W ramach zakończenia roku kulturalnego udowadniamy, że biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek (a jest się czym chwalić – od stycznia do końca maja 2024 r. odwiedziliście nas 21 tysięcy razy!). Za nami cały semestr wydarzeń kulturalnych. Zachęcamy do przeczytania o wszystkim, co działo się w naszej bibliotece od stycznia!
Jeżeli chodzi o wydarzenia dla dzieci, to styczeń rozpoczęliśmy od spektaklu familijnego „Grinch; magia Świąt”, a w późniejszym czasie przedstawienia dla rodzin towarzyszyły nam co miesiąc i cieszyły się ogromnym powodzeniem. Zajęcia w ramach Lubońskiego Uniwersytetu Dziecięcego za zadanie miały uczyć poprzez zabawę. Lekcje biblioteczne przeprowadzane w bibliotece dla lubońskich przedszkolaków i uczniów klas I-III zachęcić miały dzieci do częstych wizyt w bibliotece.
Nieprzerwanie działała również sekcja biblioteczna dla Lubońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki współpracy z Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie udało nam się odwiedzić w maju Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Na stałe goszczą u nas nie tylko seniorzy z Klubu Promyk, Kabaretu Humoreska, ale także ci grający w gry planszowe i brydżyści. W poniedziałki i wtorki organizowaliśmy Lektoraty Językowe gwarantujące regularny kontakt z językiem angielskim.
Na deskach bibliotecznej sceny rozegrane zostały również dwa duże spektakle dla dorosłych, dzięki współpracy z „Teatr Jedyny Taki” z Poznania. W lutym było to „Parkowe cha-cha-cha”, w maju „Nago w kisielu”. Minione półrocze to również dwa wernisaże – pani Urszuli Nieborak oraz pani Rozalii Nowak. W bibliotece nie mogło zabraknąć oczywiście spotkań autorskich – odwiedzili nas: Małgorzata Wryk, Anna Kokot-Nowak, Małgorzata Gorzyńska-Gościak oraz polarnik Marek Kamiński. Równie bliska, jak literatura, jest nam także muzyka! Koncert „Czas nas uczy pogody” oraz bajkowo-harfowy Dzień Dziecka przeniosły nas w podróże pisane nutami, które zgromadziły pełne sale widzów. Zorganizowaliśmy również wspólnie z Urzędem Miasta Luboń wydarzenie „Zwykłe Niezwykłe”, czyli Dzień Kobiet dla mieszkanek Lubonia oraz otwarcie Plaży Miejskiej. Na scenie bibliotecznej galerii gościli nie tylko artyści i aktorzy, ale również prelegenci. A wybór wykładów był bogaty! Począwszy od spotkań z psią behawiorystką, po farmaceutkę, na historykach kończąc. Przez ostatnie pół roku bardzo dużo się u nas działo, lecz nie zwalniamy tempa. Do zobaczenia w bibliotece!
Z aktualności…
Problemy ze wzrokiem nie muszą już być przeszkodą w dostępie do literatury! Czy wiecie, że czytelnia oprócz audiobooków ma kolejną ofertę dla osób z dysfunkcją wzroku? Stowarzyszenie Larix, działające na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród takich osób, udostępniło nam Czytak i dostęp do 3,5 tysiąca książek w formacie Daisy.
Zachęcamy do skorzystania z kodów do Legimi – aplikacji z ebookami i audiobookami. Dzięki naszemu kodowi można przez 30 dni korzystać z aplikacji za darmo. Jak otrzymać kod Legimi? Napisz e-mail: biblioteka@biblub.com. W jego treści podaj 9-cyfrowy numer karty bibliotecznej. W wiadomości zwrotnej otrzymasz link wraz z kodem aktywacyjnym. Kody są wysyłane zawsze na początku miesiąca. Kod jest ważny przez 30 dni od chwili aktywacji! Liczba kodów jest ograniczona – pierwszeństwo otrzymania kodu mają osoby, które dotychczas nie korzystały z usługi. O przysłaniu kodu decyduje termin przesłania prośby. Czytelnicy, którzy aktywowali kod i nie korzystali z zasobów Legimi w następnym miesiącu mogą otrzymać odmowę.
Działo się…
W co drugi wtorek miesiąca odbywają się u nas spotkania seniorów z Klubu Promyk. W ubiegłym miesiącu odbyło się ostatnie spotkanie w tym semestrze, ale spokojnie – Promyk wróci po wakacjach i będzie przyjmował nowych członków. W czerwcu dobra zabawa oraz rozmowy nie miały końca, a bogato zastawiony stół stanowił słodki dodatek.
W poniedziałek, 27 maja, lubońscy uczniowie świętowali w bibliotece międzynarodowy Dzień Dziecka. Przy dźwiękach harfy wysłuchali bajki o królu Oślouchym. Na „Bajkę z harfą w tle” uczniów zaprosiła pani dr Paulina Maciaszczyk, która na co dzień jest harfistką, solistką Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Na harfach zagrały uczennice – Maria Marcinkowska i Natasza Paszek.
Drogi Czytelniku, od 1 lipca 2024 r. aby wypożyczyć książki, musisz okazać Kartę Biblioteczną. Bez niej żadne operacje na Twoim koncie bibliotecznym nie będą możliwe!
Monika Smółka