Już po raz dziewiąty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Studio Trakcja w Luboniu, przyciągając tłumy mieszkańców na moc atrakcji przygotowanych przez Fundację Kultura Trakcja i jej przyjaciół.
Tegoroczny finał, będący częścią 33. edycji WOŚP, rozpoczął się już w sobotę od niezwykle inspirującego minifestiwalu podróżniczego, przebiegającego pod hasłem: „Mamy serce do gór: przez Himalaje w cztery dekady”. Spotkania z Jakubem Isańskim, Andrzejem Furmanowskim i Krzysztofem Wesołowskim pozwoliły zgromadzonym przenieść się w świat górskich wypraw i poczuć emocje towarzyszące wspinaczce. Uczestnicy wydarzenia z zaciekawieniem słuchali opowieści o tym, jak wyglądały tego typu podróże 44 lata temu, a jak wyglądają one teraz.
Niedzielny finał rozpoczął się artystycznie, warsztatami z tureckiego marblingu, podczas których uczestnicy stworzyli zachwycające, kolorowe dzieła, bawiąc się barwami i techniką zdobienia papieru. Niedługo potem scena Studio Trakcja zamieniła się w kolejną przestrzeń pełną kreatywności i zabawy. Goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach kolażowych prowadzonych przez Dominikę, a te przyciągnęły wielbicieli sztuki wizualnej. Równocześnie na miejscu odbywał się emocjonujący pokaz sportowy Frame Running, skierowany do osób z niepełnosprawnościami. Naszą scenę opanowały także muzyczne dźwięki, za sprawą zespołu Humoreska, którego występ wprowadził publiczność w radosny nastrój. Podczas warsztatów prowadzonych przez Kajetana Pasaka, młodsi uczestnicy wydarzenia poznali fascynujący świat pająków i mrówek, a potem obejrzeli także widowiskowy pokaz z wykorzystaniem suchego lodu. Rękodzieło również stanowiło ważny element programu. Warsztaty tworzenia figurek Jurka Owsiaka z masy papierowej i zajęcia polegające na wykonywaniu kwiecistych kompozycji – flower boxów – przyciągnęły do wspólnego kreowania całe rodziny. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli puścić wodze swojej fantazji, tworząc tego dnia dla siebie unikalne pamiątki. Popołudnie obfitowało w dodatkowe atrakcje. Dynamiczny pokaz Capoeira w wykonaniu grupy Camangula Poznań przyciągnął uwagę miłośników sztuk walki i tańca, a strefa edukacyjna przygotowana przez Policję i Straż Pożarną dostarczyła najmłodszym mnóstwo radości. Kulminacyjnym punktem całego programu było wniesienie tortu przygotowanego przez mistrza Mieszałę (Cukiernia Pawlova), po czym odbyły się emocjonujące licytacje. Na zakończenie wieczoru na scenie pojawił się Tomasz Kalitko wraz z przyjaciółmi, a ich koncert urozmaiciły energetyczne dźwięki zespołu Dizzy Boyz Brass Band, które porwały publiczność do wspólnej zabawy. To był dzień pełen pasji, radości i solidarności, podczas którego każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a przede wszystkim wesprzeć szczytny cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Fundacja Kultura Trakcja dziękuje wszystkim, którzy pomogli w organizacji wydarzenia oraz tym, którzy zasilili okolicznościową puszkę. Stacjonarnie zebrano do niej 5332,67 zł, a w e-skarbonce znalazło się 3726 zł (stan na dzień 1 lutego 2025).
Zespół Fundacji Kultura Trakcja



