Strona główna / Aktualności / Luboński turniej ma imię Kazimierza Górskiego

Luboński turniej ma imię Kazimierza Górskiego

Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Kierownika Obiektów Sportowych – Marka Giese i wsparciu tej inicjatywy przez Prezesa LOSiR-u – Michała Kosińskiego, od soboty, 18 grudnia, cykliczne Turnieje Luboń Cup noszą imię Kazimierza Górskiego – Trenera Tysiąclecia. W rozegranym tego dnia turnieju rocznika 2011 triumfowali młodzi piłkarze Unii Swarzędz.

Ostatni w tym roku turniej Luboń Cup miał szczególny charakter. Dzięki staraniom Zarządu LOSIR-u oraz organizatorów Luboń Cup, nawiązano współpracę z Fundacją im. Kazimierza Górskiego oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Zaowocowała ona przyznaniem lubońskim turniejom imienia Trenera Tysiąclecia – Kazimierza Górskiego. Głównym akcentem oficjalnych uroczystości było otwarcie na terenie hali LOSIR wystawy poświęconej wybitnemu trenerowi. Wystawę otworzył Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki – Sławomir Majcher, który zwracając się do młodych piłkarzy oraz ich trenerów zaapelował o zapoznanie się z tym co było najlepsze w historii polskiej piłki nożnej i życzył młodym adeptom futbolu sportowych osiągnięć jakie były udziałem „Orłów Górskiego”.

W uroczystości uczestniczył Piotr Mowlik – bramkarz ROW Rybnik, Legii Warszawa i Lecha Poznań, reprezentant Polski, medalista Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. Anegdotom i wspomnieniom o Panu Kazimierzu nie było końca. Gości i zawodników powitała Burmistrz – Małgorzata Machalska, a Prezes LOSIR – Michał Kosiński serdecznie podziękował Markowi Giese za 12 lat pracy przy organizacji Luboń Cup, której ukoronowaniem jest nadanie temu wydarzeniu imienia Kazimierza Górskiego. Jednym z gości był Radny Powiatowy – Zbigniew Jankowski. Starostwo Powiatowe jest Partnerem Turnieju, wspiera jego organizację i zapewnia nagrody dla uczestników. Gościem była również Wiceburmistrz – Dorota Franek, która jest wiernym kibicem lubońskich sportowców. Klub Stella, który na początku roku będzie obchodził 100-lecie istnienia reprezentowali Szymon Dorna – Prezes Klubu i Wiceprezes Robert Twardowski. Prezes Szkoły Futbolu występował w podwójnej roli – trenera grającego w Luboń Cup zespołu i jednego w współorganizatorów.

Kulminacyjnym wydarzeniem sportowym towarzyszącym turniejowi był pokaz żonglerki i tricków piłkarskich w wykonaniu posiadacza wielu rekordów z Księgi Guinnessa w tej dziedzinie Janusza Chomontka. Pan Janusz zaprosił do spróbowania sił w posługiwaniu się piłką uczestników turnieju, którzy z zapartym tchem oglądali magiczne sztuczki jakie wykonywał z piłką. Barwne wspomnienia, świetna sportowa forma i dobry kontakt z młodzieżą pana Janusza były wspaniałym sportowym elementem uroczystości.

Przebieg turnieju

Młodzi piłkarze pokazali wysokie umiejętności i zaangażowanie w grę. Działo się dużo: wyrównane mecze, wiele pięknych bramek, skuteczne interwencje bramkarzy, bardzo sportowa postawa zawodników.

Po meczach w fazie grupowej zespoły rywalizowały w Lidze Europy oraz Lidze Mistrzów. Do ostatnich minut turnieju toczyła się walka o miejsca w fazie Ligi Mistrzów. Najlepszym zespołem turnieju okazała się Unia Swarzędz (trener Tomasz Klepacz). Drugie miejsce zajął Promień Żary (trener Marek Łotocki), trzecie Arkonia Szczecin (trener Tomasz Brzozowski), natomiast czwartą lokatę zdobył zespół Szkoły Futbolu Luboń (trener Leszek Balcerek).

Triumfatorem Ligi Europy została drużyna Avii Kamionki (trener Tomasz Gendera). Kolejne lokaty zajęły zespoły Astry Krotoszyn (trener Łukasz Baran), Avii Kamionki II (trener Tomasz Gendera), MUKS Szok Bojanowo (trener Szymon Dudziak), Akademia Piotra Reissa Szczepankowo (trener Wojciech Kozłowski) i Zbąszyniecka Akademia Piłkarska (trener Damian Hoffmann).

Najlepszymi strzelcami okazali się Borys Gendera (Avia I Kamionki) i jego kolega klubowy grający w Avii II Oliwier Kołt. Zdobyli po 8 bramek. Najlepszym bramkarzem uznano Filipa Schulza z Szkoły Futbolu, natomiast najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Nikodem Lesiński z Unii Swarzędz.

Do najlepszej piątki zawodów nominowali zostali bramkarz Maksymilian Wujek (MUKS Szok Bojanowo) oraz zawodnicy z pola Jan Żądło i Nikodem Bis (Arkonia Szczecin) oraz Michał Macierzyński (Promień Żary) i Antonii Serafiniak (Astra Krotoszyn).

Kolejne turnieje Luboń Cup im. Kazimierza Górskiego już w przyszłym roku. W sobote, 8 stycznia zagrają zespoły z rocznika 2010, natomiast tydzień później,15 stycznia rywalizować będą zespoły z rocznika 2009.

LOSiR zaprasza do zwiedzania Wystawy Kazimierz Górski Trener Tysiąclecia, która do września przyszłego roku będzie eksponowana w hali przy ulicy Kołłątaja (szerzej czytaj w styczniowym, papierowym wydaniu „GL”).

WYNIKI TURNIEJU

Marek Giese i Paweł Wolniewicz

foto: Paweł Wolniewicz

 

Poniżej fotografie z 1993 r. ze zbiorów Władysława Szczepaniaka. Kazimierz Górski jako ówczesny Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, przyjechał do naszego miasta jako gość honorowy i uświetnił swoją obecnością jubileusz 50-lecia Lubońskiego Klubu Sportowego (LKS)

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *