Strona główna / Aktualności / Walentynki – Święto Miłości czy Komercji?

Walentynki – Święto Miłości czy Komercji?

Walentynki – dzień, który dla niektórych jest kwintesencją romantyzmu, a dla innych jedynie pretekstem do zwiększenia obrotów w sklepach z kwiatami i słodyczami. Niezależnie od tego, czy uważamy je za autentyczne święto miłości, czy za kolejny produkt komercyjny, nie da się ukryć, że 14 lutego zawsze budzi emocje.

Początki obchodzenia Walentynek sięgają średniowiecza, a ich geneza jest obrosła mistycznymi opowieściami. Święto to związane jest z postacią świętego Walentego, który według jednej z legend był kapłanem chrześcijańskim udzielającym sekretnie ślubów młodym zakochanym pomimo zakazu cesarza. Inna opowieść głosi, że to właśnie Walenty był patronem zakochanych, a jego śmierć datowana jest na 14 lutego. Od tamtej pory dzień ten zaczął być uważany za szczególny czas przepełniony miłością. Współczesne obchodzenie Walentynek przekształciło się jednak w coś znacznie więcej niż tylko pamiątkę po świętym Walentym. Dzisiaj to okazja, by wyrazić uczucia w sposób bardziej widowiskowy niż zwykła rozmowa czy gest. Sklepy oferują całą gamę prezentów, od klasycznych bukietów kwiatów, po oryginalne gadżety czy kosztowne biżuterie. Pytanie jednak, czy te wszystkie prezenty są naprawdę niezbędne do wyrażenia miłości?

Walentynki stają się również pretekstem do refleksji nad kondycją współczesnych związków. Czy rzeczywiście potrzebujemy specjalnego dnia, by okazać bliskiej osobie, jak bardzo ją kochamy? Czy nie lepiej uczynić z miłości stały, codzienny rytuał, zamiast czekać na wyznaczony dzień w kalendarzu? Nie ulega wątpliwości, że komercjalizacja Walentynek jest powszechna. Sklepy prześcigają się w promocjach, a producenci starają się przekonać nas, że to konieczne kupić coś wyjątkowego dla ukochanej osoby. Jednak czy prawdziwa miłość rzeczywiście potrzebuje tego typu dowodów?

Warto pamiętać, że Walentynki to nie tylko romantyczne chwile dla zakochanych par. To także doskonała okazja do wyrażenia miłości wobec rodziny, przyjaciół czy nawet samego siebie. Może więc zamiast skupiać się na zakupach, warto skorzystać z tego dnia, by spędzić go w gronie bliskich osób, okazywać im wdzięczność i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Walentynki – to święto, które wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji. Jednak bez względu na to, czy uważamy je za wyjątkowy dzień miłości, czy za kolejny wymysł rynku, nie można zaprzeczyć, że warto zastanowić się nad prawdziwym znaczeniem tego święta. Może to być okazja do refleksji nad naszymi relacjami, do okazania uczuć, które często w codziennym biegu życia schodzą na drugi plan. Bez względu na to, jak obchodzimy Walentynki, warto pamiętać, że miłość nie zna kalendarza i powinna być obecna w naszym życiu każdego dnia.

Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Przystanek Europa w Luboniu

1 z 8 Przystanków Europa z okazji XX. – lecia Polski w UE odbędzie się …

Dyżury radnych RML w kwietniu

W I i III poniedziałek miesiąca od godz. 16 do 18 we wszystkich rejonach Lubonia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *