Strona główna / Aktualności / Forta VIIa na IX Dniach Twierdzy Poznań

Forta VIIa na IX Dniach Twierdzy Poznań

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia serdecznie zaprasza w dniach 29-30 sierpnia na zwiedzanie fortu VIIa na Marcelinie w ramach IX Dni Twierdzy Poznań koordynowanych przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

Fort pośredni VIIa (Strotha, Zielińskiego) został zbudowany w latach około 1887-1890 w drugim etapie modernizacji poznańskiej twierdzy. Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku był to tajny obiekt, gdyż funkcjonował w nim Zapasowy Węzeł Łączności Dowództwa Wojsk Lotniczych o kryptonimie „Koliber”. Obecnie planowana jest jego całkowita przebudowa na centrum kulturalne.

Okazja zobaczenia fortu będzie dość wyjątkowa, gdyż wcześniej prywatny obiekt był pokazywany w swojej historii jedynie czterokrotnie w trakcie naszych Fortecznych Weekendów w roku 2009 i 2013 oraz na Dniach Twierdzy w roku 2019 i 2020. Zwiedzanie odbędzie się w limitowanych grupach, planowane są też prelekcje oraz spotkania z autorami książek. Nie zabraknie też rekonstruktorów w historycznych mundurach i strojach z okresu świetności dzieła. Nasze przedsięwzięcie wspiera Urząd Miasta Poznań. Szczegółowe informacje będzie można wkrótce znaleźć na portalu „Gazety Lubońskiej”.

Przemysław Maćkowiak

Prezes TMML

Rekonstruktorzy przed elewacją koszar szyjowych fortu VIIa na poznańskim Marcelinie
fot. Invidia Me
Rekonstruktorzy przed elewacją koszar szyjowych fortu VIIa na poznańskim Marcelinie
fot. Sławomir Wąchała.

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Powiew zimy

W ostatni weekend listopada w naszym mieście powiało zimą.

Jubileusz firmy Balony Luboń. Konkurs dla Czytelników GL.

Już od 10 lat państwo Marzena i Arkadiusz z powodzeniem prowadzą firmę Balony Luboń przy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *