Strona główna / Aktualności / Zespół Szkół im. Kryptologów Poznańskich

Zespół Szkół im. Kryptologów Poznańskich

Pod kolumną Zygmunta i na rynku uczniowie Zespołu Szkół wystawili przedstawienie opowiadające o losach powstańców w tej właśnie dzielnicy

W czasie wakacji w naszej szkole zaszło dużo zmian. Dzięki współpracy z Radami Rodziców Szkoły Podstawowej i Liceum zostały zakupione nowe siedziska. W strefie dla uczniów klas IV-VI znalazły się kolorowe siedziska, które można zestawiać w zależności od potrzeb. Stare, ciężkie i podniszczone już krzesła zostały usunięte i przeniesione na boisko. W strefie licealisty przybyło na środku ogromne okrągłe siedzisko, na którym młodzież może w trakcie przerw odpoczywać. W imieniu uczniów dziękujemy Rodzicom za wpłacone składki, które Rady Rodziców przeznaczają na zakupy cieszące oko wszystkich uczniów! W ramach środków pozyskanych z festynu została wyremontowana stołówka szkolna, której kolorystykę dobrano tak, aby była przedłużeniem holu. Na turkusowej ścianie dzieci zobaczą piękną białą grafikę wymalowaną przez panią Małgorzatę Błaszkiewicz. Wyremontowaliśmy także gabinet pani pielęgniarki, który dodatkowo wzbogacił się o komputer. Nowością przywita młodzież sala nr 5, wyremontowana zgodnie z projektem architekt – Lidii Ostrowskiej, od dwóch lat dbającej o nasze wnętrza. Z uwagi na fakt, że szkoła brała udział w projekcie Aktywna Tablica, a także w projekcie ekologicznym prowadzonym przez UM Luboń, przybędą nam kolejne monitory interaktywne, nowe meble, mikroskopy i  pomoce dydaktyczne.

Ze względu na wzrastające potrzeby uczniów, urlopy zdrowotne wykładowców, 2 września nasi uczniowie poznają aż 12 nowych nauczycieli! 

Tradycyjnie nasza szkolna grupa rekonstrukcyjna wraz z sympatykami szkoły brała udział w obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Tym razem było nas aż pięćdziesięciu dwóch! Do wyjazdu przygotowywaliśmy się od końca czerwca, gdy ćwiczyliśmy pod bacznym okiem komendanta lubońskiej Straży Miejskiej Łukasza Kołcza i dwóch żołnierzy WOT musztrę. Było to dla nas wielkie wyzwanie, ale i konieczność, gdyż otrzymaliśmy zaproszenie do otwarcia przemarszu w dniu 31.07.2024 r. spod Grobu Nieznanego Żołnierza aż na Plac Zamkowy, w którym uczestniczyło dwa i pół tysiąca harcerzy z całej Polski! Impreza dostarczyła nam bardzo wiele wzruszeń, podobnie jak udział w uroczystościach upamiętniających harcerzy z Batalionu Wigry. 1 sierpnia do południa braliśmy udział w Wielkopolskiej Barykadzie, a później naszą grupę można było spotkać na ulicach Starego Miasta.

Pod kolumną Zygmunta i na rynku wystawiliśmy przedstawienie opowiadające o losach powstańców w tej właśnie dzielnicy. Licznie zgromadzona publiczność widziała biegające z noszami sanitariuszki, powstańców idących z bronią na barykadę, brała udział w składaniu przysięgi, śledziła losy par młodych biorących powstańczy ślub, słyszała strzały Niemców zabijających rannych i personel medyczny, aż wreszcie widziała tych, którzy przeżyli i poszukiwali swoich bliskich. Szczególne wrażenie na oglądających zrobiła scena, gdy w tłum wbiegały okrwawione łączniczki, krzycząc „Zasypało nasze sanitariuszki, pomóżcie nam je odkopać”, czy chwila, gdy aktorzy pytali zgromadzonych „Widziałeś moją żonę? Pseudonim Baśka, zeszła do kanałów na placu Krasińskich”, „Widzieliście mojego syna Andrzeja? Walczył w Zośce”. Najmłodsi uczestnicy projektu – Igor i Oliwier ukończyli właśnie IV klasę, a wcielili się w rolę powstańczych listonoszy. Niezmiernie miłe były reakcje publiczności i widoczne zainteresowanie, które często zamieniało się w łzy. Wieczorem wzięliśmy udział w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Rok szkolny, który niebawem się zacznie będzie obfitował w nowe i kontynuowane wydarzenia. Już we wrześniu w auli WNPiD UAM odbędzie się premiera filmu „Między frontami”, który powstawał od września 2023 do marca 2024 roku. Będziemy też kontynuować współpracę z Fundacją Gajusz, Hospicjum Palium, Uniwersytetem III Wieku, ponownie zorganizujemy przegląd kolęd i pastorałek, a także wiele, wiele innych działań!

Marzena Kinas

Szkolna grupa rekonstrukcyjna podczas przemarszu na obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego    fot. Piotr Cybichowski
Pod kolumną Zygmunta i na rynku uczniowie Zespołu Szkół wystawili przedstawienie opowiadające o losach powstańców w tej właśnie dzielnicy    fot. Piotr Cybichowski

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Dodatkowe worki na liście

W trosce o środowisko oraz w celu ułatwienia mieszkańcom prawidłowego segregowania odpadów biodegradowalnych, pod koniec …

Z życia Biblioteki Miejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *