Żarnowcu”, „Dla mnie to oczywiste – jeżeli mamy się rozwijać”, „Tak, niestety, obawiam się, że mogę tego nie doczekać”, „Tak, ale zależy gdzie?”, „Jeżeli nasza – polska, to tak”, „Tak, wystarczy spojrzeć na kraje bardziej od nas rozwinięte”, „Niewątpliwie przyczyni się to do uzyskania przez Polskę niezależności energetycznej”.

Mniejsza grupa respondentów – 32% – nie miała zdania, argumentując swoje wypowiedzi m.in. tak: „Nie jestem pewna czy to jest zdrowe?”, „Nie znam się na tyle, żeby do tego się odnieść”, „Nie mam zdania, od tego są fachowcy”, „Nie odpowiem ani tak, ani nie – po prostu nie zastanawiałam się nad tym”, „Nie interesuję się tym, od tego jest rząd”, „Są plusy i minusy, nie mam wyrobionego zdania na ten temat”, „Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, nie jestem ekspertem”, „I tak i nie, ale nie mnie to rozsądzić”.

Najmniejsza grupa respondentów – 15% – odpowiedziała przecząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Nie, ja jestem za elektrowniami wiatrowymi”, „Absolutnie nie, najlepszym dowodem jest katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 r., ludzkość do dziś odczuwa jej skutki”, „Nie, ja jestem zwolenniczką energii wiatrowej”, „Nie, ponieważ uważam, że są nieprzyjazne środowisku”, „Nie ze względu na możliwość nastąpienia awarii”, „Oczywiście, że nie. Zamiast elektrowni jądrowych powinny powstawać morskie farmy wiatrowe na Bałtyku”, „Niektóre kraje już od tego odchodzą, szukając innych źródeł energii”.

Sondaż przeprowadził i opracował Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *