Strona główna / Aktualności / Z życia Biblioteki Miejskiej

Z życia Biblioteki Miejskiej

Listopad w BM w Luboniu oznacza jedno – Tydzień Poezji. A rozpoczął się on 12 listopada „spotkaniem” z jedną z najwybitniejszych Polek – Wisławą Szymborską. Tym razem spotkanie słuchaczy sekcji literacko-bibliotecznej miało charakter warsztatowy. Zainspirowani twórczością Szymborskiej i jej poezją wizualną wykonywaliśmy własne kolaże, czerpiąc materiały z prasy i literatury. Jak się okazało, proste słowa mogą być nieograniczonym źródłem znaczeń i symboli, które każdy odczytuje i rozumie inaczej.

fot. Zb. BM

 

W listopadowym spotkaniu klubu Promyk udział wzięła Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska, która z okazji Światowego Dnia Seniora oraz Dnia Osób Niewidomych obdarowała seniorów drobnymi upominkami, a poczęstunek uświetnił tort. Wyjątkowość dnia podkreślił minikoncert harfowy w wykonaniu Marii Marcinkowskiej. Klub Promyk nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat spotyka się w BM w co drugi wtorek miesiąca i otwarty jest na nowych członków.

fot. Zb. BM

 

Luboński kabaret „Humoreska” zaprezentował przedszkolakom oraz uczniom najmłodszych klas autorski program oparty na klasycznych wierszach i bajkach. Na ogromną pochwałę zasługują własnoręcznie wykonane i zaprojektowane stroje, które były niezwykle atrakcyjne i barwne. Aktorzy zaprezentowali historię Pawła i Gawła, małpy w kąpieli oraz aktorsko zilustrowali wiersze Jana Brzechwy. Między scenkami czas wypełniła muzyka i wspólne śpiewanie, do którego najmłodszych nie trzeba było długo namawiać. Gromkie brawa i ogromna radość aktorów pokazują, że międzypokoleniowe projekty mają ogromny sens i znaczenie dla obu stron.

fot. Zb. BM

 

Zwieńczeniem Tygodnia Poezji jest zawsze Konkurs Recytatorski. W tym roku tematem był „Wiersz dla Mikołaja”. Dzieci samodzielnie wybierały wiersze, które przedstawiły najpierw na eliminacjach szkolnych, a później podczas uroczystego finału w Bibliotece. Zaprezentowało się w sumie 59 uczniów. Poziom w tym roku był bardzo wyrównany, jury miało niemałe wyzwanie przed sobą.

fot. Zb. BM

 

9 listopada 2023 r. miałyśmy niezwykłą przyjemność uczestniczyć w uroczystych obchodach 20-lecia Muzeum Bambrów Poznańskich. Zaproszenia otrzymały również osoby, które uczestniczyły w wykładzie „Dziewczyna z Muralu”, który miał miejsce w BM w Luboniu w październiku tego roku. Prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński złożył uroczyste podziękowania zaproszonym gościom oraz tym, którzy mieli realny wpływ na rozwój muzeum w ciągu minionych dwudziestu lat. Uroczystość odbyła się na terenie Targów Poznańskich. Uczestnicy mieli okazję wysłuchania niezwykłego koncertu Orkiestry Miasta Poznania. Zagrał też kwintet instrumentów dętych blaszanych pod kierownictwem Pawła Joksa.

fot. Zb. BM

 

Przedszkolaki z Wesołych Sportowców oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z wnuczką Feliksa Nowowiejskiego. Pani Bogna Nowowiejska-Bielawska zapoznała uczestników ze swoją książką „Siedem dni w willi wśród róż” oraz raczyła nas opowieściami o swoim dziadku.

(BM)

 

GODZINY OTWARCIA:

Biblioteka Główna ul. Żabikowska 42,

tel. (061) 813-09-72

Poniedziałek, Wtorek – 12.00 – 19.00

(przerwa tech. 15.00 – 15.20)

Środa, Czwartek, Piątek, Sobota – 8.00 – 15.00

(przerwa tech. 12.00 – 12.20)

Filia nr 3 ul. Romana Maya 1 (Luvena),

tel. 785 874 382

Pon. – 11.00 – 19.00

Śr. – 8.00 – 16.00

Pt. – 8.00 – 16.00

Filia 4 ul. Sobieskiego 80,

tel. 607 874 382

Pon. – 8.00 – 16.00

Wt. – 8.00 – 16.00

Śr. – 11.00 –  19.00

Czw. – 8.00 – 16.00

Pt. – 11.00 – 19.00

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *