Strona główna / Aktualności / Piłka nożna – przegląd Władysława Szczepaniaka

Piłka nożna – przegląd Władysława Szczepaniaka

Zawodnicy UKS Jedynka Luboń zagrali pod Wawelem

W dniach 15-17 października 2021 roku drużyna orlików UKS Jedynki Luboń trenera Przemysława Plewy wykorzystała przerwę w rozgrywkach ligowych WZPN i zagrała w Krakowie w turnieju Kuźnia Mistrzów 2021.

Turniej rozgrywany był na obiektach KS Bronowinki Kraków, a udział w turnieju wzięło 12 drużyn z województw: małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i drużyna z Lubonia czyli wielkopolskiego. Zmagania turniejowe trwały dwa dni sobota-niedziela, a zawodnicy każdego dnia mieli do rozegrania po 5-6 meczy czyli łącznie po 120 minut gry, turniej rozgrywany był w systemie każdy z każdym, więc każda drużyna miała do rozegrania 11 spotkań.

Oprócz udziału w turnieju i możliwości rywalizacji z rówieśnikami z innych części naszego kraju zawodnicy z Lubonia przez trzy dni pobytu w Krakowie mogli zwiedzić kilka ciekawych miejsc tej dawnej stolicy Polski jak: Wawel, krakowski Rynek Główny z Kościołem Mariacki oraz Sukiennicami, przeszli się ulicą Franciszkańską ze słynnym Oknem Papieskim, a także odwiedzili podwawelskiego smoka, który od czasu do czasu zionie prawdziwym ogniem. Zawodnicy odwiedzili również krakowski Park Wodny, który był atrakcją i nagrodą po pierwszym dniu zmagań na boisku.

Jak powiedział nam trener drużyny UKS-u Przemysław Plewa – „Wyjazd na taki turniej to dla moich zawodników nie tylko rywalizacja podczas turnieju i zdobywanie nowych doświadczeń boiskowych, to również integracja w drużynie, nauka samodzielności, poznanie nowych kolegów z innych drużyn z różnych regionów naszego kraju, gdzie być może ktoś z nich w przyszłości będzie reprezentantem Polski lub będzie grał w jednym z ekstraklasowych klubów”. Jak podkreślił trener – „sam pobyt w Krakowie to również dla tych niespełna 10-latków duża atrakcja, wielu z nich pierwszy raz wyjechało na taki turniej z dala od rodziców, a przy okazji mogli zwiedzić dawną stolicę Polski, zobaczyć Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Sukiennice, Kościół Mariacki, który znają tylko z radiowego hejnału, czy zrobić sobie wspólne zdjęcie pod Oknem Papieskim, była też okazja zobaczyć stadion Wisły i Cracovii. Myślę, że każdy z tych chłopców przeżył niesamowitą przygodę i zdobył ciekawe doświadczenia zarówno uczestnicząc w fajnie zorganizowanym turnieju, jak również spędzając czas razem z drużyną w takim wyjątkowym mieście, jakim jest Kraków. To także działa w drugą stronę dla dobra Lubonia, bo dzięki kontaktom z trenerami można zapraszać te drużyny na turnieje organizowane w Luboniu przez UKS czy LOSiR, co na pewno podniesie rangę takich turniejów, a przy okazji wypromuje miasto. Chciałbym podziękować moim chłopcom za walkę i pokazanie się z jak najlepszej strony zarówno sportowej jak i koleżeńskiej, wiemy nad czym musimy jeszcze popracować w porównaniu z drużynami z południa Polski. Uważam też, że jak na tak mały klub, jakim jest UKS Jedynka Luboń, to z tego turnieju możemy być zadowoleni, a do naszych rozgrywek WZPN wrócimy bogatsi o nowe doświadczania”.

Po dwudniowych zmaganiach, pełnych piłkarskich emocji zawodnicy UKS Jedynki Luboń uplasowali się w połowie stawki zajmując 6. miejsce. Warto podkreślić, że do czołowej trójki zabrakło bardzo niewiele, bo tylko 3 punkty czyli jednego zwycięstwa, a mecz z triumfatorem całego turnieju czyli Stalą Rzeszów zakończył się porażką 2:3, a zawodnicy z Rzeszowa w ostatnich minutach przechylili szalę zwycięstwa w tym meczu po rzucie karnym.

Zawodników UKS-u do końca listopada czekają jeszcze rozgrywki WZPN-u, później w grudniu zaplanowane są dwa turnieje halowe z czego jeden to LOSiR CUP w Luboniu, natomiast w przyszłym roku kolejny dwudniowy wyjazd na turniej, tym razem na Pomorze i jak co roku tygodniowy zimowy obóz sportowy.

Cały czas trwają nabory do drużyn, które trenują w UKS Jedynka Luboń w rocznikach: Orlik – 2011/2012, Żak – 2013/2014 i Skrzat – 2015/2016/2017.

(Władysław Szczepaniak)

Orliki UKS jedynki w Krakowie, stoją od lewej: trener Przemysław Plewa, Arsenij Mihalenka, Szymon Stachowicz, Mateusz Lutomski, Marcin Dominiak, Leo Joniec, Marcel Wachowiak. Klęczą od lewej: Filip Czaplewski, Filip Osiecki, Dawid Postek, Bruno Stachowicz, Dawid Janczarek 
fot. Zb. UKS Jedynka

 

Sukces juniorów U17 SF Luboń

Juniorzy ze Szkoły Futbolu Luboń wygrali ligę wojewódzką! Wielkie gratulacje należą się wszystkim zawodnikom, trenerom Leszkowi Balcerkowi i Kamilowi Koleckiemu. Niewątpliwie jest to ogromny sukces tego zespołu, który w tym sezonie był rewelacją rozgrywek. Nagrodą jest udział w barażach o awans do Centralnej Ligi Juniorów! W niedzielę, 14 listopada w Luboniu przy licznie zebranej publiczności (ok. 300 osób) odbył się pierwszy mecz barażowy, a przeciwnikiem była drużyna KKS Kalisz. Przed rozpoczęciem tego spotkania odbyła się miła uroczystość, w czasie której wice Burmistrz Lubonia Dorota Franek wręczyła zespołowi SF Luboń za wygraną ligę wojewódzką okazały puchar. Sam mecz dostarczył wszystkim wiele emocji. Ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Bramkę dla SF Luboń zdobył Jakub Krawczyk.

(Władysław Szczepaniak)

Drużyna juniorów U17 SF Luboń, stoją od lewej: II trener Kamil Kolecki, Jakub Krawczyk, Kacper Grabowski, Michał Krawczyk, Marek Ignaczak, Oskar Nowicki, Kamil Smoczyk, Dominik Lewicki, Krystian Sikora, Maciej Ratajczak, Paweł Birecki, trener Leszek Balcerek. Klęczą od lewej: Aleks Kupiecki, Tomasz Jeziorny, Mikołaj Konik, Wiktor Pilewski, Tymoteusz Barwiński, Marcin Lisek, Paweł Kaczmarek. Na zdjęciu brakuje Karola Plenzlera 
fot. Władysław Szczepaniak
Sytuacja podbramkowa w meczu SF Luboń z KKS Kalisz  
fot. Władysław Szczepaniak

 

Przerwany mecz!

W środę, 17 listopada w meczu rewanżowym, który został rozegrany w Kaliszu lubonianie do przerwy remisowali 1:1. Bramkę dla SF Luboń zdobył Kacper Grabowski. Od 60 minuty gospodarze prowadzili 2:1 po rzucie karnym podyktowanym przez arbitra. W 74. minucie sędzia przerwał mecz z powodu jednego zawodnika z SF Luboń, który miał znieważyć arbitra. Z konsekwencjami tego zdarzenia musimy poczekać na decyzję Wydziału Dyscypliny i Orzeczeń Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Wynik zapewne zostanie zweryfikowany jako walkower 3:0 dla KKS Kalisz.

 

Komunikat Wydziału Dyscypliny Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej

Orzeczenia dyscyplinarne z dnia 18 listopada 2021 wymierzone kary indywidualne-zawodnicy. Krystian S. SF Luboń KKS 1925 Kalisz – SF Luboń woj. B1 jun. mł. otrzymał karę 8 miesięcy dyskwalifikacji.

(Władysław Szczepaniak)

 

Luboń, dnia 18 listopada 2021 roku

STANOWISKO KLUBU WOBEC WYDARZEŃ, JAKIE MIAŁY MIEJSCE PODCZAS MECZU BARAŻOWEGO O AWANS DO CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW

KKS KALISZ – SZKOŁA FUTBOLU LUBOŃ

Działając w imieniu Stowarzyszenia Szkoła Futbolu Luboń, w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce podczas meczu rozgrywanego w dniu 17 listopada 2021 roku w Kaliszu, pragnę wyrazić szczery żal i ubolewanie. Spotkanie, które miało być piłkarskim świętem i zwieńczeniem wysiłków naszych chłopców, zakończyło się wydarzeniami, na które nie ma miejsca w piłce nożnej i które jako klub potępiamy. Chcielibyśmy jednak sprostować krążące w mediach doniesienia tak, by opinia publiczna mogła poznać faktyczny przebieg wydarzeń.

Zdecydowanie zachowanie klasyfikowane jako naruszenie nietykalności cielesnej arbitra przez naszego zawodnika jest czynem nagannym. Mówimy jako klub, jednym głosem NIE tego typu zachowaniom. Bezpośrednio po zakończeniu meczu, przeprowadziliśmy rozmowę z graczem, który wyraża skruchę i ma świadomość, że jego zachowanie było niewłaściwe. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że wbrew doniesieniom medialnym nie doszło do uderzenia sędziego. Klub jest w posiadaniu materiału video, na którym wyraźnie widać, jak nasz zawodnik po wykluczeniu go z gry otwartą dłonią odpycha arbitra, ale nie uderza go. W imieniu zarządu klubu oraz samego zawodnika, w pierwszym rzędzie skierowano przeprosiny właśnie do arbitra spotkania.

W prasie można również przeczytać nieprawdziwe informacje o tym, jakoby zawodnicy naszego klubu zniszczyli drzwi w szatni. Chłopcy opuścili szatnię, pozostawiając ją bez żadnych uszkodzeń. Szkoła Futbolu Luboń od swojego założenia wielką wagę przykłada do aspektów wychowawczych, propagując wychowanie przez sport. Trenerzy w czasie zajęć starają się przekazywać swoim podopiecznym uniwersalne wartości w myśl maksymy: „Najpierw wychowaj człowieka, a dopiero później piłkarza”. Stąd udział zawodników Szkoły Futbolu w wielu akcjach, w tym między innymi #szacunekdlaarbitra. Właśnie dlatego wydarzenia z Kalisza napawają nas smutkiem i żalem. To, na co szczególnie chcemy zwrócić uwagę to fakt, że szesnastoletni piłkarz działał pod wpływem silnych emocji, eskalowanych przez kibiców gospodarzy, którzy przez całe spotkanie pod adresem zawodników Szkoły Futbolu wykrzykiwali obraźliwe sformułowania. Skandaliczne było zachowanie kibiców, jak również poziom organizacji meczu (brak zabezpieczenia wejścia i zejścia na boisko). Prowokacyjne zachowania zawodników gospodarzy umykały uwadze prowadzącego te zawody arbitra, niemniej jednak na nagraniu widać dwóch graczy gospodarzy, naruszających nietykalność naszego zawodnika. Na prowokacje te on nie zareagował. Wymienione okoliczności wskazują, że młody zawodnik działał pod wpływem emocji. Jego zachowanie było naganne, ale okoliczności spotkania miały na nie zdecydowany wpływ. Jako klub skierowaliśmy pismo do Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej z prośbą o ustosunkowanie się do naszych merytorycznych wątpliwości, zarówno co do organizacji zawodów, jak i samego ich przebiegu. Chcę również podkreślić, że tych dwóch spraw nie należy ze sobą łączyć. Choć poziom arbitrażu budzi nasze wątpliwości, nie powinno to być nigdy usprawiedliwieniem zachowania naszego zawodnika podczas meczu.

W związku z wczorajszym zdarzeniem przepraszam wszystkich za zaistniałą sytuację. Deklaruję też, że jako klub dalej będziemy dokładać wszelkich starań, aby nasi zawodnicy prezentowali najwyższy poziom zarówno w czasie gry jak i wszelkich innych zachowań, jakie mają miejsce na boisku. Chcieliśmy jednak móc przedstawić okoliczności, które miały wpływ na zachowanie naszego zawodnika.

Za Zarząd Klubu

Mikołaj Kłodziński

 

V liga

W środę, 20 października zespół Stelli Luboń podejmował u siebie wice lidera Płomień Przyprostynię. Mecz rozpoczął się bardzo dobrze dla gości, którzy szybko zdobyli prowadzenie, ale krótko trwała ich radość, ponieważ od razu była riposta gospodarzy i po bramce Oresta Slobodiana było 1:1. Niestety jeszcze do przerwy zawodnicy z Przyprostyni dwukrotnie umieścili piłkę w siatce Stelli i na przerwę schodzili z prowadzeniem 3:1. W ten sposób wszyscy kibice zastanawiali się, jakim rezultatem zakończy się ten pojedynek. Druga odsłona to zupełnie inny obraz tego spotkania. Nie wiadomo co w przerwie w szatni powiedział zawodnikom gospodarzy trener Sebastian Kleiber, ponieważ zespół Stelli wyszedł bardziej zmotywowany i od razu przeszli do groźnych ataków i wkrótce po jednej z akcji ponownie Orest Slobodian zdobył kontaktową bramkę na 2:3. Od tego momentu na płycie boiska już tylko dominowali zawodnicy Stelli. Pod koniec spotkania, zwieńczając wspaniałą grę Marcin Maliński strzelił bramkę, doprowadzając do remisu na 3:3. Jeden i to jaki cenny punkt zdobyty z wice liderem pozostaje w Luboniu. Czyżby był to bardzo dobry prognostyk na przyszłość tego odmłodzonego zespołu? W sobotę, 6 listopada niestety lubonianie przegrali na wyjeździe z czołową drużyną Vitcovią Witkowo 0:3. W sobotę, 13 listopada w bardzo ważnym spotkaniu rezerwy Stelli pokonały u siebie Orkan Konarzewo 4:2. Zespół Orkanu obecnie znajduje się na ostatnim miejscu w tabeli. Bramki zdobyli: Adam Michalak 2, Marcin Maliński 1, Andrii Pryhoda 1. W niedzielę, 21 listopada Stella przegrała na wyjeździe z Gromem Plewiska 3:2. Obie bramki zdobył Adam Michalak.

(Władysław Szczepaniak)

Sytuacja podbramkowa w meczu Stelli z Promieniem Przyprostynia  
fot. Władysław Szczepaniak
Tak wpadła bramka zdobyta przez zespół Orkanu Konarzewo w meczu ze Stellą  
fot. Władysław Szczepaniak

 

V liga Red Box 2021/2022 grupa wielkopolska II

 1. Lipno Stęszew                          14        39          42:6
 2. Meblorz Swarzędz                   14        34          44:24
 3. Vitcovia Witkowo                     14        29          18:5
 4. Piast Kobylnica                         14        27          37:18
 5. Orkan Chorzemin                     14        26          30:22
 6. Płomień Przyprostynia             14        25          35:36
 7. Nasza Dyskobolia Grodzisk      14        24          26:15
 8. Grom Plewiska                          14        21          34:25
 9. 1922 Lechia Kostrzyn                14        21          21:22
 10. GKS Dopiewo                          14        17          25:25
 11. Pelikan Niechanowo                14       16          17:34
 12. Polonus Kazimierz Biskupi       14       15          16:31
 13. Czarni Czerniejewo                  14       11          22:40
 14. Polanin Strzałkowo                   14      10          20:35
 15. Stella Luboń                           14        7           14:40
 16. Orkan Konarzewo                     14        2          13:36

(Władysław Szczepaniak)

 

A klasa

W niedzielę, 31 października zespół LKS-u przegrał zdecydowanie na wyjeździe ze Szturmem Junikowo Poznań 1:4. Jedyną bramkę dla LKS-u zdobył Maciej Trojanowski. W sobotę, 6 listopada lubonianie zremisowali 1:1 z Wartą Pyzdry. Bramkę na wagę jednego punktu zdobył Kacper Kowalski. W niedzielę, 21 listopada, w ostatnim meczu lubonianie podejmowali u siebie sąsiada zza miedzy Las Puszczykowo. Bardzo udanie zakończył LKS sezon jesienny pokonując gości 4:0. Bramki zdobyli: Radosław Kaszuba 2, Mateusz Porzucek 1, Marcin Biernacki 1. Należy zaznaczyć, że w tym meczu nastąpił kolejny debiut ligowy 16-letniego juniora – tym razem Krzysztofa Winkiela.

Podsumowanie rundy jesiennej: Luboński KS zakończył swoje rozgrywki na 9 miejscu. W rozegranych 11 meczach zdobyli 12 punktów, odniósł 3 zwycięstwa, uzyskał 3 remisy i przegrał 5 meczy. Jego zawodnicy zdobyli 16 bramek tracąc 23. Bramki strzelali: Radosław Kaszuba 4, Kacper Kowalski 2, Maciej Trojanowski 2, Fabian Wosiek 1, Maciej Kopiec 1, Krystian Nowicki 1, Adrian Patulski 1, Mateusz Jaś 1, Maciej Jankowski 1, Marcin Biernacki 1, Mateusz Porzucek 1.

(Władysław Szczepaniak)

 

Klasa A Proton 2021 /2022 grupa wielkopolska IV

Tabela końcowa po rundzie jesiennej 2021.

 1. Szturm Junikowo Poznań          11     24      38:12
 2. Pogoń Książ Wielkopolski         11      23      34:15
 3. KSGB Manieczki                        11      22       28:22
 4. KS Fałkowo                                11     20       23:17
 5. Warta Pyzdry                             11     19       30:12
 6. WKS Owieczki                            11     15       18:19
 7. Piast Łubowo                             11      13       14:19
 8. Maratończyk Brzeźno                11      13       14:27
 9. Luboński KS                          11      12       16:23
 10. Orlik Miłosław                           11      10       20:28
 11. Koziołek Poznań                        11        6         8:25
 12. Las Puszczykowo                       11        4         9:25

(Władysław Szczepaniak)

 

B klasa

W sobotę, 30 października SF Luboń w meczu wyjazdowym zdecydowanie pokonał Złoci II Złotkowo 7:2. Całe spotkanie toczyło się pod dyktando lubonian stąd się wzięło takie wyraźne zwycięstwo. Łupem bramkowym podzielili się Filip Bąkowski 2, Bartosz Grasza 2, Adam Polechoński 1, Filip Krenz 1, Jędrzej Nowak 1. W niedzielę, 7 listopada w meczu na szczycie SF Luboń przegrał u siebie 0:3 z Jadwiżańskim KS-em Poznań. Bohaterem w tym meczu okazał się bramkarz gości który praktycznie zatrzymał zespół SF broniąc doskonale swojej „świątyni”, gdzie zawsze wychodził z najtrudniejszych sytuacji obronną ręką. W niedzielę, 14 listopada SF Luboń pokonała na wyjeździe Arkę Kiekrz 3:0. Bramki zdobyli: Bartosz Grasza, Aleksander Serek, Adam Polechoński. W ostatnim meczu w rundzie jesiennej SF Luboń pokonał Przemysława II Poznań 3:1. Bramki zdobyli: Jędrzej Nowak, Aleksander Serek, Filip Bąkowski.

Podsumowanie rundy jesiennej: SF Luboń zakończył swoje rozgrywki na 2 miejscu. W rozegranych 12 meczach zdobyli 28 punktów, odniósł 9 zwycięstw, uzyskał 1 remis i przegrał 2 mecze. Jego zawodnicy zdobyli 43 bramki tracąc 22. Bramki zdobywali: Filip Bąkowski 8, Bartosz Grasza 6, Adam Polechoński 6, Jakub Smura 4, Bartosz Kasperczak 3, Jędrzej Nowak 3, Kacper Bartoszak 3, Aleksander Serek 3, Jakub Krupkowski 2, Kacper Matysiak 1, Kasper Zoran 1, Konrad Borysow 1, Kasper Sobieralski 1, Filip Krenz 1.

(Władysław Szczepaniak)

Jedna z akcji meczu SF Luboń z Jadwiżańkim KS-em Poznań  
fot. Władysław Szczepaniak

 

Druga nasza drużyna rezerwy Stelli Luboń która występuje również w B klasie 3 października zremisowała na wyjeździe z v-ce liderem grupy Jadwiżańskim KS Poznań 0:0. W ostatnich spotkaniach rundy jesiennej 7 listopada lubonianie na własnym boisku zostały rozgromione poprzez Arkę Kiekrz 8:1. Jedyną bramkę dla Stelli zdobył Szymon Kalinowski.

14 listopada rezerwy Stelli przegrały na wyjeździe z Przemysławem II Poznań 0:1. 21 listopada Stellowcy podejmowali u siebie ostatni zespół w tabeli Pluton Przeźmierowo. Spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem lubonian 4:0. Bramki zdobyli: Szymon Kalinowski 2, Filip Wochna 1, Kacper Jankowski 1.

Podsumowanie rundy jesiennej:

Rezerwy Stelli Luboń zakończyły swoje rozgrywki na 10 miejscu. W rozegranych 12 meczach zdobyli 13 punktów, odniosły 4 zwycięstwa, uzyskali 1 remis i przegrali 7 meczy. Zdobyli 24 bramki tracąc 23. Bramki strzelali: Szymon Kalinowski 8, Filip Wochna 3, Kacper Jankowski 2, Marcin Maliński 1, Robert Majkowski 1, Jakub Wawrocki 1, Adrian Woźny 1, Jan Schumacher 1, Bartosz Antkowiak 1, Patryk Perkowski 1, Adrian Wojtysiak 1, Grzegorz Koziatek 1, Mateusz Kluczyński 1 plus jedna samobójcza.

(Władysław Szczepaniak)

 

Klasa B 2021/2022 grupa wielkopolska IV

Tabela końcowa po rundzie jesiennej 2021

 1. Okoń Sapowice                          12        32           42:13
 2. SF Luboń                                   12        28           43:22
 3. Jadwiżański KS Poznań             12        25           23:11
 4. KS Uchorowo                               12        21           25:24
 5. Orły Plewiska                               12        21           23:21
 6. Przemysław II Poznań               12        20           37:22
 7. Arka Kiekrz                                   12        18          31:39
 8. Orkan II Konarzewo                   12        18          28:26
 9. AP Dębiec Poznań                      12        13          23:39
 10. Stella II Luboń                        12        13          24:23
 11. Odlew Poznań                             12          8          19:28
 12. Złoci II Złotkowo                         12          7           27:36
 13. Pluton Przeźmierowo                  12          4          13:54

(Władysław Szczepaniak)

 

Władysław Szczepaniak

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *