Strona główna / Aktualności / Zbiórki dla powodzian – podsumowanie

Zbiórki dla powodzian – podsumowanie

W obliczu dramatycznych skutków powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę, Miasto Luboń zorganizowało zbiórki darów dla powodzian. Inicjatywa, trwająca od 16 do 26 września br., miała na celu wsparcie osób najbardziej dotkniętych przez żywioł. Zbiórki odbywały się w różnych lokalizacjach na terenie naszego miasta.

Oddolne inicjatywy zbierania darów dla powodzian rozpoczęły, jak to zwykle bywa, osoby  prywatne i organizacje pozarządowe, jedną z pierwszych lubońskich zbiórek zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna. Następnie, 16 września, odbyła się wideokonferencja, w której uczestniczyli Starosta Poznański oraz burmistrzowie i wójtowie z powiatu poznańskiego, spotkanie to miało na celu ustalenie najlepszej strategii pomocy oraz koordynacji działań na rzecz mieszkańców dotkniętych powodzią. Po konferencji, władze Lubonia ogłosiły mieszkańcom, że ze względów logistycznych nie będą możliwe indywidualne transporty darów do zalanych miast. Burmistrz Małgorzata Machalska apelowała o rozwagę i ostrożność w organizowaniu prywatnych wypraw w rejony dotknięte przez kataklizm.

Punktami zbiórek, które zostały wyznaczone przez władze Lubonia były: Ochotnicza Straż Pożarna przy ul. Żabikowskiej 36, Centrum Organizacji Pozarządowych na ul. Sikorskiego 3 oraz Ośrodek Kultury w Luboniu na ul. Sobieskiego 97. W punktach tych zbierano różnorodne artykuły, w tym butelkowaną wodę pitną, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości, artykuły higieny osobistej, karmę dla zwierząt oraz sprzęt niezbędny do pomocy, taki jak łopaty, kalosze i miotły. Równocześnie apelowano, by nie przynosić odzieży. Zebrane dary miały trafić do mieszkańców Lądka Zdrój, miejscowości najbardziej poszkodowanej przez powódź. Burmistrz Lubonia po rozmowie z Burmistrzem Lądka Zdroju podjęła decyzję o przedłużeniu okresu zbiórki, widząc ogromne zaangażowanie ze strony mieszkańców naszego miasta w prowadzoną akcję.

Transport pierwszej partii darów ruszył do Lądka Zdroju 20 września. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności udało się zebrać znaczne ilości produktów, takich jak woda pitna, karma dla zwierząt, artykuły higieny osobistej, a także żywność – ryż, mąkę, cukier. Mieszkańcy Lubonia przekazali ogromną ilość darów. Proces załadunku trwał blisko cztery godziny, a pojazdy były wypełnione po dach. Była to niezliczona ilość dobra liczona w tonach! W konwoju uczestniczyły wóz strażacki, dwa bankowozy z Narodowego Banku Polskiego, ciężarówka z firmy Hörmann oddział Komorniki (w której zmieściło się osiem ton towaru), ciężarówka firmy „Schodbud” Jacek i Dominika Kędziora, ciężarówka firmy „Transport Andrzej Okupniak” oraz samochód z firmy KOM-LUB. Ładowaniem palet zajął się Pan Przemysław, rolnik z Wir. Firmy Inea oraz Fiberhist przekazały natomiast datki pieniężne (każda po 10 tys. zł), za które zostały zakupione między innymi agregaty prądotwórcze, nagrzewnice, farelki, osuszacze, kalosze, łopaty.  Z kolei Piekarnia-Cukiernia BJB dostarczyła sto bochenków chleba.

27 września zorganizowano drugi transport składający się z agregatów prądotwórczych, osuszaczy, nagrzewnic, kaloszy, łopat, szyp, mioteł, rękawic, artykułów chemicznych i żywności. Logistyką zajęły się firmy: PC Systems Artur Napierała – utworzenie punktu zbiórki, PROFAST – utworzenie wewnętrznej zbiórki, dostarczenie sprzętu, Klimex – dostarczenie palet, kartonów, streczu, Van De Velde Polska Sp. z o.o. – dostarczenie 800 kartonów do pakowania, Onplast – dostarczenie palet, kartonów, streczu, Skup Palet Paul – dostarczenie palet, druhny i druhowie z OSP w Luboniu – dyżury i logistyka.

Wszystkim osobom zaangażowanym w tę akcję, wolontariuszom oraz darczyńcom należą się ogromne gratulacje i podziękowania za ich niezłomność oraz społecznie odpowiedzialną postawę w obliczu kryzysu. Podziękowania należą się także firmie Auto Chara za gotowość do transportu. Wspólna inicjatywa mieszkańców Lubonia oraz organizacji pozarządowych pokazuje, jak ważna jest solidarność i wsparcie w trudnych czasach, a także, jak wiele możemy zrobić, działając razem dla dobra innych.

Beata Spychała

Zdewastowany most św. Jana w miejscowości Lądek-Zdrój    fot. Marcin Rutkiewicz/East News
Zbiórka darów dla powodzian prowadzona w OSP Luboń     fot. Beata Spychała
Powódź dotknęła południowo-zachodnie województwa naszego kraju    fot. AFP

Beata Spychała

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments