Strona główna / Aktualności / Nie graj w tę grę! Nie strać kontroli!

Nie graj w tę grę! Nie strać kontroli!

Pod tym hasłem Komisariat Policji w Luboniu promował ogólnopolską kampanię antynarkotykową, która trwała od 12 do 18 sierpnia br. Lubońscy policjanci prowadzili specjalnie ukierunkowane działania, mające na celu zwrócenie uwagi młodym osobom na niebezpieczeństwa związane z zażywaniem środków odurzających. Akcja przebiegała w środkach transportu publicznego i w miejscach przebywania młodzieży na terenie miasta Luboń oraz w innych miejscowościach powiatu poznańskiego.  

W polskich i światowych mediach niemal każdego dnia można znaleźć artykuły na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje nie sprawiają, że mniej osób po nie sięga. Młodzi ludzie, w poszukiwaniu nowych doznań, lepszej zabawy, chęci oderwania się od problemów codzienności, a czasami zwykłej ciekawości jak to będzie, chętnie zaczynają eksperymentować ze środkami odurzającymi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna eksperymentować z narkotykami, prędzej czy później zacznie być uzależniony. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy ktoś ma słabą czy silną wolę, wziął raz czy dziesięć razy – tu jedyne znaczenie ma to, że zaczęło się brać.

Jeśli zauważyłeś u kogoś ze swoich bliskich jeden z niepokojących objawów (tj.: złe samopoczucie, depresja, zaczerwienione spojówki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt, stany euforyczne, a następnie otępienie, apatia, zmiana nawyków żywieniowych (brak apetytu, a następnie objadanie się), kłopoty w szkole (wagary, pogorszenie ocen), próby wyłudzenia lub pobieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki, nieuzasadnione ataki złości, agresji, pojawienie się w domu akcesoriów typu lufki, sreberka, strzykawki, małe woreczki strunowe itp.) i podejrzewasz, że może mieć kontakt z narkotykami, możesz zgłosić się m.in. do: poradni leczenia uzależnień, punktu informacyjno-konsultacyjnego, działającego w strukturach samorządu terytorialnego, punktu informacyjno-konsultacyjnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej, lub zadzwonić pod numery: 032 206 82 17 – telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii oraz 800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania.

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

Komenda Miejska Policji w Poznaniu

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Dodatkowe worki na liście

W trosce o środowisko oraz w celu ułatwienia mieszkańcom prawidłowego segregowania odpadów biodegradowalnych, pod koniec …

Z życia Biblioteki Miejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *